14 sierpnia 2020 r. zmarła Ewa Demarczyk, legenda polskiej piosenki poetyckiej, gwiazda „Piwnicy pod Baranami”, znana powszechnie z brawurowych wykonań świetnych tekstów poetyckich, m.in. „Karuzela z Madonnami” (M. Białoszewski), „Grand Valse Brillante” (J. Tuwim), „Wiersze wojenne” i „Na moście w Avignon” (K.K. Baczyński), „Garbus” (B. Leśmian), z muzyką Zygmunta Koniecznego lub Andrzeja Zaryckiego. Po okresie pracy  w „Piwnicy pod Branami” założyła cieszący się dużą popularnością Teatr Ewy Demarczyk, który po kilkunastu latach zakończył swą działalność. Ostatni raz wystąpiła w Poznaniu, w listopadzie 1999 r., a po roku 2000 wycofała się z życia publicznego.

Wydaje się, że sztuka Ewy Demarczyk była tak wysokiej próby, że będzie miała znaczenie dla kolejnych pokoleń. I czas jeszcze długo nie zdoła zatrzeć pamięci o tej Artystce. Nasz Dział Informacyjny przygotował dla Państwa zestawienie bibliograficzne, które zawiera opisy książek i artykułów dotyczących Ewy Demarczyk i bibliograficzny spis Jej nagrań.

EWA DEMARCZYK >>

Przypominamy, że WSZYSTKIE zestawienia (jest ich już ponad 60) można znaleźć w zakładce „Bibliografie”, w menu „Dla czytelników” (patrz >>). Mogą być przydatne uczniom i studentom przy pisaniu prac, ale także wszystkim osobom, których interesuje jakiś konkretny temat i poszukują książek lub publikacji prasowych z nim związanych.