Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Lubimy powieści obyczajowe, bo pokazują życie zwykłych ludzi, ich sukcesy i klęski, miłosne wzloty i rozczarowania, problemy życia codziennego, międzyludzkie relacje i uwikłania. Tym razem pojawiło się ich naprawdę sporo…
Mamy już na półce pierwsze dwie części nowego cyklu powieściowego Agnieszki Krawczyk „Ulica Wierzbowa” (jedna jeszcze z roku 2019, druga zaś miała premierę miesiąc temu...).
 
Tom 1 – „Najmilszy prezent”
Przy ulicy Wierzbowej stoi dziewięć domów. Każdy z mieszkańców ma swoje troski, gnębią go nierozwiązane problemy z przeszłości, czegoś się boi i o czymś skrycie marzy. Jest rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem, lekarz po rozwodzie, artysta szukający sensu życia, wścibskie sąsiadki, młoda kobieta, która przeżyła wielki zawód, starszy pan tęskniący za synem. I jest Flora Majewska, dobry duch tej okolicy. Tylko że tegoroczne Boże Narodzenie ma być ostatnim, jakie spędzi na Wierzbowej, bo uznała, iż stan zdrowia zmusza ją do wyprowadzki. Chce się przenieść do domu spokojnej jesieni. Na pożegnanie postanawia coś podarować sąsiadom: osobisty list z konkretną wskazówką lub przestrogą. Czy listy Flory zdołają poruszyć serca mieszkańców ulicy? Czy skromna sąsiadka okaże się aniołem wigilijnej nocy?
(z noty wydawcy)
Agnieszka Krawczyk, Najmilszy prezent, Wydawnictwo Filia, 2019
 
Tom 2 – „Zawsze w porę”
Na ulicy Wierzbowej szczęśliwe chwile splatają się z tymi trudnymi: miłość z rozczarowaniem, radość ze smutkiem. Każdy z sąsiadów musi się zmierzyć z niełatwym wyzwaniem. W miasteczku także szykują się zmiany, a nie wszystkie będzie łatwo zaakceptować. Tylko czy społeczność będzie potrafiła się zjednoczyć i wspólnie pokonać przeciwności?
(z noty wydawcy)
Agnieszka Krawczyk, Zawsze w porę, Wydawnictwo Filia, 2020
Dla Leli i Nicoletty – bohaterek powieści Magdaleny Kordel „W blasku słońca” – kluczowym miejscem okazał się stary dom na skraju winnicy, w sercu malowniczej Toskanii. I choć dotąd się nie znały, mają ze sobą sporo wspólnego. Temperamentna Lela jest wściekła, bo były chłopak zniweczył jej plany. By nie posunęła się w zemście za daleko, przyjaciółki wyprawiają ją do Toskanii. Droga Nicoletty również nie należała do łatwych. Dotąd szczęśliwe i poukładane życie przerwała nagła śmierć jej ukochanego męża. Żeby do reszty nie zwariować, wyrusza w podróż do przeszłości – przez Wenecję z młodości, do toskańskiego domu po przodkach. Ma nadzieję, że w ocienionym cyprysami domu będzie mogła odciąć się od świata i na nowo zaplanować swoją przyszłość. Okazuje się jednak, że towarzystwa jej nie zabraknie... (z noty wydawcy)
Magdalena Kordel, W blasku słońca, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020
Ceniona (wyróżniona nagrodami) brytyjska pisarka Jojo Moyes w powieści „W samym sercu morza” zabiera nas w szczególną podróż. Razem z Jennifer trafimy na plażę pełną starych, zapomnianych statków i odnajdziemy opowieść o podróży, która zmienia wszystko. Oto wojna się skończyła. Frances wchodzi na pokład „Victorii”, okrętu, który ma ją zabrać do Anglii. Wszyscy myślą, że płynie do ukochanego, ale to jedynie pretekst, by uciec przed przeszłością na drugi koniec świata. Na statku pełnym młodych kobiet aż wrze od konfliktów, zazdrości i napięć. Po zmroku, kiedy na pokładzie słychać tylko szum fal, Frances przypadkowo poznaje Henry’ego. To spotkanie staje się najgorszą, ale zarazem najlepszą rzeczą, jaka mogła się jej przydarzyć. Czy przysięgi wierności wystarczą, aby oprzeć się miłości? Czy podróż może być ważniejsza niż ostateczny cel? (z noty wydawcy)
Jojo Moyes, W samym sercu morza, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020
W życiu, tak jak w powieści Katarzyny Janus „Wszystko jest możliwe”. W wyniku perfidnej intrygi kolegi z pracy, Alicja zostaje pozbawiona prawa wykonywania zawodu. Jako lekarka nie może się z tym pogodzić. Jednak nie pozostaje jej nic innego, jak zupełnie zmienić swoje życie. Przenosi się do małego miasteczka w Karkonoszach. Tam, wśród pięknych górskich pejzaży, pragnie uporządkować swoje życie. Wynajmuje mały drewniany domek, przygarnia psa Mądralę i kota Narzekalskiego i podejmuje pracę w lokalnej restauracji. Ale na jej drodze stają dwaj, zupełnie od siebie różni, mężczyźni. Zakochuje się w niej sympatyczny alpinista, Kostek, jednak jej serce może skraść ktoś inny. Chociaż Alicja nie myśli o nowej miłości, los ma dla niej inne plany. Który z mężczyzn zdobędzie serce Alicji? Jak potoczą się dalsze losy niesłusznego oskarżenia i niesprawiedliwego wyroku skazującego? Jaką rolę w życiu Alicji odegra mała dziewczynka z patologicznej rodziny? (z noty wydawcy)
Katarzyna Janus, Wszystko jest możliwe, Wydawnictwo Filia, 2020
Ile odwagi potrzeba, aby uratować ukochaną osobę? Jak wybaczyć komuś coś, czego on sam nie potrafi sobie przebaczyć? Te pytania stają przed bohaterami powieści Elżbiety Rodzeń „Jesteś cudem”. Kiedy dochodzi do karambolu, Kamil działa pod wpływem impulsu – narażając własne życie, wyciąga Maję z rozbitego samochodu. Dziewczynie udaje się przeżyć, jednak musi pożegnać się z marzeniami o karierze baletnicy. Kamilowi zaś wszystko przypomina o tym, jak kruche jest życie. Doświadczył tak wielkiego cierpienia, że bez trudu dostrzega, że z Mają dzieje się coś złego. Wyciąga do dziewczyny rękę, gdy ta najbardziej tego potrzebuje. Choć czuje, że mógłby być z Mają szczęśliwy, to widmo śmiertelnej choroby wciąż nad nim krąży, a tragiczne wspomnienia nie pozwalają pójść naprzód. Czy zdołają ocalić rodzące się między nimi uczucie? (z noty wydawcy)
Elżbieta Rodzeń, Jesteś cudem, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020
Niezapomniane bohaterki, więzi wystawione na próbę i oszałamiająca sceneria Dzikiego Zachodu! W „Córeczkach tatusia”, swojej najnowszej powieści, Danielle Steel przypomina, że tylko więź z tymi, których kochamy, pozwala nam przetrwać najstraszniejsze życiowe burze. Po śmierci żony JT zabiera swoje ukochane córeczki do Kalifornii. Czas mija, a na sielskiej farmie trzy dziewczynki dorastają i stają się kobietami. Każda z nich wybiera inne życie: Caroline zakłada rodzinę i spełnia się jako pisarka. Ulubienica ojca, Gemma, wyjeżdża do Hollywood i robi oszałamiającą karierę telewizyjnej gwiazdy. Najstarsza Kate poświęca się pracy na farmie, choć nigdy nie doczeka się słowa podziękowania. Śmierć JT pozostawia wyrwę w sercach jego córek. I przynosi niespodziewaną prawdę o tajemnicach, które przez lata skrywał mężczyzna. Sekrety, które wychodzą na jaw, wstrząsają światem kobiet. (z noty wydawcy)
Danielle Steel, Córeczki tatusia, [wydawnictwo:] Między Słowami, 2020
„Dawne kłamstwa” to pierwsza część porywającej trylogii amerykańskiej pisarki Muny Shehadi o rodzinnych sekretach, romansach i odkrywaniu samej siebie. Po tragicznej śmierci Jillian Croft, olśniewającej gwiazdy filmowej, świat jej córek, Olivii, Rosalind i Eve, kompletnie się wali. Siostry nie przypuszczają jednak, że będą musiały zmierzyć się z prawdą o wiele trudniejszą niż problemy psychiczne matki i udar ojca. Porządkując po latach rodzinny dom, odkrywają dokumentację medyczną, zgodnie z którą Jillian nie mogła urodzić żadnej z nich. Olivia i Eve są przekonane, że musiało dojść do pomyłki, ale ekscentrycznej i impulsywnej Rosalind intuicja podpowiada, że to prawda. Od zawsze czuła, że nie pasuje do atrakcyjnych sióstr, podejmuje więc amatorskie śledztwo, które prowadzi ją do spokojnego Princeton… (z noty wydawcy)
Uwaga! Wydawnictwo zapowiada już kolejne tomy – „Trudne prawdy” i „Bolesne sekrety”.
Muna Shehadi, Dawne kłamstwa, [wydawnictwo:] Sonia Draga, 2020
Joanna Szarańska, autorka bestsellerowych „Czterech płatków śniegu” powraca z pełną emocji i wzruszeń nową serią obyczajową. W części pierwszej – „Poranki na Miodowej” – poznajemy Małgorzatę, która wiedzie szczęśliwe życie, jest zadowolona z kariery zawodowej i związku z Robertem. Do czasu, aż pewnego dnia otrzymuje list w błękitnej kopercie. Kto dziś jeszcze pisze listy? Małgorzata zna tylko jedną taką osobę, ale wolałaby wymazać ją z pamięci. Jednak informacja, którą skrywa błękitna koperta skłania ją do powrotu na Miodową. Do domu pełnego wspomnień. Wraca myślami do lat dzieciństwa i odkrywa tajemnice swej rodziny. Jak na powrót Małgorzaty zareagują dawni przyjaciele i sąsiedzi? Czy na pewno jej związek jest udany? A może na Miodowej czeka na nią ktoś ważny? (z noty wydawcy)
Joanna Szarańska, Poranki na Miodowej, [seria „Na Miodowej”, Tom 1], [wydawnictwo:] Czwarta Strona, 2020
Dwie książki Izabelli Frączyk, autorki bestsellerów, takich jak „Kobiety z odzysku” czy „Śnieżna grań”.

W „Spełnionym śnie” Beata zmierza prostą drogą do Częstochowy, by zaopiekować się starą ciotką i zacząć tam życie od nowa. Gdy na miejscu okazuje się, że ciotka z wiekiem stała się jeszcze większą jędzą niż kiedyś, a Beata odkrywa, że przy tankowaniu na stacji zapomniała portfela, nie zastanawia się długo. Wraca na miejsce i w ciemno przyjmuje nową ofertę pracy. Z tą chwilą jej życie w niedużej miejscowości na Śląsku nabiera rozpędu…  Tymczasem Beata święcie wierzy, że sen z pierwszej nocy w nowym miejscu, zawsze się spełnia… No dobrze, tylko który?
(z noty wydawcy)
Izabella Frączyk, Spełniony sen, [wydawnictwo: Prószyński Media], 2019

Druga część wydanej w 2018 r. powieści „Wszystko nie tak”, która stała się bestsellerem, to historia Marzeny, uzdolnionej młodej architekt, znanej w środowisku z bogactwa oraz idealnych rodzinnych relacji. Codzienne życie Marzeny jest jednak dalekie od podtrzymywanego przez lata perfekcyjnego wizerunku. Idealna żona, matka, córka, szefowa… Atrakcyjna, zamożna, uzdolniona zawodowo… Czyż to nie brzmi zbyt pięknie? Za błędy młodości zwykle słono się płaci. Marzena również otrzymała pokutę za swoje grzeszki, ale ta – na szczęście – właśnie dobiegła końca…
(z noty wydawcy)
Frączyk Izabella, Wszystko nie tak! 2, [wydawnictwo: Prószyński Media], 2020
Po „Synu pszczelarza” i „Synu biskupa”, świetnie przyjętych dwóch pierwszych częściach powieściowego cyklu Kelly Irvin „W Krainie Amiszów”, kolejna jej odsłona (i kolejny następca), czyli „Syn siodlarza”. To historia nietypowego romansu (w tle równie nietypowe życie protestanckiej wspólnoty]. Rebeka nie jest podobna do siostry, która porzuciła wiarę amiszów, ale czujny wzrok rodziny i małej, zżytej społeczności sprawia, że czuje się gorsza. Mężczyźni jej unikają, kobiety szepczą za jej plecami. A ona tylko pragnie takiej samej szansy na zostanie żoną i matką, jaką mają jej przyjaciółki. Tobias Byler chce uciec przed uczuciem do kobiety, do której nigdy nie powinien był się zbliżyć. Przeniesienie rodziny do odludnego Bee County w stanie Teksas wydaje się najlepszym sposobem na zerwanie z dawnymi błędami. Jednak nawet przeprowadzka na drugi koniec kraju nie potrafi wymazać przeszłości, która towarzyszy każdej jego myśli. Niespodziewane spotkanie z dwojgiem na wpół zagłodzonych dzieci zmusza Rebekę i Tobiasa do wspólnego działania, aby pomóc siostrze i bratu, którzy pokonali tysiące kilometrów w poszukiwaniu życia w spokoju i radości. (z noty wydawcy)
Kelly Irvin, Syn siodlarza, [wydawnictwo:] Prószyński Media, 2020
 
„Zamek z piasku” Magdaleny Witkiewicz to powieść o miłości, małżeństwie, pragnieniu dziecka, samotności i pożądaniu. Młode małżeństwo, które jest ze sobą od wielu lat, decyduje się na dziecko. Wszystko wydaje się proste, ale… mimo miesięcy starań Weronika nie może zostać mamą. Ból, rozczarowanie, samotność. I wtedy w życiu bohaterki pojawia się ktoś trzeci. Przyjaciel. Czy wystarczy jeden krok, by spełniło się marzenie Weroniki? A może przyjaźń z innym mężczyzną otworzy jej oczy na własne małżeństwo? Związek pomiędzy dwojgiem ludzi bywa kruchy. Tak jak zamek z piasku. Gdy odwrócisz głowę, może zalać go morska fala. Wtedy pozostanie tylko słona morska woda – albo słone łzy.
(z noty wydawcy)
Magdalena Witkiewicz, Zamek z piasku, Wydawnictwo Filia, 2013
„Zaczekaj na miłość” to druga odsłona (po rewelacyjnie przyjętym przez czytelników „Podaruj mi jutro”) przejmującej sagi Ilony Gołębiewskiej „Dwór na Lipowym Wzgórzu”, ukazującej losy kobiet z rodziny Horczyńskich. Klara Horczyńska jest piękną, młodą kobietą. Ma niespełna 30 lat i świat mody u swoich stóp. Realizuje karierę w Paryżu, odnosi kolejne sukcesy zawodowe, ma barwne życie i spotyka na swojej drodze interesujące osoby. W jednej chwili jej bajka się kończy. Porzucona przez ukochanego, przeżywa osobisty dramat. Decyduje się na powrót do kraju. Emocje wstrząsają nią do głębi. Ratuje się wyjazdem na Podlasie. Babcia Aniela wyciąga do niej pomocną dłoń i zabiera do urokliwego dworu na Lipowym Wzgórzu. Kiedy Klara powoli odzyskuje radość życia – zaczęła malować i pracować w Akademii Sztuk Anielskich – spada na nią kolejna tragedia. Otrzymuje wiadomość o śmierci swojego ojca, który nie utrzymywał z nią kontaktu. Teraz Klara staje oko w oko ze swoimi krewnymi, nawiązuje z nimi bliskie relacje, choć wie, że może ją to później zranić. Jakie sekrety rodzinne wyjdą na jaw i jaką rolę odegra w tym wszystkim poznany w niecodziennych okolicznościach mężczyzna – Jacek? (z noty wydawcy)
Ilona Gołębiewska, Zaczekaj na miłość, Wydawnictwo MUZA S.A., 2020