Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Razem z wydanym w tym roku „Heretykiem” na nasze półki trafiły między innymi trzy wcześniejsze powieści historyczno-sensacyjne Witolda Ławrynowicza, pisarza, autora książek popularnonaukowych i publicysty. Wszystkie łączy postać Karola Czerskiego, uwikłanego w gry szpiegowskie miedzy wywiadami polskim i sowieckim w czasach między wojnami.

W „Renegacie” porucznik Czerski zjawia się w mieszkaniu kapitana Niemojewskiego po tym, jak zniknął po wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920, a wraz z nim tajne dokumenty ze sztabu, co rzuca na niego podejrzenie o zdradę. Czerski składa dawnemu koledze propozycję nie do odrzucenia. W Warszawie w przededniu zamachu majowego w 1926 r. wre walka wywiadów, bolszewiccy agenci nie przebierają w środkach, a gdzieś w otoczeniu prezydenta operuje szpieg. Renegat, który zdążył już poznać na własnej skórze metody działania sowieckich służb, do gry z nimi wciąga oficera polskiego kontrwywiadu.(z noty wydawcy)

Witold J. Ławrynowicz, Renegat, Wydawnictwo LTW, 2015
 
„Sprzedawczyk” opowiada dalsze losy Karola Czerskiego, który właśnie rozpoczął nowe życie w Monte Carlo jako Karl Bauman. Podjął pracę w ekskluzywnym kasynie jako szef ochrony. Pewnej nocy zauważa na tarasie kasyna Ninon, sowiecką agentkę, a po chwili ktoś próbuje go zastrzelić. Bauman rozprawia się z zamachowcami, ale zdaje sobie sprawę, że musi znaleźć nową kryjówkę przed wywiadem sowieckim. Tymczasem jego przyjaciel, Józef Niemojewski, odbywa służbę na pograniczu polsko-sowieckim. Jego żona Jadwiga zostaje uprowadzona podczas podróży do męża. Niemojewski wyrusza jej na ratunek i sam znika w Sowietach. Bauman-Czerski, na prośbę ojca Jadwigi podejmuje się niemal samobójczej misji i w towarzystwie porucznika Radeckiego i jego oddziału, zaprawionych w walce z bolszewikami, wyrusza do Sowietów z szaleńczym planem odbicia Niemojewskich. (z noty wydawcy)

Witold J. Ławrynowicz, Sprzedawczyk, Wydawnictwo LTW, 2017
 
Akcja „Zdrajcy” zaczyna się w Pradze, gdzie Karol Czerski vel Karl Bauman osiadł z żoną Anną po ostatnich przeżyciach na pograniczu polsko-sowieckim. Niebawem nawiązuje z nim kontakt oficer francuskiego wywiadu Alain Godard. Chce wynająć Czerskiego do pracy szpiegowskiej. Ten ma pojechać do Istambułu na tajną konferencję w sprawie handlu bronią między Niemcami i Rosją Sowiecką. Francuzi dowiedzieli się bowiem, że Rzesza weszła w posiadanie nowoczesnego brytyjskiego czołgu, który otrzymali najpewniej od Sowietów, a na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego nie wolno im się zbroić. Z drugiej strony możliwa jest współpraca Niemców z Brytyjczykami, a wtedy Francuzi chcą zachować anonimowość. Wywiad francuski chce poznać szczegóły tych działań, żeby wyeliminować z nich ważnego gracza i zapobiec remilitaryzacji Niemiec. Potrzebny jest ktoś doświadczony, kto odważy się na tak karkołomne i niebezpieczne zadanie i jednocześnie nie ma powiązań z francuskim wywiadem,. Czerski zgadza się, bo chce zapewnić sobie i żonie finansowe bezpieczeństwo w przyszłości, ale musi mieć się na baczności, bo Sowieci wydali na niego wyrok śmierci o najwyższym priorytecie wykonania. (z noty wydawcy)

Witold J. Ławrynowicz, Zdrajca, Wydawnictwo LTW, 2018
 
Treść „Heretyka” wypełniają trzy powiązane ze sobą wątki główne. Budapeszt: węgierski bolszewik, uciekinier z Sowietów leży w szpitalu. Wie, że jego dni są policzone i na łożu śmierci zdradza opiekującemu się nim lekarzowi straszną tajemnicę i daje mu na przechowanie notes. Następnej nocy chory umiera, a niedługo potem zostaje zamordowany także lekarz, na którego ciele widoczne są ślady tortur. Po kilku dniach wdowa po lekarzu, Polka z pochodzenia, znajduje notes byłego bolszewika wśród rzeczy, które jej zmarły mąż trzymał w szafce. Kiedy atmosfera wokół niej zagęszcza się, postanawia przekazać znaleziony notes policji, ale wtedy dowiaduje się czegoś zupełnie niespodziewanego. Warszawa: na Powązkach odbywa się pogrzeb Karola Czerskiego. Ceremonię obserwują sowieccy agenci. Postanawiają przez kilka miesięcy śledzić Annę, aby uzyskać pewność, że udało im się zlikwidować jej męża. Tymczasem wdowa nie jest do końca przekonana o jego śmierci i wykorzystuje swoje zdolności jako medium, by dowiedzieć się prawdy. Berlin, Praga: Ninon, agentka sowiecka, podczas rutynowej misji uwiedzenia mężczyzny popełnia przypadkowo bardzo poważny błąd, czym wywołuje niezadowolenie swoich mocodawców. Po powrocie do Berlina, gdzie pracuje dla wywiadu, stwierdza, że ktoś ją śledzi i jednocześnie dostaje polecenie do stawienia się w agenturze INO w Pradze. Postanawia zatrzeć za sobą ślady. Budapeszt, Warszawa, Berlin, Praga: OGPU ma bardzo długie ręce i jest całkowicie bezwzględne... (z noty wydawcy)

Witold J. Ławrynowicz, Heretyk, Wydawnictwo LTW, 2020
Dwie książki Piotra Bojarskiego „Cwaniaki” i „Na całego” opowiadają historię trzech młodych ludzi, którzy – każdy na swój sposób – włączyli się w tworzenie historii.

W „Cwaniakach” zastajemy ich tuż przed odzyskaniem niepodległości, czyli latem 1918 r. Jeden z nich zdezerterował z armii niemieckiej i z narażeniem życia wraca do rodzinnej Wielkopolski. Drugi walczył we Francji jako pilot, a w Polsce chce wcielić w życie plan, który pomoże stworzyć siły powietrzne. Trzeci został ranny pod Verdun, ale w wolnym od Niemców Poznaniu zostaje komisarzem państwowej policji.

Piotr Bojarski, Cwaniaki, Czwarta Strona, 2018

W powieści „Na całego” cała trójka staje do walki w wojnie z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-20. Idą na odsiecz osaczonemu Lwowowi. Dwaj ratują w potrzebie Naczelnika Państwa, a jeden – znany z innych powieści Bojarskiego późniejszy komisarz policji państwowej Zbigniew Kaczmarek – poprowadzi śledztwo dla ustalenia, kto zdradził…

Bojarski Piotr, Na całego, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020