Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Dawniej, polską królową komedii kryminalnej byłą niezawodna Joanna Chmielewska. Dziś mamy sporo nowych, frapujących pozycji, co warto docenić, bo napisać kryminał dowcipnie i z biglem, to naprawdę wyższa szkoła jazdy!
Na półki trafiły trzy książki Jacka Galińskiego o dowcipnych tytułach, których bohaterką jest emerytka, Zofia Wilkońska. Starsza pani na własną rękę podejmuje różne śledztwa, raczej niebezpieczne. Wydawca gwarantuje, że czytelnicy, którzy sięgną po opowieści o jej perypetiach, będą się zaśmiewać do łez… Warto sprawdzić.  
 
Swoim debiutem „Kółko się pani urwało” Jacek Galiński potwierdził, że kryminał może być opowiedziany w śmieszny sposób. Starsza pani mieszka w jednej z warszawskich kamienic. Pobiera skromną emeryturę i wspina się na wyżyny oszczędnościowych zdolności, żeby pieniędzy wystarczyło jej do końca miesiąca. Na co dzień przegląda gazetki promocyjne i wyszukuje najlepsze oferty. Wtedy bierze swój zakupowy wózek i wyrusza na łowy. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, co rujnuje jej spokojne życie. Po powrocie z zakupów kobieta zastaje wyłamane drzwi do mieszkania. Wewnątrz panuje nieopisany bałagan. Zniknęły wszystkie kosztowności, a galowy mundur jej zmarłego męża został okrutnie zbezczeszczony. Kto mógł się tego dopuścić? Pani Zofia, rozczarowana brakiem skuteczności działań policji, bierze sprawy w swoje ręce. (z noty wydawcy)

Jacek Galiński, Kółko się pani urwało, Wydawnictwo W.A.B., 2019
 
„Komórki się pani pomyliły” to lektura, którą czyta się jednym tchem. Pani Zofia Wilkońska znów wpakowała się w kłopoty – jest zamieszana w sprawę o morderstwo! Znaleziono trupa, który żywo ją zainteresował. Zaczęła prywatne śledztwo, które zbliżyło ją do samych przestępców. Dostała propozycję – zupełnie nie do odrzucenia, bo dzięki niej raz na zawsze będzie mogła zapomnieć o życiu w biedzie. Czy pani Zofia zejdzie na drogę przestępstwa? Czy złoczyńcy zostaną zdemaskowani? (z noty wydawcy)

Jacek Galiński, Komórki się pani pomyliły, Wydawnictwo W.A.B., 2019
 
W powieści „Kratki się pani odbiły” miła i skromna pani Zofia tak namieszała, że faktycznie trafiła za kratki. Czymże jednak jest więzienie dla zawziętej staruszki? Niczym innym jak sceną walki o godne i lepsze życie. Czy Zofia zerwie okowy wymiaru sprawiedliwości, który w tym wypadku okazał się rychliwy, ale na pewno nie sprawiedliwy? (z noty wydawcy)

Jacek Galiński, Komórki się pani pomyliły, Wydawnictwo W.A.B., 2019
„Ja cę kocham, a ty miau” Katarzyny Miszczuk, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek (seria „Kwiat paproci”), to zwariowana komedia kryminalna, której bohaterem jest kot o imieniu Lord. Znudzony życiem na zbyt niskim w jego mniemaniu poziomie, Lord postanawia przegnać narzeczonego swojej ukochanej właścicielki, ilustratorki Ali, i wziąć sprawy w swoje łapki. Za jego drobną zachętą Ala wyjeżdża razem z innymi artystami do położonego na odludziu dworku. Jego właściciel, pan Stefan, postanowił ufundować wyjątkowe stypendium. Wybrany przez fundatora twórca będzie mógł zostać jego spadkobiercą. Rywalizacja o jego względy staje się zaciekła. Tak zaciekła, że pewnego dnia w salonie zostają odnalezione zwłoki jednego z artystów. Czy Lordowi uda się uratować swoją panią? (z noty wydawcy)
Katarzyna Miszczuk, Ja cię kocham, a ty miau, Wydawnictwo W.A.B., 2020
Iwona Banach (pisarka z Bolesławca!) wydała ostatnio dwa kryminały z tą samą bohaterką, Magdą, która w pierwszym („Niedaleko pada trup od denata”) razem ze swoim chłopakiem szuka rozwiązania zagadki tajemniczych śmierci pisarzy, tworzących romanse. Towarzyszy im grupa starszych pań, która pod wpływem filmików z Youtube’a uważa, że mordercą pisarzy jest demon… A w drugim („Głodnemu trup na myśli”) zakłada agencję detektywistyczną i podejmuje próbę rozwikłania sprawy zabójstwa polskiej milionerki z USA.
Banach Iwona, Niedaleko pada trup od denata, Wydawnictwo Dragon, 2019
Iwona Banach, Głodnemu trup na myśli, Wydawnictwo Dragon, 2020
„Las i ciemność” to ósma część przygód detektywa Szymona Solańskiego i jego kundelka Gucia (seria wydawana pod szyldem „Kryminał pod Psem”), autorstwa Marty Matyszczak. Szymon Solański i Róża Kwiatkowska biorą ślub! Uroczystość ma się odbyć w Płaskiej, w samym sercu Puszczy Augustowskiej. A jednak zamiast weselnych dzwonów zabrzmią tam policyjne syreny… W śluzie na Kanale Augustowskim zostaje znalezione ciało mężczyzny. Detektyw Solański, z pomocą nieodłącznego kundelka Gucia, musi prędko wykryć zabójcę, by móc w spokoju stanąć na ślubnym kobiercu. Tymczasem Róża wspomina swoje pechowe wakacje sprzed lat. Spędziła je właśnie tutaj. Na jaw wychodzi mroczna przeszłość dziennikarki. Czy budzące grozę wydarzenia z lat dziewięćdziesiątych łączą się ze współczesną tragedią? I co mają z tym wspólnego tajemniczy dom nad jeziorem oraz przydrożny krzyż w lesie? (z noty wydawcy)
Marta Matyszczak, Las i ciemność, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2020
„Bezrożec” to szalony kryminał czeskiego pisarza Petra Stančíka z zabawnymi wątkami erotycznymi, a jednocześnie przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. Świetna parodia powieści sensacyjnej. Pewnej nocy na Cesarskiej Wyspie ginie w pożarze dwanaście samic nosorożca. Po co w stolicy Czech, pośrodku Wełtawy, ktoś hoduje nosorożyce? Inspektor Lavabo rozpoczyna śledztwo. Ustalenia prowadzą go do siedmiu obrazów czeskiego malarza sprzed stu lat. Każdy z nich jest w innym muzeum i każdy ma z tyłu tajemniczy numer lub literkę… Wtedy inspektorowi wpada w ręce tajny dziennik Goethego z czasu podróży poety przez Czechy – pozwala on detektywowi zrozumieć, że światem rządzą dziś te same przeciwstawne siły co setki lat temu. (z noty wydawcy)
Petr Stančík, Bezrożec, [wydawnictwo:] Dowody na Istnienie, 2020