Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Cztery arcydzieła w swoim rodzaju oraz komiksowa adaptacja wyśmienitej orwellowskiej alegorii – tak reprezentowana jest pośród nowości klasyka literacka.
Autor. William Styron. Tytuł: „Wybór Zofii”. Czas akcji: 1947. Miejsce akcji: nowojorski Brooklyn. Bohaterka: Zofia –  piękna, delikatna córka polskiego antysemity i była więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, która nie potrafi się uporać z demonami przeszłości. Jej kochanek, Natan – żydowski intelektualista i schizofrenik, żyje obsesyjnym pragnieniem odwetu za zbrodnie wojenne. Stingo, początkujący pisarz i ich sąsiad przeżywa fascynację obojgiem,  bezgranicznie  zakochuje  się w Zofii i zostaje powiernikiem jej skrywanych, obozowych przeżyć. Zofia, nie umiejąc się pogodzić z wyborem, którego dokonała za drutami Auschwitz, znowu musi wybierać – tym razem, by ocalić siebie. (z noty wydawcy)

William Styron, Wybór Zofii, Wydawnictwo Replika, 2020
„Z zimną krwią" Trumana Capote to arcydzieło, obok którego nie można przejść obojętnie. Dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów na  czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Został tu szczegółowo opisany zarówno sam mord, jak i jak śledztwo, pościg  za mordercami, proces i zachowanie sprawców w czasie procesu, w sądzie i więzieniu, aż po egzekucję. Capote po mistrzowsku przedstawił godny Ajschylosa motyw zbrodni i kary, zmuszając czytelnika do refleksji na temat źródeł zła. (z noty wydawcy)
Truman Capote, Z zimną krwią, Dom Wydawniczy Rebis, 2020
Jako książkę profetyczną można dziś – w dobie nowych odkryć z zakresu biotechnologii, technik klonowania i genetycznego modyfikowania organizmów – odbierać „Wyspę doktora Moreau” Herberta George’a Wellsa. Jedyny ocalały z katastrofy statku rozbitek, trafia na tajemniczą wyspę, którą zamieszkuje ekscentryczny, genialny naukowiec, doktor Moreau, oraz jego pomocnik Montgomery. Pasją doktora Moreau jest fizjologia – nieustannie pracuje nad krzyżowaniem rozmaitych gatunków zwierząt, wzbogacając je jednocześnie o ludzkie cechy. Te przerażające i makabryczne eksperymenty wkrótce wymykają się spod kontroli i na wyspie zaczyna się prawdziwy horror. To nowe wydanie zostało ozdobione ilustracjami włoskiego grafika G.G. Bruno. (z noty wydawcy)
Herbert George Wells, Wyspa doktora Moreau, Wydawnictwo Vesper, 2020
„Alef” to drugi (po opus magnum, „Fikcjach”) koronny zbiór skondensowanych, ale jakże pojemnych i zapładniających wyobraźnię opowiadań Jorge Luisa Borgesa. Dzięki nim zdobył miejsce w panteonie największych i najbardziej inspirujących pisarzy ubiegłego stulecia. „Fikcje” i „Alef” gromadzą wszystkie najistotniejsze Borgesowskie wątki i motywy, które gdzie indziej ulegają rozwinięciu czy przekształceniu, w myśl tezy, że liczba fabuł jest nieskończona. (z noty wydawcy)
Jorge Luis Borges, Alef, Państwowy Instytut Wydawniczy, 2020
George Orwell obrazuje w „Folwarku zwierzęcym” – na przykładzie sytuacji na farmie pana Jonesa – w jaki sposób wypacza się i deformuje każda władza, kiedy zapomina o zasadach demokracji i chce działać samowolnie. Zwierzęta, które buntują się przeciwko farmerowi, zaprowadzają własne porządki. Początkowo wszystkie zwierzęta miały uzyskać równe prawa i równe traktowanie, ale z czasem okazało się, że są wśród nich równe i równiejsze – świnie bowiem narzucają innym prawa dające im samym totalną władzę. Ponadczasowy utwór Orwella został tu podporządkowany zasadom obowiązującym w komiksie, co odsłania jego nieoczekiwane oblicze.(z noty wydawcy)
Orwell George, Folwark zwierzęcy, [wydawnictwo:] Jaguar, 2020 [komiks]