Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Czytelników, których interesuje codzienność ludzi minionych epok, ale także żyjących w nie tak bardzo odległej przeszłości, zachęcamy do sięgnięcia po powieści obyczajowe z tłem historycznym. Pozwalają one przyjrzeć się ówczesnemu życiu ludzi zwyczajnych, ich miłosnym wzlotom i rozczarowaniom, ich sukcesom i porażkom, postawom, relacjom międzyludzkim, zwyczajom, ale także, co nie mniej ważne dla obrazu czasów, ubiorom, codziennym sprzętom, architekturze itp.
W serii „Kamienica pod irysami” powieść autorki ze Śląska, Wiktorii Gische, zatytułowana „Niespokojne lata”. Pierwsze lata XX wieku. Bale, hazard, opium, seanse spirytystyczne, wiece sufrażystek. I wielka wojna, która zmienia wszystko. Eleonora ma to, czego może pragnąć dziewczyna w przedwojennym Krakowie: urodę, pewność siebie i piękne stroje. Zwraca uwagę mężczyzn. Przystojny hrabia Julian nie może oderwać od niej wzroku. Eleonora marzy jednak o tym, aby być niezależna. W czasach gdy szczytem odwagi i wolności kobiety jest palenie papierosów czy jazda na rowerze, ona słucha wykładów uniwersyteckich. Pociąga ją ruch feministyczny. Walczy o własne szczęście w świecie ciasnych konwenansów. Pomaga jej miłość, która wzmacnia się we wspólnym dążeniu do przełamania hipokryzji i niesprawiedliwych ograniczeń. (z noty wydawcy)
Gische Wiktoria, Niespokojne lata, [wydawnictwo:] Mando, 2020
„Holenderską dziewczynę” Marente de Moor (też Holenderki) wyróżniono Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Niemcy, rok 1936. Naziści dochodzą do władzy. Janna, młoda Holenderka, zostaje wysłana przez ojca do rozgoryczonego arystokraty Egona von Böttichera, który ma ją trenować w szermierce. To mężczyzna dręczony wojenną przeszłością, w którą zamieszany jest również ojciec Janny. Historia Janny to nie tylko opowieść o miłości i utracie niewinności, ale też obraz niespokojnej atmosfery zmian w historii, pełen niepewności i napięcia poprzedzającego drugą wojnę światową. (z noty wydawcy)
Marente de Moor, Holenderska dziewczyna, Grupa Wydawnicza Relacja, 2020
Znany polski fotograf Mikołaj Grynberg był już nominowany do nagrody „Nike” za zbiór opowiadań. Jego nowa książka „Poufne” jest wypełniona piękną, osobistą prozą o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję? (z noty wydawcy)
Mikołaj Grynberg, Poufne, Wydawnictwo Czarne, 2020
Debiutancka powieść Gretchen Berg „Telefonistka” jest błyskotliwa i wzruszająca. Jej akcja toczy się we wczesnych latach pięćdziesiątych w niewielkim amerykańskim mieście. Podczas podsłuchiwania przypadkowego połączenia wścibska telefonistka dowiaduje się czegoś szokującego o własnej rodzinie. Jeśli to, czego właśnie się dowiedziała, jest prawdą, jej dotąd poukładane życie legnie w gruzach. Dozna upokorzenia i stanie się pośmiewiskiem całego miasta. Pragnąc za wszelką cenę zweryfikować tę skandalizującą plotkę, wywołuje serię zaskakujących wydarzeń.(z noty wydawcy)
Berg Gretchen, Telefonistka, Wydawnictwo Insignis, 2020
„Wdech i wydech” Dominiki Horodeckiej to poruszająca, momentami zabawna opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, prowadzona z perspektywy dziecka: bystrej Natalii. Niemal pamiętnikowe historie tworzą wciągający obraz dzieciństwa z przełomu lat 80. i 90., skomplikowanych relacji rodzinnych, współuzależnienia i dojrzewania w atmosferze dusznej religijności.(z noty wydawcy)
Horodecka Dominika, Wdech i wydech, [wydawnictwo:] Warstwy, 2020
Powieść Simona Strangera „Leksykon światła i mroku” uhonorowano w 2018 r. Norweską Nagrodą Księgarzy. Jest to mistrzowskie połączenie autentycznej historii rodzinnej z wielką Historią. Brawurowy podwójny portret młodego mężczyzny, jednego z najbardziej znienawidzonych i brutalnych norweskich kolaborantów w czasach okupacji niemieckiej, oraz ocalałej z Holokaustu żydowskiej rodziny, która po wojnie zamieszkała w jego domu – niemym świadku zdarzeń. Powieść stała się wydarzeniem literackim w Norwegii, szybko osiągając status bestsellera, zdobywając uznanie krytyków i czytelników. Prawa do jej wydania sprzedano do ponad 20 krajów. Polskie tłumaczenie ukazało się jako jedno z pierwszych na świecie.(z noty wydawcy)
Stranger Simon, Leksykon światła i mroku, Wydawnictwo Literackie, 2020
Tytułowym bohaterem powieści ukraińskiej pisarki Wiktorii Ameliny „Dom Dla Doma” jest pudel, równolatek niepodległej Ukrainy, mieszkający wraz ze swoją ludzką rodziną w dwupokojowym mieszkaniu w starej kamienicy we Lwowie – tym samym, w którym dzieciństwo spędził Stanisław Lem. To właśnie z perspektywy psa (narratora) poznajemy losy familii Ciłyków w burzliwym okresie gospodarczych i systemowych przemian. Zmienił się ustrój polityczny, język, obywatelstwo, pozamykano zakłady pracy. Jedni wieszczyli rychły koniec zmian i powrót w ramiona Rosji, drudzy snuli wizje błyskawicznego rozwoju i dogonienia Zachodu. Jedni i drudzy się mylili. A jak wygląda ta najnowsza historia naszych wschodnich sąsiadów, widziana oczami psa i nieuwikłanej w wielką politykę ukraińskiej rodziny? (z noty wydawcy)
Wiktoria Amelina, Dom dla Doma, [wydawnictwo:] Warstwy, 2020
W książce Przemysława Semczuka „Cyklon” historyczne tło dla zdarzeń współczesnych stanowią przeżycia w obozie koncentracyjnym, co wzmaga dramatyzm opowieści. Jak wiadomo, każda rodzina ma swoje tajemnice. Takie, o których pod żadnym pozorem się nie mówi. Kasia, młoda energiczna bizneswoman, dowiaduje się, że ma siostrę, Małgorzatę, o której istnieniu nikt wcześniej nie wspominał. Kobiety wspólnie próbują wyjaśnić, dlaczego ta druga zaraz po urodzeniu została oddana do adopcji. Pogrzeb ich matki jest okazją do poznania przerażającego rodzinnego sekretu. Konfrontacja i odtwarzana z trudem historia prowadzi siostry wprost do piekła Auschwitz-Birkenau. To, co wydarzyło się w czasie II Wojny Światowej, za drutami obozu koncentracyjnego, staje się kluczem do zrozumienia losów sióstr i kolejnych pokoleń.
Przemysław Semczuk, Cyklon, [wydawnictwo:] Warstwy, 2020
Jest rok 1948. Matylda Neumann – bohaterka powieści Zofii Mąkosy „Wendyjska winnica” rezygnuje z walki o ukochanego, opuszcza Zieloną Górę i wyjeżdża do Brandenburgii. Tam, w Neuruppin, czeka na nią ciotka Hedwiga i miejsce na sienniku obok kuzynki, Anny. W przeludnionej radzieckiej strefie okupowanych Niemiec brakuje żywności, mieszkań i pracy, ludzie czują niechęć do uchodźców oraz strach przed wszechobecną służbą bezpieczeństwa. Wciąż trwają poszukiwania bliskich zaginionych w czasie wojny. W tych trudnych warunkach ostoją normalności jest rodzina. U boku ciotki Tila próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Są jednak ludzie i sprawy, o których nie uda się jej zapomnieć… (z noty wydawcy)
Zofia Mąkosa, Wendyjska winnica. Dolina nadziei, [wydawnictwo:] Książnica, 2020
„Drugi brzeg” Joanny Jax to poruszająca historia rodziny w czasach, gdy każdy dzień był niewiadomą. Rodzina Niemojskich próbuje odnaleźć się w trudnej rzeczywistości 1919 roku. Osiemnastoletnia Wiktoria po ciężkiej chorobie wkrótce opuści swoją ukochaną Warszawę i wyjedzie na wieś. Starszy z braci – Fryderyk – po wojnie pozostaje żołnierzem i wiąże swoją przyszłość ze służbą. Młodszy – Gustaw – myśli tylko o dobrej zabawie i hulaszczym życiu. Ksawery, głowa rodu, wraca do zdrowia po walce podczas wojny. Natomiast matka – Hortensja – udziela się charytatywnie i dba o domowe ciepło. Jak potoczy się rodzinna historia? (z noty wydawcy)
Joanna Jax, Drugi brzeg, [wydawnictwo:] Skarpa Warszawska, 2020
W trzecim tomie sagi „Prawda zapisana w popiołach” Joanny Jax, zatytułowanym „Śpiew bezimiennych dusz”, poznajemy dalszy ciąg burzliwych losów Błażeja, Neli, Mateusza, Szymona i Nadii na tle ważnych wydarzeń z dziejów Polski i świata. Nadchodzi burzliwy koniec lat sześćdziesiątych. Wybucha wojna sześciodniowa, której następstwa odczuwalne są nawet w Polsce. W Paryżu młodzież wychodzi na ulice, podobne wydarzenia mają miejsce w kraju, a ich tragicznym finałem staje się Grudzień’70. Bohaterowie zmagają się z osobistymi problemami, dokonują trudnych wyborów i próbują naprawiać swoje życie. Targani są dylematami, silnymi emocjami i wyrzutami sumienia. Jednak gdy stają twarzą w twarz ze sprawami ostatecznymi, nic już nie ma znaczenia, a wzajemne animozje przestają się liczyć. (z noty wydawcy)
Joanna Jax, Śpiew bezimiennych dusz, [seria: „Prawda zapisana w popiołach. Tom 3], Wydawnictwa Videograf S.A., 2020
Oleńka – tytułowa bohaterka powieści Wioletty Sawickiej „Franka. W obcym domu” – teraz już Franka Wyrobek, dla ratowania dzieci poświęca wszystko, co dla niej najważniejsze – przeszłość, to, kim jest, a także kobiecą godność. Panna z dwojgiem maleńkich dzieci, pozbawiona dachu nad głową, pracy i środków do życia, poszukiwana przez żandarmów, bierze ślub z człowiekiem z obcego jej świata, kowalem Ignacym. Franka przenosi się do mężowskiej chaty w Mickunach. Jedynie dzięki ciężkiej pracy udaje jej się nie myśleć o nocach z mężczyzną, którego nie kocha. Ignacy rządzi w domu twardą ręką, tylko troska o dzieci i skrywane na dnie serca wspomnienie utraconego Joachima pozwalają dawnej hrabiance Ostojańskiej wytrwać pod cudzym dachem. Tymczasem wielka wojna rzuca ich za Wołyń, gdzie do głosu dochodzą ukraińscy nacjonaliści. W świecie ogarniętym nienawiścią młoda kobieta robi wszystko, by ocalić dzieci, resztki człowieczeństwa i miłość. Przewrotny los szykuje jej niespodziankę. (z noty wydawcy)
Sawicka Wioletta, Franka. W obcym domu, [wydawnictwo:] Prószyński Media, 2020
W powieści „Miłość warta wszystkiego” Agnieszka Jeż przenosi nas w czas upalnego lata 1939 roku. Sara Flinkierówna zakochuje się w Janie Górskim. Łączy ich potężne uczucie, dzieli wszystko inne – ona jest Żydówką z dostatniego domu, on – biednym lekarzem, Polakiem. A potem wchodzimy we współczesność. Jest gorący sierpień. Anna Matkowska szuka drugiej połówki na portalu internetowym. Poznaje Marcina Zielińskiego, który w rzeczywistości okazuje się jeszcze cudowniejszy niż w wirtualu. Pcha ich ku sobie szalona miłość i wszystko inne – są dla siebie stworzeni. Te dwie historie pozornie nie są ze sobą związane, a jednak losy ich bohaterów się przetną, a na jaw wyjdzie wstrząsająca prawda. Co zrobić, gdy okaże się, że całe życie było zbudowane na kłamstwie? (z noty wydawcy)
Jeż Agnieszka, Miłość warta wszystkiego, Wydawnictwo Filia, 2020
Co łączy zabójstwa w Nowym Jorku oraz skandal obyczajowy w armii niemieckiej? Losy bohaterów ostatniej części trylogii powieściowej Hanny Cygler „Po cudze pieniądze”. Rodzina Szuszkinów próbuje się odnaleźć w realiach gwałtownie rozwijającej się Ameryki. Maksymilian hrabia Kwilecki na krańcach Afryki szuka fortuny, a w sobie resztek człowieczeństwa. Hannelore Hallmann natomiast stara się dowiedzieć, czego może się spodziewać po swoim prawdziwym ojcu. Czy odnajdą swoje „nowe niebo” i odpokutują za dawne grzechy? (z noty wydawcy)
Hanna Cygler, Po cudze pieniądze, Dom Wydawniczy Rebis, 2020
W swojej serii „Grzechy młodości” Edyta Świętek przedstawia fascynującą, pełną emocji, miłości i dramatów historię polskiej rodziny. Wśród naszych nowości znalazły się wszystkie cztery części tego cyklu, w których przyglądamy się życiu kolejnych pokoleń rodziny Trzeciaków w historycznych już, choć nie tak bardzo odległych czasach – od lat 70. do 90. XX wieku.

Cyll otwiera „Rzeka kłamstw", w której przenosimy się do Bydgoszczy lat 70. Elżbieta i Tymoteusz niedawno wprowadzili się do przestronnego mieszkania na osiedlu Kapuściska. Tymoteusz ma przed sobą świetlaną przyszłość i dobrze zapowiadającą się karierę. Kazimierz, choć pasjonuje się kryminologią z którą wiąże się jego praca zawodowa, jest nieustannie namawiany do wstąpienia w szeregi Służby Bezpieczeństwa. Jego ukochana żona Ewa marzy o karierze wokalnej. Agata nie potrafi odnaleźć się w roli statecznej mężatki. Młoda polonistka wciąż wdaje się w romanse z innymi mężczyznami. Eugeniusz wciąż pakuje się w różne tarapaty. Krewki młodzieniec wpada nie tylko w ręce Służby Bezpieczeństwa, ale również w sidła miłości. (z noty wydawcy)

Edyta Świętek, Rzeka kłamstw, Wydawnictwo Replika, 2019 [Seria: Grzechy młodości]

Akcja „Ech niewierności” przebiega w tzw. „epoce Gierka”. Na półkach jest więcej towarów, a bydgoszczanie z nadzieją patrzą w przyszłość. Seniorzy rodu Trzeciaków, Franciszka i Leon, nieustająco martwią się o swoje dorosłe dzieci: Tymoteusza, który nie potrafi być dobrym mężem i doprowadza swoją żonę Elżbietę do próby samobójczej, pracującego w Milicji Obywatelskiej Kazimierza oraz Agatę, która mimo że jest mężatką, romansuje z esbekiem. Jednak najwięcej trosk przysparza im najmłodszy syn, Eugeniusz. Gdy zostaje aresztowany za działalność opozycyjną i trafia do więzienia rodzeństwo robi wszystko, żeby go stamtąd wyciągnąć. Czy im się to uda? (z noty wydawcy)
Edyta Świętek, Echa niewierności, Wydawnictwo Replika, 2020 [Seria: Grzechy młodości]
 
Mroczny tytuł „Cień zbrodni” zapowiada dramatyczne wydarzenie, zwłaszcza że dla rodziny Trzeciaków nadeszły trudne czasy. Jak poradzą sobie Trzeciakowie w okresie stanu wojennego? Czy małżeństwo Kostów przetrwa próbę? Pogłębiający się kryzys sprawia, że Justyna ledwo wiąże koniec z końcem. Gnębiony wyrzutami sumienia Tymoteusz usiłuje ją wspierać, niestety sam doświadcza prawdziwej tragedii. Czy nad Tymoteuszem zawisła klątwa, która zrujnuje mu życie? Wojciech Kost podejmuje decyzję o opuszczeniu żony. Niespodziewanie Helena otrzymuje paczkę oraz list z zagranicy od tajemniczego nadawcy. (z noty wydawcy)

Edyta Świętek, Cień zbrodni, Wydawnictwo Replika, 2020 [Seria: Grzechy Młodości]
 
„Szczyty chciwości” rozgrywają się na tle sytuacji w Polsce na przełomie lat 80. i 90., który przynosi inflację i bezrobocie. Tymoteusz poszukuje okazji do szybkiego pomnożenia fortuny. Ryzykuje spory kapitał w niepewnym przedsięwzięciu. Również Justyna wykazuje się znaczną przedsiębiorczością. Kobieta wciąż utrzymuje kontakt z domniemanym synem Heleny Wetlik. Kim jest w rzeczywistości Klaus Engel i jaką niespodziankę chowa w zanadrzu? (z noty wydawcy)

Edyta Świętek, Szczyty chciwości, Wydawnictwo Replika, 2020 [Seria: Grzechy Młodości]