Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Akcja powieści Jakuba Urbańczyka „Ostatnie lato Wandalów” rozgrywa się w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery. To dla ludów zamieszkujących ziemie między Wisłą i Odrą czasy raczej legendarne. I postacie – doskonale scharakteryzowane i wyraziste – noszą tu imiona postaci z legend (jest np. królewna Wanda). Sama opowieść nie ma jednak z legendą wiele wspólnego. Autor sugestywnie przedstawia świat Wandalów i Sklawinów wykreowany z pomocą okruchów starych kronik i zapisów, opisując barwnie zdarzenia zachodzące na królewskim wzgórzu – walkę o tron, spiski możnych, działanie ciemnych sił, zagrożenie wojną i upadkiem starego świata.
Jakub Urbańczyk, Ostatnie lato Wandalów, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020
Ildefonso Falcones, autor historycznych bestsellerów (m.in. „Katedra w Barcelonie”) w powieści „Malarz dusz” przenosi nas do Barcelony z początku wieku XX, czasów wypełnionych wielkimi przemianami społecznymi i przejawami buntu wobec tradycyjnych postaw i przekonań. Dalmau Sala, syn skazanych na śmierć anarchistów, żyje na granicy dwóch światów. Z jednej strony członkowie jego rodziny oraz Emma, kobieta, którą kocha, są zagorzałymi zwolennikami walki o prawa robotników. Z drugiej, zatrudnienie w pracowni ceramiki don Manuela Bello, jego mentora i obrońcy wiary katolickiej, pozwala mu obracać się w towarzystwie, w którym kwitnie sztuka i dobrobyt. Artyście nie będzie łatwo odnaleźć właściwą ścieżkę, którą powinien podążyć, aby zrozumieć, że tym, co się w życiu liczy, są jego przekonania dotyczące równości i sprawiedliwości społecznej, jego czysta dusza i miłość odważnej i silnej kobiety. I twórczość – obrazy, na których uwiecznia ubóstwo swojego miasta, w którym tli się już iskierka buntu i rewolty.
Ildefonso Falcones, Malarz dusz, Wydawnictwo Albatros, 2020
„Dziewczynka z Sobiboru” Forte Franco to wstrząsająca historia spotkania w nazistowskim obozie zagłady Sobibór. Spotkania, które zmieniło wszystko. Jest rok 1943. Hans Heigel, oficer rezerwy SS z miasteczka Osnabrück, nie rozumie ani nie wspiera polityki Trzeciej Rzeszy. Jednak z obawy przed represjami wobec rodziny zachowuje swoje poglądy wyłącznie dla siebie. Zostaje wysłany do okupowanej Polski, do obozu zagłady Sobibór. Tam nie może przymykać oczu na potworności, do których  dochodzi w obozie. Pewnego dnia wśród więźniów wyselekcjonowanych do komór gazowych spotyka Leę, dziewczynkę łudząco podobną do ukochanej córeczki. Postanawia ocalić żydowską dziewczynkę przed śmiercią. Co dzień wymyśla nowe strategie, szuka sprzymierzeńców wśród więźniów, okłamuje przełożonych, podejmuje straszliwe decyzje, ryzykuje. Wszystko po to, aby nie pozwolić dziewczynce umrzeć. (z noty wydawcy)
Forte Franco, Dziewczynka z Sobiboru, Bukowy Las, 2020
„Położna z Auschwitz” autorstwa Magdy Kendler to jeszcze jedna poruszająca i umacniająca wiarę w człowieka opowieść obozowa, oparta na prawdziwej historii Stanisławy Leszczyńskiej, która na własne życzenie podjęła się zadania odbierania porodów od więźniarek z obozu. Niosła ulgę i pociechę kobietom, ratowała nowonarodzone niemowlęta w Auschwitz. Bez niezbędnych narzędzi czy choćby minimalnych standardów sanitarnych przyjęła setki porodów. Miała dość siły i odwagi, aby z narażeniem własnego życia i zdrowia walczyć o każde dziecko, którego poród odebrała. (z noty wydawcy)
Knedler Magda, Położna z Auschwitz, [wydawnictwo:] Mando, 2020
W powieści reżysera i scenarzysty Jacka Koprowicza „Otchłań” ukazane są fascynujące kulisy toczącego się procesu beatyfikacyjnego. Ksiądz Jan Radlicz, zagłębiając się w beatyfikacyjne dochodzenie zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do obłędu. Kto i co decyduje o świętości? Klucz do rozwiązania tajemnicy jest w rękach cynicznej ateistki. Kobieta ukrywa nie tylko własne pochodzenie, ale i prawdę o tożsamości księdza postulatora... Tłem są zdarzenia związane z jedną z największych katastrof na wodach śródlądowych w powojennej Polsce (zatonięcie dwóch łodzi z kilkudziesięcioma osobami), opisane z niemal reporterską dokładnością. (z noty wydawcy)
Koprowicz Jacek, Otchłań, [wydawnictwo:] Mando, 2020