Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Wszystkie trzymają w napięciu, wszystkie są pełne dramatycznych zwrotów akcji i prowadzą do zaskakującego rozwiązania – za to lubią je czytelnicy. Jakie nowe kryminały właśnie trafiły na półki?
Najpierw „W głębi lasu” Harlana Cobena, cenionego autora kilkudziesięciu powieści kryminalnych. To właśnie ta powieść stałą się kanwą dla polsko-amerykańskiego serialu o tym samym tytule, który ostatnio jest na topie w Netfliksie. Ta sama historia prokuratora próbującego wyjaśnić po 20 latach sprawę zaginięcia swojej siostry. Miejsce akcji i nazwiska są w powieści oczywiście amerykańskie.
Harlan Coben, W głębi lasu, Wydawnictwo Albatros, 2020
W książkach innego amerykańskiego pisarza, laureat wielu prestiżowych nagród, Roberta Dugoniego, rolę detektywa pełni policjantka, która w „Jej ostatnim oddechu” wpada na trop psychopaty, polującego na młode kobiety i który teraz ją właśnie usiłuje dopaść! A „Na polanie wisielców” prowadzi śledztwo w odłożonej przez policję ad acta sprawie dotyczącej tajemniczego samobójstwa uczennicy elitarnego liceum.
Robert Dugoni, Jej ostatni oddech, [wydawnictwo:] Albatros, 2017
Robert Dugoni, Na polanie wisielców, [wydawnictwo:] Albatros, 2018
Dwaj wzięci norwescy autorzy kryminałów Thomas Enger i Jørn Lier Horst wspólnie wydali powieść „Punkt zero”, w której inspektor norweskiej policji i znana blogerka spotykają się przy śledztwie dotyczącym zabójstwa sławnej lekkoatletki, a później podejmują współpracę, kiedy ofiar jest coraz więcej i widać, że morderca chce na siebie zwrócić uwagę świata.
Thomas Enger, Jørn Lier Horst, Punkt zero, [wydawnictwo:] Smak Słowa, 2020
Bohaterki powieści Julii Gambrot (jest lekarką i pisarką) – „Różany eter” i „Liliowe opium” – są, tak jak autorka, związane z medycyną. Jedna dopiero studiuje, druga zaczyna praktykę lekarską. Obie żyją i działają w czasach belle epoque, co nadaje opowieściom specyficznego kolorytu. Obie też, jak detektywi, próbują odkryć tajemnice zbrodniczych poczynań. Studentka zostaje skonfrontowana ze sprawą seryjnego mordercy, druga zostaje zamieszana w śledztwo dotyczące zabójstw młodych kobiet…
Julia Gambrot, Różany eter, Wydawnictwo Lira, 2019
Julia Gambrot, Liliowe opium, Wydawnictwo Lira, 2020
Na półkę trafił też „Świrus” – kolejny, czwarty, tom z serii kryminalnej Jacka Ostrowskiego z zadziorną mecenas Zuzą Lewandowską (wszystkie poprzednie też są w naszych zbiorach), której ostry i niesforny charakter pozwala rozwiązywać najtrudniejsze zagadki, mimo że działa w ciemnych czasach PRL-u.
Jacek Ostrowski, Świrus, [wydawnictwo:] Skarpa Warszawska, 2020
W „Topielicach” Sylwii Wilczyńskiej młodziutka prokurator i doświadczony komisarz śledzą działania prasłowiańskiej sekty, którą podejrzewają o związek z tajemniczymi zatonięciami kobiet przed laty. Bulwersujące wątki kryminalne, szczypta parapsychologii i tajemnica z przeszłości…
Sylwia Wilczyńska, Topielice, Wydawnictwo Lira, 2020
I jeszcze dwie powieści kryminalne o policjantach ukaranych zesłaniem na prowincję, którzy tam znajdują okazję do wykazania się swoimi możliwościami.

„Tylko nie Mazury” Sylwii Skuzy – tu młody komisarz policji, po interwencji wpływowego polityka, zostaje przeniesiony z Warszawy do komisariatu w małej mazurskiej miejscowości, gdzie mierzy się ze sprawą tajemniczego morderstwa (zwłoki rolnika zostają znalezione z wbitą w szyję historyczną zapinką), w której teraźniejszość splata się z przeszłością i która ma wpływ na jego własne życie.

Skuza Sylwia, Tylko nie Mazury, Wydawnictwo Mg, 2017
W brutalnym kryminale Piotra Kościelnego „Zaginiona” karnie zesłany na prowincję komisarz, chcąc się zrehabilitować, próbuje dopaść psychopatycznego porywacza i mordercę, zanim ten znowu zabije.
Kościelny Piotr, Zaginiona, Wydawnictwo Initium, 2020