Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Autor „Nędzników” był człowiekiem majętnym i mimo dość radykalnych poglądów dobrze sytuowanym (był nawet parem Francji), dlatego jego mieszkania są naprawdę okazałe. Obie najważniejsze siedziby jednego z największych pisarzy francuskich – choć Paryż i Wyspy Normandzkie dzieli spora odległość – stanowią jedno muzeum pod nazwą Domy Victora Hugo (Maisons Victor Hugo).

Sam Hugo dzielił swoją biografię na trzy okresy: przed wygnaniem (Francja), na wygnaniu (Bruksela i Guersney) i po wygnaniu (Paryż).

W paryskim mieszkaniu przy Place des Vosges 6 (w czasach Hugo Place Royale) pisarz żył i pracował w latach 1832-1848 oraz po powrocie z wygnania w latach 1878-85. Dziś w tych wnętrzach można oglądać oryginalne meble, przedmioty należące do pisarza, zgromadzone przez niego dzieła sztuki, a także obrazy i rysunki jego autorstwa. Warto pamiętać, że on sam przyłożył ręki do ich zaprojektowania. To miejsce, w którym powstały liczne jego dzieła, m.in. słynna „Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu”.

W Hauteville House na wyspie Guersney w archipelagu Wysp Normandzkich zamieszkał po wygnaniu go przez rząd Ludwika Napoleona Bonapartego (1851), którego zamachowi stanu Hugo stawiał czynny opór, a potem po wydaleniu z Brukseli (1855), a nawet z wyspy Jersey (1855). Miał wtedy na tyle duże dochody, że mógł kupić piękny dom, z którego rozciąga się piękny widok na stare miasto Saint Peter Port i zatokę. Tu powstawało jego arcydzieło, powieść „Nędznicy” (oczywiście także wiele innych), tutaj ukształtowała się ostatecznie jego postawa polityczna jako pisarza zaangażowanego, republikanina i zaciekłego przeciwnika Drugiego Cesarstwa. Ale oprócz działalności artystycznej i politycznej, Hugo wiele czasu poświęcił samemu domowi. Przeprojektował jego architekturę, stosując nowoczesne, jak na owe czasy, rozwiązania („Punkt obserwacyjny”). Pokoje sam umeblował i udekorował, także własnymi dziełami plastycznymi.

Warto to, chociaż z grubsza, obejrzeć...