Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Uwaga! Te książki są dopiero przygotowywane do wprowadzenia na biblioteczne półki. Niektóre trafią na nie za tydzień, inne za dwa. To książki z ostatniego zakupu (ogółem jest ich kilkaset). Wybraliśmy spośród nich tylko te, które dotyczą wędrowania, zwiedzania, turystyki, albo takie, które w wyraźny sposób do takiej aktywności nawiązują. Za tydzień, dwa będziecie Państwo mogli je wypożyczyć.

Książki, które trafią na półki, będziemy sukcesywnie oznaczać informacją:
Książka już jest w >> [tu nazwa odpowiedniego działu].


Są wśród nich absolutne „świeżaki”, czyli publikacje, które miały premierę w pierwszej połowie lipca albo w końcówce czerwca. Jest też kilka rzeczy przydatnych miłośnikom podróży, które były wydane wcześniej, ale w naszym księgozbiorze ich nie było, więc dajemy o nich znać.

WROCŁAW I DOLNY ŚLĄSK

Sytuacja pandemiczna osłabiła w wielu z nas zapał do dalekich podróży. Nowych szlaków w terenie bliżej położonym szukają nie tylko zawsze im wierni miłośnicy regionu, ale także ci, którzy przywykli już do wakacyjnych wyjazdów za granicę. Oto kilka pozycji, które mogą mieć dla nich całkiem praktyczne znaczenie.


Monika Bronowicka
DOLNY ŚLĄSK. ATLAS TURYSTYCZNY
Wydawnictwo SBM, Warszawa 2020
 
Wbrew tytułowi, nie jest to tylko zbiór map, a raczej kompendium, a mapy są tu po prostu ważnym dodatkiem. Jest czymś w rodzaju leksykonu najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. Ich opisy zostały ułożone w porządku alfabetycznym. Ilustrują je barwne fotografie. W opisach turysta znajdzie zarówno informacje o teraźniejszości i historii tych terenów, ale także praktyczne wskazówki, propozycje wycieczek (trasy) i – jak na atlas przystało – mapy.
 

Książka trafi do >> WYPOŻYCZALNI


COMFORT! MAP. KARKONOSZE
LAMINOWANA MAPA PANORAMICZNA, 1:33 000

ExpressMap, 2020
 
Ta mapa jest na swój sposób niezwykła. Patrzymy na Karkonosze „z lotu ptaka”, od strony Karpacza i Szklarskiej Poręby.  Jawią się przed nami w sposób bardzo realistyczny, Uzyskanie tego przestrzennego efektu było możliwe dzięki zastosowaniu rzutu panoramicznego i cieniowania do prezentacji ukształtowania terenu. Turyści, którzy wybierają się w góry z Kotliny Jeleniogórskiej, będą mogli odnaleźć na niej szlaki i czasy przejść, schroniska turystyczne, wodospady, formacje skalne, rezerwaty przyrody, muzea, zamki i inne zabytki, parkingi, przystanki autobusowe itp. Użyteczna praktycznie jest też druga strona mapy. Są tam opisy najatrakcyjniejszych miejsc w Karkonoszach oraz zdjęcia krajobrazów z opisami szczytów (miejsca, z których zdjęcia wykonano są zaznaczone na mapie).
 

Mapa trafi do >> WYPOŻYCZALNI


Grzegorz Senderecki
PRZEWODNIK PO POLSCE Z FILOZOFIĄ W TLE
T. 2, DOLNY ŚLĄSK

Novae Res, Gdynia 2020
 
Dolny Śląsk od wieków przyciągał filozofów, a obok nich astronomów, mistyków, szarlatanów, a nawet szaleńców. Ich ślady wciąż jeszcze można znaleźć nie tylko we Wrocławiu, ale i w Świdnicy, Strzegomiu, Legnicy, Nysie, Otmuchowie, Jeleniej Górze i wielu innych dolnośląskich miejscowościach. Książka prowadzi tymi śladami, pozwalając spojrzeć z nowej perspektywy na tereny wydawałoby się dobrze znane. Pełno w niej opowieści o dawnych czasach, ludziach i o wyznawanych przez nich ideach. Narracja jest gęsta i sugestywna, pełna anegdot. Całość jest propozycją ciekawego i oryginalnego sposobu zwiedzania naszego regionu.
 

Książka już jest w >> CZYTELNI
WROCŁAW I DOLNY ŚLĄSK – DLA DZIECIJustyna Rapacz
WROCŁAWSKIE LEGENDY – POZNAJMY JE RAZEM
Wydawnictwo: eMKa, Wrocław 2020
 
To sposób na zwiedzanie Wrocławia dla dzieciaków i ich rodziców (integrujące rodzinę wspólne czytanie i wędrówki – wspaniała rzecz!). Razem z bohaterką tej opowieści, siedmioletnią Gają, wejdziemy na Mostek Pokutnic (wiedząc z książki jaka legenda się z nim wiąże), poszukamy płaskorzeźby z roztańczonymi dziewczętami, a na Ostrowie Tumskim staniemy pod Kluskową Bramą (dlaczego tak ją nazywają – dowiesz się z tej książki). A po wyprawie, dzieci razem z Mamą lub Tatą (i z Gają, bo w książce jest oryginalny przepis) będą mogły przyrządzić przysmak dawnych mieszkańców Wrocławia – kluski śląskie.
 

Książka trafi do >> BIBLIOTEKI 7 KONTYNENTÓW (DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI)


MOOFIE ZWIEDZA DOLNY ŚLĄSK. PRZEWODNIK DLA DZECI
 
Moofi, czyli muflon – symbol Karkonoszy, jest bohaterem tej książeczki, a jednocześnie przewodnikiem po najważniejszych miejscach i zabytkach Dolnego Śląska. Prowadzi dzieciaki, m.in. na Zamek Książ, do kompleksu Riese i na Zamek Grodno, zachęca do odwiedzenia Kudowy-Zdroju, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Zaprasza do Ogrodu Bajek w Międzygórzu, Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, Kopalni Złota w Złotym Stoku, Twierdzy Srebrnogórskiej, Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich, Parku Miniatur w Kowarach, wrocławskiego Zoo, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Proponuje wyprawy na Śnieżkę i Ślężę. A ponieważ ten przewodnik jest przeznaczony dla dzieci, są w nim również elementy przeznaczone do zabawy, np. naklejki.
 

Książka trafi do >> BIBLIOTEKI 7 KONTYNENTÓW (DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI)
    << KLIKNIJ

Joanna Studzińska, Małgorzata Żmijska
NIEMAPA
Wydawnictwo Karamba, Wrocław 2016
 
Nie jest to wprawdzie nowość wydawnicza, ale trafia na nasze półki, więc dajemy o niej znać w czasie wakacyjnym. NIEMAPA jest szczególnym rodzajem przewodnika dla dzieciaków. Znalazło się tu wprawdzie tylko 18 ciekawych miejsc we Wrocławiu, ale autorki rekomendują je naprawdę ciekawą narracją i atrakcyjną grafiką. Te miejsca wybrały wrocławianki, które podpowiedziały autorkom, jakie parki, muzea, obiekty warto we Wrocławiu z dzieciakami odwiedzić.
Z ostatniej chwili: dowiedzieliśmy się od jednej z autorek, że jest właśnie przygotowywana NIEMAPA województwa dolnośląskiego! Kiedy się pojawi, damy znać!
 

NIEMAPA już jest w >> BIBLIOTECE 7 KONTYNENTÓW (DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI)

POLSKA
Mikołaj  Gospodarek
POLSKA NA CZTERECH KÓŁKACH
Wydawnictwo Pascal, 2020
 
To wznowienie ciekawego przewodnika, który jest pokłosiem podróży „domem na kołach”. Ma być zachętą do wędrowania kamperem z bliskimi. Materiałem wyjściowym były zapiski, szkice, zdjęcia i mapy z autentycznej wyprawy kamperem po Polsce. Jej trasa wiodła nie tylko po szlakach już wyjeżdżonych, które pozwalają zachwycać się wspaniałościami przyrody lub architektury, zbiorami muzealnymi, ciekawymi zabytkami, ale prowadziła też na manowce – gdzie można znaleźć wytchnienie i radość. A z rzeczy praktycznych znajdziecie tu: adresy wielu miejsc parkingowo-noclegowych wartych polecenia, obszerny katalog polskich kempingów, porady praktyczne, które uczynią wygodniejszym życie w kamperze oraz propozycje 22 autorskich tras. 
 

Książka już jest w >> WYPOŻYCZALNI


Marlena Woch, Mariusz Woch
BESKIDY Z DZIECKIEM. BESKID ŚLĄSKI, ŻYWIECKI I MAŁY
Wydawnictwo Pascal, Warszawa 2020
 
Oto kolejny przewodnik, który powstał z pasji podróżowania z dzieciakami. Chociaż jego autorzy nie mieszkają w górach, wiele czasu spędzają na rodzinnych wędrówkach po beskidzkich szlakach. Odkrywają przed użytkownikami przewodnika atrakcje, ciekawe szlaki, ułatwienia (m.in. całoroczne wyciągi krzesełkowe) w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym. Zachęcają do obejrzenia Beskidów i Tatr ze szczytu Babiej Góry, do obejrzenia „leśnych kościołów”, gdzie naprawdę odprawiano nabożeństwa, do zagłębienia się w czeluście Jaskini Malinowskiej. Nie szczędzą też praktycznych rad, które przydadzą się w wędrówkach z dziećmi.
 

Książka trafi do >> BIBLIOTEKI 7 KONTYNENTÓW (DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI)

EUROPA

 
Informacje o książkach poświęconych krajom europejskim kierujemy przede wszystkim do tych Czytelników, którzy, po zniesieniu części ograniczeń w podróżowaniu do tych państw, odważnie podejmują wyzwania związane z takim wyjazdem. Czytelnicy, którzy z powodu pandemii koronawirusa żywią obawy przed takim wyjazdem, mogą sięgnąć po te publikacje, żeby odbyć „podróż” chociaż wirtualnie.


Frances Mayes, Ondine Cohane
POD SŁOŃCEM ITALII
Wydawnictwo: Burda Media Polska, Warszawa 2020
 
We Włoszech aż kipi od turystycznych atrakcji, ale ta książka zaprasza do miejsc położonych z dala od typowych tras. Autorki szukają Italii prawdziwej, nie objętej turystycznym amokiem. Odwiedziły wszystkie 20 regionów Włoch. Zawędrowały do ciekawych miasteczek, odwiedzały i najlepsze lokale, i targowiska, sklepy i winnice, muzea i plaże. Całość ilustruje prawie 400 fotografii. To nietypowy i przez to frapujący obraz tego kraju.
Oddajmy głos autorkom: „Przemierzyłyśmy Włochy wzdłuż i wszerz, z północy na południe, ze wschodu na zachód. Poszukiwałyśmy tego, czego nie znalazłyśmy gdzie indziej: świeżego spojrzenia na dynamiczną teraźniejszość kraju. Znalazłyśmy hotele jedyne w swoim rodzaju, kucharzy wybiegających myślami w przyszłość, pomysłowe sklepy, nową architekturę winiarni, dobrze rokujące okolice, poznałyśmy sekrety znanych miejscowości, przeoczanych pisarzy, najbardziej dziewicze plaże, a nawet nową generację koktajlbarów. Zakochałyśmy się w tym kraju na zabój”.
 

Książka już jest w >> WYPOŻYCZALNI


Karolina Golemo, Agnieszka Małek
WŁOCHY. MOZAIKA KULTUR
Księgarnia Akademicka, Kraków 2020
 
To książka dla tych podróżników, którzy przed wyjazdem lubią nie tylko gromadzić wiadomości turystyczne, ale próbują pogłębić swoją wiedzę o odwiedzanym kraju i jego problemach. Włochy w ostatnich latach borykają się z problemem imigrantów, choć nie jest to zjawisko dla nich nowe. Publikacja ukazuje zróżnicowanie etniczne, narodowościowe, językowe i religijne dawnej i współczesnej Italii, jej niezwykłą wielokulturowość. Czy ułatwia to Włochom akceptację przybyszów z innych części Europy i świata? Czy są w stanie się z nimi zintegrować? Czy na tym tle rodzą się konflikty i napięcia i problemy z narodową tożsamością? Autorki ciekawie przybliżają Czytelnikowi tę problematykę i dogłębnie analizują te zjawiska.
 

Książka już jest w >> CZYTELNI


ALPY. PRZEWODNIK ILUSTROWANY
Pascal, Warszawa 2015
 
Te przewodniki są znane z wygodnego układu, pięknych zdjęć i tego, co w podróży nie jest bez znaczenia – trwałości! Wszystko, co w Alpach stanowi turystyczną atrakcję, a więc: wielokilometrowe trasy narciarskie, spa, lodowiska, szlaki trekkingowe i rowerowe, kolejki linowe i jaskinie, historyczne miasta i zabytki, górskie chatki i kaplice i… alpejska kuchnia, zostało tu opisane w charakterystyczny sposób. Mnóstwo tu informacji praktycznych, map itp.
 

Książka już jest w >> CZYTELNI


Buczak Mikołaj
SOBREMESA. SPOTKAJMY SIĘ W HISZPANII
Wydawnictwo Poznańskie, 2020
 
To właściwie książka o Hiszpanach, ukazuje ich różne oblicza, opisuje ich obyczaje, konfrontując stereotypowe wyobrażenia z rzeczywistością. Autor odsłania wielowymiarowość Hiszpanii, pisze o historycznych podziałach, o hiszpańskim feminizmie i problemach z masową turystyką. A co znaczy tytuł? To zaproszenie do pogawędki o Hiszpanii, jakby to była „sobremesa”, czyli czas po obiedzie, spędzany na rozmowach z osobami, które towarzyszyły nam podczas posiłku.
 

Książka już jest w >> WYPOŻYCZALNI

WĘDRÓWKI WIRTUALNE

 
Zapewne wielu naszych Czytelników z powodu pandemii koronawirusa zrezygnowało w tym roku z jakichkolwiek podróży. Dla nich –  wśród nowych nabytków – znajdą się książki, dzięki którym będą mogli odbyć ciekawą podróż wirtualną. Jasne, że jest nią (tą podróżą) każda lektura, ale tu proponujemy wirtualne wędrówki po prawdziwym świecie.Nezar AlSayyad
KAIR. HISTORIE MIASTA
Przekład: Maria Jędrzejowska  
Wydawnictwo UJ, Kraków 2016
Seria: Mundus
 
Architekt i uczony, Nezar AlSayyad, wybrał 12 najważniejszych miejsc w Kairze i opowiadając o nich (to właśnie tytułowe „historie”), przedstawia różne oblicza miasta. Przypomina czasy, gdy było małą osadą w cieniu piramid w Gizie, pokazuje, jak ewoluowało od czasów faraonów po dzień dzisiejszy, analizuje architekturę i formę urbanistyczną Kairu jako współczesnej metropolii, największego w Afryce miasta. Barwnie opowiada też o jego mieszkańcach i rozwijającej się w nim kulturze. Jedna z amerykańskich gazet tak reklamowała tę pozycję: „Książka zachwycająca erudycją i rozmachem. Ci, którzy planują wizytę w Kairze powinni przeczytać ją przed wyjazdem”.
 

Książka już jest w >> CZYTELNI


Łazarewicz Cezary , Klim Andrzej
MORZE I ZIEMIA. ANTOLOGIA REPORTAŻY Z POMORZA
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie, 2019
 
To coś dla tych, którzy zwykli jeździć nad polskie morze, ale w tym roku się na to z powodu pandemii nie zdecydowali. Ale i dla tych, którzy się tam jednak wybiorą. W antologii znalazły się reportaże, które powstawały na przestrzeni wielu lat historii Pomorza – od zapisków i relacji anonimowych niemieckich kronikarzy, po teksty świetnych polskich pisarzy, reporterów i publicystów, takich jak: Wanda Melcer, Józef Hen, Stefan Bratkowski, Dariusz Fikus, Edmund Osmańczyk, Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, Wojciech Tochman, czy dziennikarze mieszkający na Pomorzu. Całość stanowi fascynujący obraz krainy, ukazanej na tle dziejów (relacje polsko-niemieckie, PRL, zmiany po roku 1980), ale także z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.
 

Książka już jest w >> WYPOŻYCZALNI


Romański Krzysztof
POGORIA. LEGENDA ŻAGLOWCA
Wydawnictwo: Nautica
Data premiery: 2020-06-03
 
Książka jest wirtualną podróżą w czasie i przestrzeni, bo opisuje historię słynnego żaglowca, od genezy (pomysł, projekt i budowa), poprzez słynne rejsy tej jednostki (szkoły pod żaglami, wyprawa na Antarktydę i dookoła świata) i walkę o przetrwanie statku. Wszystko to jest opowiedziane słowami ludzi, którzy historię „Pogorii” współtworzyli. Autor książki rozmawia w niej m.in. z projektantem żaglowca, inż. Zygmuntem Choreniem oraz z kapitanami: Krzysztofem Baranowskim, Joanną Pajkowską i Januszem Zbierajewskim. W ich relacjach i wspomnieniach znajdziecie wiele nieznanych faktów i smakowitych anegdot.
 

Książka już jest w >> BIBLIOTECE 7 KONTYNENTÓW (DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI)
O PANDEMII
 
Czytelnikom wściekłym na koronawirusa, który przeszkadza im w podróżowaniu, proponujemy terapię wstrząsową, czyli wydaną w czerwcu, ciekawą książkę słoweńskiego filozofa o pandemii.


Slavoj Žižek
PANDEMIA! COVID-19 TRZĘSIE ŚWIATEM
Przekład: Jowita Maksymowicz-Hamann
Wydawnictwo Relacja, Warszawa 2020
   
Prowokacyjne spojrzenie filozofa na światowy kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Ze swadą analizuje sytuację, w której relatywizacji albo paradoksalnemu odwróceniu ulegają postawy i zachowania dotąd oczywiste, jak na przykład sposób okazywania uczuć (w obliczu pandemii przejawem miłości jest odizolowanie się od kochanej osoby), albo zachowanie rządów, które zwykle tną wydatki i nagle znajdują w swoich budżetach biliony. Slavoj Žižek stara się nie tylko zrozumieć sytuację, w której znalazł się świat, ale także przewidzieć jej konsekwencje.
 

Książka już jest w >> CZYTELNI