Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk

Mimo pandemii w naszej bibliotece nie ma zastoju! Przybywa mnóstwo nowości, uzupełniane są też serie wydawnicze. Kupujemy również starsze książki, które były szczególnie ważne w dorobku danego pisarza. Mówiąc krótko: dzieje się.

Przedstawiamy zatem kilka propozycji, które w ostatnim czasie trafiły do Działu Książki Mówionej:

 

Melchior Wańkowicz – „W kościołach Meksyku”, „Opierzona rewolucja”, czyta: Michał Breitenwald; Piaseczno: Heraclon International; Storybox.pl., copyright 2014 ( Meksyk i Rewolucja)


Są to reportaże, które opisują świat bez uprzedzeń, ale też bez entuzjazmu. Wańkowicz miał niezwykły dar obserwacji, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi oraz ogromną ciekawość i życzliwość do drugiego człowieka. Cechy te widoczne są w obu książkach i stanowią wyróżnik całej twórczości autora, czyniąc ją wyjątkową i ponadczasową.


 


► Wojciech Tochman – „ Pianie kogutów, płacz psów”, czytają: Marcin Dorociński i Danuta Stenka;
Kraków: Wydawnictwo Literackie, copyright 2019


Świat po ludobójstwie. Kambodża po Pol Pocie. Samotność i pustka. Trauma i obłęd. To opowieść o ludziach, których odwaga na zawsze została złamana. O bólu, którego nie dało się ukoić. O lęku, który nie odszedł i wciąż sprzyja przemocy. O nieufności, która zabija wspólnotę. Wreszcie to historia bezradności wobec uczuć i wobec choroby.
 ► Lisa M. Shulman – „Mózg w żałobie”, czyta: Grażyna Wolszczak; [Poznań]: Wydawnictwo Filia; [Piaseczno]: we współpracy z Heraclon International - Storybox.pl, copyright 2020

Poruszająca książka o miłości i medycynie – o działaniu mózgu w ekstremalnej sytuacj, o heroicznej walce o rodzinę, godność i nadzieję. W roku 2011 u męża dr Lisy Shulman zdiagnozowano raka. Obydwoje byli neurologami. Nagle z lekarzy, ekspertów w nauce o mózgu, stali się pacjentami. „Mózg w żałobie” jest zapisem przemyśleń obojga – dr Shulman oraz jej męża Billa.
 ► Maja Wolny – „Czarne liście”, czyta: Danuta Stenka; Kazimierz Dolny: Wydawnictwo Książki do Ucha – Wisła Story, 2018

Dwie obce sobie kobiety. Co je łączy? Czy wydarzenia, które wstrząsnęły Kielcami 4 lipca 1946 roku, mają związek z porwaniem małej dziewczynki? „Czarne liście” to powieść łącząca burzliwą historię Polski ze współczesnym wątkiem kryminalnym. 

► Sigmund Freud – „ Wstęp do psychoanalizy”, czyta: Leszek Filipowicz; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, [2020]

Dzieło ponadczasowe, wielokrotnie wznawiane. Nowatorskie metody proponowane przez Freuda otworzyły dyskusję w salach akademickich i w salonach mieszczańskich XX wieku. Wielu szokował fakt, że pomiędzy ludzką psychiką a seksualnością istnieje ścisły związek. Austriacki lekarz jednak bez zahamowań mówił nie tylko o fizycznym pożądaniu, lecz również o najbardziej wyuzdanych i destrukcyjnych aberracjach, o których wówczas nie wypadało nawet myśleć.
Mimo licznych zastrzeżeń odnośnie do wykładów Freuda jedno jest pewne: spotkane ze „Wstępem do psychoanalizy” dostarcza emocjonujących wrażeń, pozwalających odkrywać pełne tajemnic zakamarki ludzkiego umysłu i pokazuje, jak w bólach rodzą się wielkie koncepcje naukowe.
► Jürgen Thorwald – „Stulecie detektywów”, czyta: Maciej Popczyński; Katowice: Aleksandria, 2020.

Poszukiwanie w ciałach zmarłych trucizn, identyfikacja odcisków palców, znajdowanie śladów zaschniętej krwi, sprawdzanie, z jakiej broni padł konkretny strzał – wydaje się to oczywiste. Jednak nie zawsze tak było. „Stulecie detektywów” to fascynująca opowieść o początkach współczesnej kryminalistyki. Lepsza od samego kryminału.
 ► Bill Bryson – „Krótka historia prawie wszystkiego”, czyta: Krzysztof Plewako – Szczerbiński
Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo; [Piaseczno]: we współpracy z Heraclon International – Storybox.pl, copyright 2020.


 Bestsellerowa książka, z której dowiadujemy się, czym jest świat materialny – od najmniejszego kwarka po największą galaktykę. Autor pisze, skąd wiemy o tym, co jest w środku Ziemi, czym jest czarna dziura lub jak 600 milionów lat temu wyglądały kontynenty.
W swoich podróżach w czasie i przestrzeni Bryson prezentuje nam gamę niezwykłych postaci – obraca się w towarzystwie zwykłych głupców, zdumiewających ekscentryków, obsesyjnych rywali, a także pasjonatów, takich jak patologicznie nieśmiały Henry Cavendish, który rozwiązał wiele zagadek i dokonał ważnych odkryć, między innymi „zważył” Ziemię, lecz nie opublikował znacznej części swojego naukowego dorobku…
 ► Dr Neil Fiore – „Nawyk samodyscypliny, zaprogramuj wewnętrznego stróża”, czyta: Jakub Ulrich; Gliwice: Helion, [2016].

Co masz zrobić dziś, zrób dziś. Muszę, powinienem, nie mogę, nie mam czasu, później, a najlepiej jutro – te myśli nachodzą człowieka często, gdy lista zadań jest nieskończona, a słońce chyli się ku zachodowi. Co powoduje, że takie myśli nas nachodzą, dlaczego odczuwamy przy tym bezsilność i zdenerwowanie oraz co zrobić, żeby to zmienić? Oto poradnik, który odpowie na te pytania i wskaże metodę, która każdego teoretyka przemieni w człowieka czynu.
 ► Jarosław Molenda – „Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie”, czyta: Ilona Chojnowska; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl; [Warszawa]: w porozumieniu z Wydawnictwo Lira Publishing; copyright 2019.

Dziewczyny, które igrały z życiem i historią.
Najnowsza książka z serii biografii historycznych Liry przedstawia sylwetki dziesięciu Polek, którym przyszło igrać z własnym życiem i historią. Bohaterki? Zdrajczynie? A może ofiary czasów, w jakim przyszło im żyć? Oceńcie sami. 

► Andrzej Władysław Wodziński – „Nasz papież i zamiatacze ulic”, czyta: Janusz German;
[Pelplin]: Bernardinum, [2014]


Jest czerwiec 1979 roku. Polacy oczekują na przyjazd Jana Pawła II do Warszawy, wiążąc z tym ogromne nadzieje na zmiany. Niedługo potem, w grudniu 1981, następuje wprowadzenie stanu wojennego, a po niespełna dwóch latach odbywa się kolejna papieska pielgrzymka do kraju. Dla wielu ludzi owe wydarzenia mają znaczenie bardzo osobiste. (Córka jednej z postaci, Dominika, 2 czerwca 1979 roku po mszy św. Papieskiej odzyskuje wzrok, a w dzień wprowadzenia stanu wojennego odbywa się jej ślub i wesele). Książka stanowi zapis wspomnień, który ma pobudzić naród do refleksji…


 


► Umberto Eco – „Na ramionach olbrzymów”, czytają: Adam Bauman, Mateusz Drozda, Andrzej Ferenc; Warszawa: Noir Sur Blanc, copyright 2020

Książka powstawała piętnaście lat z dala od uniwersyteckich sal wykładowych, od akademickich zjazdów, od literackich obchodów – dla publiczności napływającej tłumnie, aby słuchać Eco w ramach słynnego festiwalu La Milanesciana. W ten sposób powstał zbiór tekstów, które są kwintesencją jego wszechświata, opowiedzianą językiem przyjaznym, zabarwionym ironią, nieraz żartobliwym, ostrym – kiedy potrzeba. Niełatwego zadania przeczytania poszczególnych fragmentów podjęli się znani lektorzy radiowi i telewizyjni. Swoją różnorodną interpretacją pomagają słuchaczowi zagłębić się w rzeczywistość wielkiego naukowca i pisarza.


 


► Andrzej G. Krusiewicz – „Sekretne życie zwierząt”, czyta: Autor; Poznań: Rebis, copyright 2020

W relacjach międzyludzkich bardzo często posługujemy się nawiązaniami do zwierząt, na przykład nadając ludziom ich cechy. Na ile jednak zwyczaje panujące wśród naszych braci mniejszych możemy odnosić do naszego życia? W „Sekretnym życiu zwierząt” posłuchamy o zwierzęcych macho, silnych samicach oraz idealnych partnerach, ale także o uwodzeniu, dozgonnej wierności, haremach, miłości macierzyńskiej, a nawet o tym, czy zwierzakom zdarzają się skoki w bok.


 


► Maurice Maeterlinck – „Życie pszczół”, czyta: Adrian Chimiak; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl; [Kraków]: MG, [2020]

Z pszczołami ma się sprawa podobnie jak z wieloma rzeczami tego świata. Dostrzegamy różne fakty, śledzimy obyczaje. Wydaje nam się, że poznaliśmy wszystko i nie pytamy o więcej. Gdy natomiast zbliżymy się do przedmiotu naszych badań, uderza nas niezwłocznie niesłychana złożoność najnaturalniejszych zjawisk i stajemy wobec zagadki inteligencji, woli, przeznaczenia, celu, środków czy przyczyn i obezwładnia nas ta niepoznawalna organizacja najdrobniejszego przejawu życia.
 ► Kurt Vonnegut – „Śniadanie mistrzów”, czyta: Jacek Dragun; [Poznań]: Zysk i S-ka Wydawnictwo; [Piaseczno]: we współpracy z Heraclon International - Storybox.pl, copyright 2020

Ostra i wciąż aktualna satyra na amerykański styl życia. Dwayne Hoover, bogaty sprzedawca samochodów, nagle odkrywa, że wszyscy ludzie są maszynami. Kilgore Trout, nikomu nieznany autor powieści fantastyczno-naukowych, sądzi, że życie ma już za sobą. Spotkanie tych dwóch samotnych ludzi na umierającej planecie to doskonały pretekst do przedstawienia – z pozbawioną humoru ironią – świata, w którym żyjemy.