Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Nie zamieścimy tu ilustracji Pabla Picassa i Salvadora Dalego, bo wciąż jeszcze nie znaleźli się w domenie publicznej. A obaj byli zainteresowani grafiką książkową i arcydzielnie ilustrowali. Ale możemy pokazać naszym Czytelnikom, którzy sztukę cenią i się nią interesują, ilustracje kilku innych wielkich artystów (te można opublikować).
 
Zdobienie książek najpiękniej i najpełniej rozwijało się na przełomie wieków XIX i XX. Życie artystyczne świata koncentrowało się wtedy w Paryżu, dlatego od razu sięgnęliśmy do narodowych cyfrowych zbiorów Francji, nazwanego „Gallica” (my mamy CBN „Polonę”).
 
Oczywiście, jak to u takich mistrzów bywa, wszystkie charakterystyczne cechy ich malarstwa gładko przeniosły się w dziedzinę ilustracji czy zdobnictwa książkowego i, trzeba przyznać, ciekawie się to ogląda… Zestaw, który prezentujemy w poniższej galerii, to oczywiście tylko wybrane przykłady. Mamy nadzieję, że zachęcą Państwa do sięgnięcia do „Galliki” i przewertowania tych dzieł, na których specjalnie Wam zależy.