Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Rząd wprowadził II etap znoszenia obostrzeń związanych ze stanem epidemicznym w Polsce od 4 maja. Obejmuje on również otwarcie bibliotek, z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności.

Od 7 maja Dolnośląska Biblioteka Publiczna będzie otwarta dla Czytelników, ale na specjalnych zasadach. Aby udało się ograniczyć transmisję koronawirusa, konieczne jest wprowadzenie takich zasad świadczenia usług bibliotecznych, by zarówno Czytelnicy, jak i pracownicy biblioteki mieli poczucie bezpieczeństwa.

Przede wszystkim działalność DBP będzie ograniczona do podstawowych usług – wypożyczania książek i zbiorów audiowizualnych, przyjmowania zwracanych zbiorów oraz podstawowych czynności związanych z rejestracją czytelników, wydawaniem kodów dostępu itp. W sposób specjalny zostanie rozwiązana kwestia poradnictwa bibliotecznego. Oto szczegóły.
WRZUTNIA
Przywrócone zostanie funkcjonowanie wrzutni przed wejściem do siedziby Biblioteki. Można do niej wkładać zwracane zbiory przez 24 godziny na dobę.
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI
poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki od 10.30 do 18.30
środy od 10.30 do 15.30
w soboty i niedziele biblioteka jest nieczynna.
WEJŚCIE
Do siedziby Biblioteki będą mogły jednorazowo wejść tylko 2 osoby. Każdy Czytelnik przed wejściem do holu Biblioteki będzie proszony o zdezynfekowanie rąk. Zarówno przepływ Czytelników, jak i kwestie związane z zabezpieczeniami kontrolował będzie pracownik ochrony.

Uwaga! Każdy wchodzący będzie musiał mieć maseczkę ochronną. Osób bez maseczek nie będziemy obsługiwać! (Ta zasada nie dotyczy dzieci do lat 4.)
STANOWISKA W HOLU
Czytelnicy będą mogli wejść wyłącznie do holu. Reszta budynku będzie dla Czytelników zamknięta. Będzie można wypożyczać zbiory z poszczególnych działów, ale wejść do nich się nie da.
W holu zostaną ustawione stanowiska, w których bibliotekarze będą obsługiwać Czytelników. Będzie można w nich zarówno zwrócić wypożyczoną książkę czy płytę, jak i odebrać książkę zamówioną wcześniej za pośrednictwem elektronicznego konta czytelnika lub telefonicznie.

W jednym ze stanowisk będzie można zapisać się do Biblioteki, otrzymać kartę czytelnika lub kod dostępu do platform Legimi czy IBUK Libra, a także opłacić należność, np. za niedotrzymanie terminu zwrotu. Ze względu na bezpieczeństwo, będziemy prosić – w miarę możliwości – o realizowanie tych opłat za pomocą karty płatniczej.

Obowiązywać będzie zasada zachowania 2 metrów dystansu między odwiedzającymi.
KWARANTANNA ZWRÓCONYCH ZBIORÓW
Książki, filmy czy płyty zwracane przez Czytelników będą poddawane kwarantannie. Przez 7 dni będą pozostawały w specjalnym kontenerze, zanim zostaną ponownie włączone do zbiorów. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, jeśli trzeba będzie poczekać na poszukiwany tytuł.
ZAMÓWIENIA
Zamawiać książki będzie można na dwa sposoby.
  1. Bezpośrednio z konta czytelnika, elektronicznie.
  2. Telefonicznie, po rozmowie z bibliotekarzem (numery telefonów poniżej).
Zamówione zbiory można odebrać w bibliotece na drugi dzień po złożeniu zamówienia i uzyskaniu potwierdzenia o jego przyjęciu przez bibliotekarza. Potwierdzenie będzie widoczne na koncie czytelnika na stronie www.dzb.pl lub zostanie dostarczone na podany przez czytelnika adres mailowy.
TELEFONICZNE PORADY BIBLIOTEKARZA
Dla tych, którzy liczą na uzyskanie porady, co do wyboru książki i pomocy w złożeniu zamówienia, uruchomimy specjalną usługę – porady telefoniczne. W poszczególnych działach biblioteki będą dyżurować bibliotekarze, którzy pomogą wybrać i zarezerwować książkę, płytę z muzyką czy film według indywidualnych potrzeb i upodobań.
Literatura dla dzieci i młodzieży – tel. 71 33-52-217
Literatura piękna dla dorosłych – tel. 71 33-52-214
Literatura popularnonaukowa i naukowa – tel. 71 33-52-251; 71 33-52-214
Płyty z muzyką i filmy – tel. 71 33-52-203
Audiobooki – tel. 71 33-52-234; 71 33-52-203
Literatura angielskojęzyczna – tel. 71 33-52-215
Literatura niemieckojęzyczna – tel. 71 33-52-235
Literatura francuskojęzyczna – tel. 71 33-52-222
Literatura koreańska – tel. 71 33-52-235
PRZEDŁUŻENIE TERMINU ZBIORÓW
WYPOŻYCZONYCH PRZED ZAMKNIĘCIEM BIBLIOTEKI

Termin zwrotu zbiorów wypożyczonych przed zamknięciem Biblioteki z powodu epidemii koronawirusa został wydłużony do 31 maja 2020 r.