Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Czy wiecie, od czego uzależniony był Dostojewski, co wspólnego z rękopisem „Myszy i ludzi” miał pies albo o jakiej karierze marzył Dan Brown?

Zapraszamy Was do przeczytania anegdotek z prywatnego życia pisarzy i pisarek w galerii lub w tekście poniżej!
  1. Fiodor Dostojewski był uzależniony od ruletki. W kasynach Baden-Baden i Wiesbaden przegrał cały majątek, a jego żona zastawiła dla niego wszystkie suknie. Nawet opowiadający o hazardzie „Gracz” był przedmiotem zakładu z wydawnictwem – pisarz miał około miesiąca na napisanie tekstu, w przeciwnym razie straciłby prawa do wszystkich swoich dzieł.
  2. Aleksander Puszkin pojedynkował się ponad 20 razy w ciągu swojego życia. Umarł w wyniku ran odniesionych w pojedynku z francuskim oficerem d’Anthèsem. Pośrednią przyczyną śmierci poety była prawdopodobnie dworska intryga – celowo rozsiewano plotki na temat romansów jego żony.
  3. Irlandzki seter Johna Steinbecka zniszczył prawie połowę rękopisu „Myszy i ludzi”, niwecząc dwa miesiące pracy pisarza, który nie miał żadnych kopii. Steinbeck przyznał, że był wściekły, ale nie chciał karać dobrego psa za zniszczenie tekstu, który mógł wcale nie być taki dobry…
  4. Jane Austen warzyła własne piwo. Jej specjalnością było „piwo świerkowe” o cytrynowym posmaku (dziś zapewne piłaby IPĘ!). W tamtym okresie picie piwa było bezpieczniejsze niż picie wody, więc przygotowywanie własnego trunku stanowiło codzienną czynność.
  5. Charles Bukowski był wielkim miłośnikiem kotów. Swoje przemyślenia na ich temat zawarł w zbiorze „O kotach”, gdzie można odkryć wrażliwszą stronę jego natury (i dowiedzieć się m.in., jak przygarnął bezdomnego kota). Pisarz wyznał, że w następnym wcieleniu chciałby być przedstawicielem Felis catus.
  6. Virginia Woolf próbowała nauczyć się gotować dla swojego męża, dlatego w 1914 roku zapisała się do szkoły kucharskiej. Przypadkiem zapiekła tam swoją obrączkę w puddingu. Ostatecznie jednak pisarka z powodzeniem nauczyła się wypiekać chleb i przyrządzać desery.
  7. Marina Cwietajewa była biseksualna i miała bardzo burzliwe życie uczuciowe. Jej mąż tolerował jej zdrady z mężczyznami, ale kiedy poetka zaangażowała się w relację z inną kobietę, uciekł na wojenny front. Cwietajewa potrafiła kochać także na odległość – przeżyła fascynację m.in. Borysem Pasternakiem i Rainerem Marią Rilkem, z którymi korespondowała. Napisała: „Płeć w życiu ludzi – to katastrofa”.
  8. Agatha Christie prawdopodobnie cierpiała na dysgrafię oraz dysleksję. Nauczyła się czytać dopiero w wieku 5 lat i – jak sama twierdziła – była „najwolniejsza” z całej rodziny. Swoje książki dyktowała sekretarce.
  9. P. L. Travers, autorka „Mary Poppins” dopiero po 20 latach próśb Disneya wyraziła zgodę na adaptację swojej książki. Efekt końcowy bardzo nie spodobał się autorce, która uważała, że bohaterka jej utworu jest raczej bystra i wygadana niż miła i delikatna. Travers nie cierpiała filmu do tego stopnia, że w swoim testamencie zawarła zastrzeżenie wykluczające udział osób pracujących nad dinsejowską wersją w innych projektach związanych z „Mary Poppins”.
  10. Zanim Dan Brown został sławnym pisarzem, próbował swoich sił na ścieżce kariery muzycznej. Swoje popowo-rockowe piosenki wydał w albumach „976 Love” oraz „Angels & Demons” na początku lat 90.