Okres kwarantanny szczególnie dłuży się dzieciom. Chcemy wesprzeć rodziców w staraniach o zorganizowanie najmłodszym czasu w ciekawy i edukacyjny sposób. Poniżej prezentujemy wybór różnych inicjatyw organizowanych przez wydawnictwa, fundacje, instytucje kultury
MATERIAŁY POLSKOJĘZYCZNE► Kolejne karty pracy od Wydawnictwa Widnokrąg, tym razem lekcje z Polą Negri i Mikołajem Kopernikiem.
Lekcja z Polą Negri >>
Lekcja z Mikołajem Kopernikiem >>

Złap Groteskę w sieci – inscenizacje i piosenki z najpopularniejszych spektakli, a także akcja „I TY możesz zostać aktorem!” z lekcjami dykcji, śpiewu, ruchu scenicznego to tylko część propozycji od Teatru Groteska.
Sprawdź >>

► Ministerstwo Cyfryzacji stawia natomiast na nowoczesne technologie proponując nieco starszym odbiorcom platformę Grarantanna, na której udostępnione zostały różne aktywności internetowe (np. sesje gry RPG czy quizy historyczne).
Sprawdź >>

► Lasy Państwowe przygotowały szereg materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżyć mogą życie lasu i jego mieszkańców.
Sprawdź >>

► #HYDROwDomu – Hydropolis proponuje rozmaite działania poszerzające wiedzę z wodnego świata – eksperymenty, wirtualne zwiedzanie, zabawy, ciekawostki, spotkania edukacyjne.
Sprawdź >>

► Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje różnorodne zajęcia dla dzieci – wirtualne zwiedzanie muzeum, lekcje historii, wykłady.
Sprawdź >>

► Filmowe podróże z liskiem – cykl filmów edukacyjnych oferowany przez Instytucję Filmową Silesia Film. Trzy razy w tygodniu nowe video dotyczące tworzenia animacji w warunkach domowych.
Sprawdź >>

► W ramach #czytankizAkapitem przygody Kazika Pegazika czyta dla dzieci online Bajubajka.
Sprawdź >>

 Wydawnictwo Marpress oferuje materiały dla dzieci na podstawie wydanej przez siebie książki „Bajki z dna Bałtyku” Agaty Półtorak. Dostępne są bajki online, kolorowanka, a także instrukcja jak wykonać materiałową meduzę.
Bajki >> 
Meduza >> 
Kolorowanka >> 

► Wrocławskie ZOO prowadzi o 12.00 relację na żywo pt. „Domowe ZOO”.
Sprawdź >>

Kreatywne Wrota – zbiór pomysłów na domowe spędzanie czasu z dziećmi.
Sprawdź >>

 Teatr Wielki w Łodzi dołącza do akcji #zostanwdomu
Sprawdź >>

 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki prowadzi dla dzieci warsztaty online. Wystarczy się zapisać: 
Sprawdź >>

 Codziennie o 12.00 na swoim profilu na facebooku, Alicja Janosz prowadzi warsztaty wokalne dla dzieci wraz z rodzicami. A w niedzielę 29 marca 2020 odbędzie się premiera najnowszej płyty dla dzieci i z tej okazji o godzinie 12.00 dzieci będą mogły uczestniczyć w specjalnym koncercie z domu do domu.
Sprawdź >>
 
► W ramach akcji #zostańwdomu Wydawnictwo Widnokrąg udostępnia karty pracy dla dzieci – „Lekcja z Marią Skłodowską-Curie: Laboratorium”. Zostały one zaprojektowane przez Justynę Styszyńską – ilustratorkę, graficzkę oraz nauczycielkę. Karty zawierają również eksperyment naukowy, który można bez problemów przeprowadzić w domu.
Sprawdź >>

► Wydawnictwo Akapit Press udostępnia ilustracje do kolorowania z serii „Drakulcio ma kłopoty” autorstwa Magdaleny Pinkwartów i Sergiusza.
Sprawdź >>

► Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki – w ramach akcji #zostańwdomu goście festiwalu będą czytać fragmenty swoich książek.
Sprawdź >>

 Empik w ramach swojego programu edukacyjnego Przecinek i Kropka organizuje cykl warsztatów online „W domu jest fajnie i kropka!”. Cykl zajęć powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki, wydawcami, autorami i specjalistami w zakresie literatury dziecięcej. Wśród aktywności dla dzieci znajdą się naukowe eksperymenty, warsztaty dziennikarskie, czytanie fragmentów książek oraz inne aktywności związane z książkami.
Sprawdź (strona Empiku) >>
Sprawdź (Facebook) >>

► Centrum Nauki Kopernik proponuje rozmaite zajęcia dla dzieci w kilku cyklach #Kopernikwdomu: Eksperymentuj w domu, Kurs Majsterkowicza, Patrz w gwiazdy, Zrób to z nami
Sprawdź (strona) >>
Sprawdź (Facebook) >>

► Ciekawą propozycję dla dzieci stanowi balet Pippi Pończoszanka, zorganizowany przez Operę Helsińską.
Do obejrzenia tutaj >> 

Dwusiostrzany Program Wsparcia to kolorowanki oraz karty pracy od Wydawnictwa Dwie Siostry, a także czytanki online (codziennie o 11.00 na Instagramie)
Sprawdź  (materiały do pobrania) >>
Sprawdź  (Instagram) >>

► Na stronie jednej z ulubionych bohaterek literackich – Zosi z ulicy Kociej (książka autorstwa Agnieszki Tyszki z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, wydawnictwo Nasza Księgarnia) znaleźć można materiały do posłuchania, poczytania i pobrania.
Sprawdź >>

► Wydawnictwo Media Rodzinna udostępnia materiały z bohaterami takimi, jak Kicia Kocia, Wesoły Ryjek, Harry Potter… i oczywiście materiały związane z serią Mądra Mysz!
Sprawdź >>

► Teatr Pinokio w Łodzi dwa razy dziennie prezentuje fragmenty bajek: 12.00 – „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke 19.00 – „Pinokio” Carlo Collodiego Filmy można znaleźć na fanpage’u Teatru >> lub kanale YouTube >>

► Wrocławski Teatr Lalek zorganizował akcję ZRÓB SOBIE TEATR:
ZRÓB SOBIE TEATR to trochę notatnik teatralny, trochę zeszyt ćwiczeń, a trochę – przewodnik po teatrze. Możecie w nim pisać, rysować, wklejać do niego różne rzeczy, wycinać, gnieść i zaginać strony – niczego przy tym nie niszcząc, a wręcz przeciwnie: tworząc zupełnie nową jakość.
Sprawdź >>

► Czytanie na drugie śniadanie – od poniedziałku do piątku o 9.30 na fanpage’u Kraków Miasto Literatury UNESCO porcja literatury dla dzieci.
Sprawdź >>

► Poczytaj mi Marto – Marta Karwat czyta bajki dla dzieci, filmy dostępne na kanale YouTube.
Sprawdź >>

► #QlturkaCzytaDzieciom – na fanpage’u Qlturka.pl – Przewodnik po kulturze dla dzieci powstał cykl filmów dla dzieci, podczas których czytane są wybrane dziecięce pozycje. Pierwsze video – „Panda Bonia” Urszuli Morgi – już dostępne.
Sprawdź >> 

► Widnokrąg – kolejna lekcja od Wydawnictwa Widnokrąg. Tym razem związana z Fridą Kahlo.
Sprawdź >> 

► Wydawnictwo Egmont oferuje stronę poświęconą serii książek o Basi (autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak).

Sprawdź >> 

 Wydawnictwo Wilga oferuje różne zabawy i ćwiczenia dla dzieci do pobrania. Wszystkie materiały można znaleźć poprzez hashtag #zabawazWilgą.
Sprawdź >> 

► Wydawnictwo Poradnia K proponuje różne kolorowanki związane z wydawanymi przez nich książkami, takimi jak „Inspektor Parma”, „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, „Babcocha”
Sprawdź >> 

► Pucio – dla fanów serii o Puciu przygotowane zostały kolorowanki.
Sprawdź >> 

► Bajki Bez Barier – to projekt współfinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to seria krótkich książeczek dla dzieci z bajkami psychoedukacyjnymi, poruszających zagadnienia związane z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Seria dostępna jest online na stronie www.swiatelkodladzieci.pl (zakładka Projekty).
Sprawdź >> 

► Fundacja Zaczytani proponuje wspólną literacką zabawę w postaci czytelniczego Bingo. Przeczytane lektury można zaznaczać na specjalnie przygotowanej planszy.
Sprawdź >> 

► Zaczytani – codziennie o 19 na Instagramie (zaczytani_org) wieczorne czytanie książek dla dzieci.
Sprawdź >>

►  Łazienki Królewskie proponują kilka sposobów na spędzenie wolnego czasu w domu:
Stwórz własny exlibris – Jeśli nie chcesz by zginęła Ci jakakolwiek książka, oznacz ją własnym exlibrisem! Łazienki Królewskie przygotowały w tym celu prosty generator. Przygotowanym znakiem możesz oznaczyć każdą swoją książkę. Sprawdź >>
Wirtualny Przewodnik – każdego dnia na fanpage’u Łazienek Królewskich nowa historia i opowieść o tym miejscu.  Sprawdź >>

► Pisarz Rafał Kosik udostępnił za darmo swoje nowe opowiadanie dla młodych czytelników.
Sprawdź >>

Warszawskie Muzeum Sportu i Turstyki proponuje wirtualną lekcję pt. „Historia Pochodni Olimpijskich”, wirualne zwiedzanie i wystawy online.
Sprawdź >>
MATERIAŁY MIĘDZYNARODOWE

 
The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku przygotowało stronę tworzoną dla dzieci i przez dzieci

► The American Museum of Natural History w Nowym Jorku oferuję poświęconą nauce stronę dla dzieci – OLogy

► Propozycja The Kennedy Center: LUNCH DOODLES with Mo Willems.
Mo Willems – amerykański twórca książek dla dzieci, animator kultury (seria Świnka Malinka i słoń Leon).
Sprawdź >>

► Międzynarodowa platforma edukacyjna: e-learning for kids. Oferuje całe spektrum tematów: od nauk ścisłych poprzez literaturę i języki do umiejętności komunikacyjnych.
Sprawdź >>

►  Darmowe wielojęzyczne portale  do nauki języków: