Zauważyliście Państwo pewnie, że od momentu, kiedy z powodu epidemii nie możemy działać normalnie, publikujemy na naszej stronie różne materiały pod hasłem „#zostańwdomu”. Z całego serca popieramy tę spontaniczną ogólnopolską akcję, sami też pragniemy w niej uczestniczyć.

Opublikowaliśmy już – z myślą o czytelnikach dorosłych i dzieciach – listy linków do stron, dzięki którym można bezpłatnie korzystać z e-booków i rozmaitych  propozycji kulturalnych. Sami także będziemy się starali przygotowywać materiały, które mogą Państwu dostarczyć rozrywki, pożytku, a może będą również wartościowe poznawczo.

Jest już dostępna wirtualna wycieczka na ciekawą wystawę we florenckiej Bibliotece Laurenzianie, pozwalająca obejrzeć najstarsze zabytki piśmiennictwa utrwalone w postaci tabliczek, zwojów iluminowanych manuskryptów itp.

Zamieściliśmy quiz literacki dla miłośników literatury, będacy właściwie zgaduj-zgadulą, opartą na mało znanych zdjęciach wielkich polskich pisarzy i poetów. Podobnych zabaw będzie więcej.

Dysponujemy materiałami, które pozwolą nam w kolejnych dniach przygotować na przykład: cykl artykułów zatytułowany „Wędrówki literackie”, w którym znajdą się m.in. wędrówka „Śladami Mickiewicza po Nowogródczyźnie”, odwiedziny „U Elizy Orzeszkowej w Grodnie”, pojawimy się też „W Oblęgorku i w Wormątowicach Sienkiewiczowskich”, ruszymy „Tropem Władysława Stanisława Reymonta przez Lipce Reymontowskie i Łódź”, obejrzymy narodowe pamiątki „W Opinogórze Zygmunta i Wincentego Krasińskich”, by w końcu odetchnąć „W Nałęczowie, mieście Prusa i Żeromskiego”.

Chcemy również przypomnieć materiał, który powinien zainteresować wrocławian i w ogóle mieszkańców Dolnego Śląska. Będzie to opowieść, do której scenariusz „napisał” patron naszej Biblioteki, prof. Tadeusz Mikulski w swojej książce „Spotkania wrocławskie”. Opisał pobyt w naszym mieście m.in. Juliana Ursyna Niemcewicza, Józefa Wybickiego, Juliusza Słowackiego, Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jana Kasprowicza, Wincentego Pola, Teofila Lenartowicza, Władysława Syrokomli, Marii Dąbrowskiej. Przedstawimy ich odwiedziny we Wrocławiu, posługując się wyimkami z tej książki, a także dawnymi rycinami i współczesnymi fotografiami różnych wrocławskich miejsc oraz reprodukcjami ciekawych dokumentów. Zajmiemy się też wizytami , których profesor nie opisał – Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego, uznaliśmy bowiem, że patronat Profesora w jakimś sensie nas do tego zobowiązuje.

Sytuacja wywołana przez kronawirusa zaskoczyła nas – tak jak wszystkich. Dlatego nasze plany dotyczą stosunkowo bliskich terminów. Z upływem czasu będziemy chcieli przedstawić Państwu nowe propozycje. Mamy nadzieję, że starczy nam na to inwencji i że uda się nam – choć troszkę! – umilić Państwu czas, kiedy przebywacie na „domowej emigracji”. Wszystkie materiały z tą myślą przygotowywane będziemy opatrywać nagłówkiem „#zostańwdomu”.

Do stworzenia winiety z damą perswadującą ukochanemu, żeby został w domu, wykorzystaliśmy grafikę Stanisława Ostoi-Chrostowskiego, świetnego międzywojennego grafika, wyjętą z Cyfrowej Biblioteki Narodowej „Polony”. Polecamy to miejsce jako jedno z tych, które warto odwiedzić, pozostając „w kwarantannie”. Jest tam nieprzebrana ilość arcyciekawych tekstów, zdjęć, grafik, archiwalnych gazet i dokumentów. Szczerze polecamy! Oto link:

>> www.polona.pl