Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Na wycieczkę do Włoch dziś pojechać się nie da. A już zwłaszcza na wycieczkę po muzeach kościołach i bibliotekach, bo wszystkie są – w związku z epidemią koronawirusa – zamknięte. Proponujemy naszym czytelnikom, na ten ochronny czas pozostawania w domu, wirtualną wyprawę w czasie i przestrzeni. Do Florencji, wspaniałego miasta Dantego, Michała Anioła i Medyceuszy, ściślej: do Medycejskiej Biblioteki Laurenziany, zaprojektowanej przez Michała Anioła w kompleksie budynków bazyliki San Lorenzo. Pomieszczono w niej m.in. 11 tysięcy manuskryptów i 5 tysięcy książek ze zbiorów słynnego rodu Medyceuszy.

Dobrych parę lat temu pokazywano tam znakomitą wystawę, do której eksponaty dobrano według prostej zasady: pokazać, jak zmieniał się kształt książki z upływem wieków. Jej pełny tytuł: „Kształt książki. Od zwoju do kodeksu. III w. p.n.e. – XIX w n.e.”.

Ramy czasowe wyznaczyły zasoby samej biblioteki. Najstarszy z eksponatów to słynny ostrakon Safony, fragment ceramiki z zapisanym przez ucznia greckim tekstem „Ody do Afrodyty” autorstwa najsłynniejszej antycznej poetki.  Na wystawie można było oglądać poza nim pokryte pismem tabliczki gliniane, drewniane tabliczki z warstwą wosku, tabliczki ołowiane, papirusowe zwoje i dokumenty (w tym kilka listów należących do tzw. archiwum Zenona z epoki hellenistycznej). Część wystawy poświęcono mistrzowsko iluminowanym i dziś niezwykle cennym rękopisom ujętym w formę kodeksów. Każdy z pokazywanych tam obiektów stanowił kolejny krok w ewolucji książki ku jej współczesnej (nowoczesnej) formie. Epokę nowożytną reprezentowały również rękopisy (w różnej formie: i zwoje, i kodeksy) perskie, chińskie i japońskie.

W galerii pod tekstem znajdziecie Państwo zarówno zdjęcia z samej Biblioteki Laurenziany, jak i z tej niezwykłej wystawy. Może niektórym z Państwa ta wirtualna wycieczka umili czas pozostawania w domu! My, w każdym razie, z całego serca popieramy akcję #zostańwdomu!