– Opowiem wam bajkę…
– Jak kot palił fajkę? Łeee…
– Ależ nie! To będzie bajka bardzo nowoczesna, o kimś w rodzaju skrzata, krasnala. No, wiecie, o jakie stworki chodzi… Zaludniają świat bajek od początku świata. Ze szkoły pamiętacie na pewno króla Błystka i rządzone przez niego plemię krasnoludków z Koszałkiem-Opałkiem na czele…
– Też mi nowoczesność! Przecież o tym Błystku mówiło się już ponad sto lat temu!
– Niech będzie, że chodzi o takie istoty jak bromby i pciuchy, albo ten osławiony skrzat domowy Zgredek, kumpel Harry’ego Pottera. Zresztą całe chmary dzieciaków (zresztą nie tylko dzieciaków!) przyjeżdżają do naszego Wrocławia, żeby się fotografować z krasnalami. One ciągle się wśród nas kręcą. Ale ten, o którym chcę wam opowiedzieć, to zupełnie nowy gatunek. Żyje w internecie…
– ???
– Zdaje się, że trochę to was zaciekawiło… Jest netem, i nawet na imię ma Necik. Od angielskiego „net”, czyli „sieć”. Bo nety żyją w sieci.
Trudno je opisać, bo poruszają się – jak elektroniczne bajty – z prędkością, której ludzkie oko nie rejestruje. Wiadomo jednak, że są, bo zostawiają w internecie całą masę śladów.
Jedne odbierają i dostarczają nasze mejle, inne pracują nad tym, żeby słowa, które wypowiadamy w komunikatorach takich jak Skype czy Whatsapp sprawnie się przez sieć przeciskały, jeszcze inne zajmują się wyszukiwaniem i sortowaniem obrazów. Są też specjaliści od gier – ci dopiero  się „nabiegają”!
Słowem, jest to ludek bardzo pracowity. I bardzo liczny. Wszyscy, którzy korzystają z internetu często się z nimi komunikują. Bo one odbierają wszystkie nasze internetowe komendy, i często odpowiadają, wyświetlając rozmaite komunikaty…
Necik jest specjalistą. Zajmuje się książkami. Oczywiście nie wszystkimi. Tylko literaturą dla dzieci i młodzieży. Świetnie się orientuje, w których miejscach sieci szukać o nich informacji. Kiedy macie kłopot z wybraniem sobie czegoś do czytania, zaufajcie Necikowi.
Te linki, które znajdują się poniżej, to jego robota. Przygotował je specjalnie dla was. Będzie waszym przewodnikiem – poprowadzi w te miejsca, gdzie dowiecie się, jakie książki warto przeczytać.
Pamiętajcie, że każde kliknięcie w link, to sygnał dla Necika i że w czasie, kiedy wasz komputer łaczy się z wywoływaną stroną, on sam też jest w pobliżu… Miłego klikania!
RYMS
Ryms to właściwie internetowa gazeta, która jest w całości poświęcona książkom dla dzieci i młodzieży. Znajdziesz tam wszystko – przede wszystkim informacje o książkach, o autorach, wydarzeniach itp. Necik krzyknął: „Ryms? – Gigaświetny!”
KLIKNIJ TUTAJ >>
EKSPERCI OD NAGRODY MAKUSZYŃSKIEGO
Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu (to ona organizuje konkurs Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego) zamieściła na swojej stronie internetowej artykuł „Eksperci polecają”. Znajdziesz tu kilka list najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Są ułożone według kategorii wiekowych (0-4 lata; 4-6 lat; 6-8 lat; 8-10 lat; 10-12 lat; 12-14 lat;  14-16 lat), a także listy innego rodzaju, np. „Książki z twardymi kartkami”, „Najlepsze książki o historii dla dzieci”, „Książki dla rodziców” itp. Eksperci sprawdzali te książki w czasie głośnego czytania dzieciom. Niektóre z nich są sprawdzone przez młodzież czytającą samodzielnie.
KLIKNIJ TUTAJ >>
PRZYJACIELE KSIĄŻKI DLA MŁODYCH
Prawie 500 książek (Necik błyskawicznie je przeliczył) wybranych spośród najlepszych. Kiedy klikniesz na tytuł, wyswietli ci się krótka informacja o książce. A wszystko przygotowali prawdziwi fachowcy z Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.
KLIKNIJ TUTAJ >>
TO CZYTA CAŁA POLSKA
Znacie akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”? Fundacja, która ją organzizuje ma na swojej stronie specjalne miejsce, w którym poleca, co czytać. Informacje można tam wyszukiwac na najróżniejsze sposoby: przez kategorie wiekowe, tematyczne, można wejść do tzw. „Złotej listy” książek dla dzieci i młodzieży. Ta stronka ma itę zaletę, że widać okładki książek.
KLIKNIJ TUTAJ >>
TROCHĘ NOWOŚCI NA BIEŻĄCO
Na stronie Instytutu Książki, czyli poważnej instytucji, która popularyzuje czytanie, też można znaleźć ciekawą podstronkę z nowościami dla dzieci i młodzieży, która jest na bieżąco aktalizowana.
KLIKNIJ TUTAJ >>
W PORTALACH DLA DZIECI
Necik wybrał też dla dwa portale, które zamieszczają recenzje książek was interesjących. I wskazał linki do podstron z opiniami o tych książkach.

Qlturka.pl
KLIKNIJ TUTAJ >>

Czas Dzieci
KLIKNIJ TUTAJ >>
NA CIEKAWYM BLOGU
Zajrzyjcie jeszcze do jednego z blogów. Jest ich w sieci bardzo dużo, ale na ten Necik zwrócił sczzególną uwagę. Może dlatego, że autorem jest doktor nauk humanistycznych, a więc – bądź co bądź naukowiec! A ponieważ naukowcy też bywają ojcami, nasz autor pisze o tym, co czyta swoim dzieciom i dlaczego. Tak się nawet ten blog nazywa: „Co czytam Konstantemu i Matyldzie”. Może sprawdzicie…
KLIKNIJ TUTAJ >>