Oswajanie dzieciaków z dziedziną, bądź co bądź, hermetyczną, jaką jest filozofia, jest możliwe chyba tylko przez zabawę. Ale trzeba znaleźć sposób!

Pracownicy naszego Działu Pracy z Dziećmi są obdarzeni taką inwencją. Wymyślili na ferie fajną zabawę w rysowanie portretów słynnych filozofów w duetach. Nie w duetach filozoficznych, tylko duetach rysowników. Było jeszcze dodatkowe utrudnienie. Trzeba było posłużyć się specjalnym przyrządem do rysowania umocowanym pod kątem prostym do patyka. Ten patyk trzymały obie osoby tworzące duet i musiały prowadzić przyrząd tak, by rysował właściwe linie. Potrzebna była zatem i koordynacja, i wzajemne zrozumienie, i zdolność do kompromisu.

Kiedy się dowiedziałem, jak powstawały, stanąłem zdumiony przed portretami. Są prezentowane na wystawie w Galerii Podróżnika, przy Bibliotece 7 Kontynentów, gdzie odbywają się ferie. Portrety są nie tylko z polotem narysowane, ale niektóre z nich operują świetnym skrótem i w dowcipny sposób odwołują się do pierwowzorów. No, weźmy Machiavellego! Widziałem w Mediolanie malowane popiersie tego myśliciela i podobieństwo jest uderzające.

My prezentujemy te rrysunki w naszej galerii wirtualnej (poniżej). Oprawiliśmy je w wirtualne ramy, żeby było jak w prawdziwej galerii obrazów.

Wejdźcie do tej galerii! Warto!