Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Dolnośląska Biblioteka Publiczna odzyskała swój budżet! Na początku roku informowaliśmy o pomniejszeniu kwoty przeznaczonej na działalność Biblioteki o pół miliona złotych. Teraz z radością przekazujemy informację o tym, że sytuacja została unormowana także dzięki Wam – naszym Czytelnikom.

Apel do czytelników spotkał się z ogromnym odzewem. Naszą petycję podpisały 4091 osoby! Nie brakowało wielu ciepłych słów wsparcia, pojawiały się też szczerze oburzone głosy. Wspieraliście nas zarówno poprzez media społecznościowe:

DBP jest bardzo potrzebna, wielokrotnie wypożyczałem tu książki, których nigdzie indziej nie dało się znaleźć, nawet w bibliotece mojej uczelni.

Sytuacja jest skandaliczna i trzeba zrobić wszystko, by zapobiec uszczupleniu budżetu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Jak i bezpośrednio w komentarzach do protestu:

Dolnośląska Biblioteka jest dla mnie jednym z najważniejszych miejsc na mapie całego Wrocławia – jest źródłem dostępnej wiedzy, ale też doznań estetycznych i kulturalnych, dzięki atmosferze tworzonej przez swój gmach i, co niemniej ważne, także jej pracowników. To jedno z niewielu miejsc, które przypomina, że kultura powinna i może być dostępna dla wszystkich i za darmo. Dziękuję za jej istnienie i mam nadzieję, że znajdą się pieniądze, aby mogła dalej funkcjonować w swojej obecnej formie, a nawet dalej się rozwijać.

Popieram z całego serca. Najlepsza biblioteka – dostęp do legimi na wagę złota, trezor jest wielkim sukcesem. No i te nowości – bardzo szybko opracowywane. Trzymam kciuki!

Biblioteka publiczna to jedyna instytucja, w której wszyscy (niezależnie od wieku, wykształcenia, profesji i światopoglądu) mogą: korzystać z książek i innych źródeł wiedzy, uczyć się i rozwijać, spotykać się (fizycznie, nie przez smartfona), rozmawiać ze sobą, mieć kontakt z kulturą i nowinkami technologicznymi, uczestniczyć (za darmo) w zajęciach, za które gdzie indziej trzeba zapłacić lub nie są w ogóle dostępne. Dolnośląska Biblioteka Publiczna to biblioteka ze świetnym zespołem i znakomitymi pomysłami. Popieram protest Biblioteki. Ograniczanie jej możliwości działań to de facto ograniczanie możliwości ludziom, których nie stać na korzystanie z kultury i edukacji odpłatnie. Tracą na tym wszyscy.

Ja tu tak tylko zostawię ładny cytat: „Czytanie jest odnajdywaniem własnej głębi w cudzych słowach” – Karol Irzykowski. Poszerzajmy naszą głębię, nie dajmy jej ograniczyć!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia naszej instytucji. Dzięki Wam poczuliśmy się ważni i docenieni. Z nową motywacją ruszamy do dalszej pracy! Mamy nadzieję, że nigdy Was nie zawiedziemy i z radością będziecie korzystać z naszej oferty kulturalnej.