Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
26 listopada 2019 roku na X Kongresie Bibliotek Publicznych w Łodzi  mieliśmy okazję poznać laureatki tegorocznego ogólnopolskiego konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Z przyjemnością informujemy, że wśród uhonorowanych bibliotekarek znalazły się dwie pracowniczki bibliotek z naszego województwa.

Stypendium im. Olgi Rok ma na celu wspieranie rozwoju osobistego bibliotekarek oraz zwrócenie uwagi na rolę kobiet jako liderek w swoich lokalnych społecznościach. Partnerami stypendium są Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Nagroda jest przyznawana od 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok, która w ten sposób chciała uczcić pracę swojej babci – bibliotekarki.
W kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” stypendium zdobyła pani Justyna Skwarska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy (Filia nr 3 w Nadolicach Wielkich) za całokształt swoich pomysłów i działań, a także dzięki wrażliwości na potrzeby kobiet i budowaniu mostów między Nadolicami a „wielkim światem”. Co ciekawe, jak sama przyznaje, jeszcze 4 lata temu nie sądziła, że zostanie bibliotekarką. Studiowała zarządzanie na Politechnice Wrocławskiej, następnie ukończyła studium bibliotekarskie SKIBA we Wrocławiu. Wiedza z przedmiotów ścisłych okazała się bardzo przydatna, jako że do pracy trafiła w początkowej fazie komputeryzacji.

Współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Czernicy nawiązała przy okazji koordynowania projektu „Oczytanie? – to widać”, polegającym na wymianie przeczytanych książek na cebulki kwiatowe. W Nadolicach Wielkich pracuje sama, ale podkreśla: „Mam zawsze wsparcie lokalnej społeczności, koleżanek z filii i oczywiście dyrekcji Gminne Biblioteki Publicznej w Czernicy. Nigdy nie usłyszałam, że czegoś się nie da, zwykle – Jak możemy pomóc?.
Lubię książki i ludzi. Na początku było trudno i obawiałam się, jak przyjmą mnie czytelnicy; teraz cieszę się, że moja nagroda napawa ich dumą”.

Wiele działań prowadzonych przez panią Justynę miało swój początek jeszcze przed jej wstąpieniem na ściężkę bibliotekarstwa: „Profil facebookowy prowadziłam długo wcześniej. W założeniu miała to być w założeniu strona poświęcona przyrodzie i wydarzeniom w naszej miejscowości, a jej celem była integracja mieszkańców, w szczególności kobiet. Wspólnie z koleżanką zainicjowałyśmy Dnień Kobiet w Nadolicach, który stał się już tradycją. W jego organizację włączyła się biblioteka. Każdego roku tematyka tego święta jest inna, ale zawsze służy wzmacnianiu kobiet, łamaniu stereotypów i likwidowaniu uprzedzeń. Przykładowe hasła Dnia Kobiet to: Kobiety Świata, Luksusowo jest być
sobą, Kobiety mają głos. Każda nowa inicjatywa służy przyciągnięciu kolejnych czytelników. Nie jest to łatwe, bo Nadolice to sypialnia Wrocławia i wciąż spotykam się z tym, że ktoś nie wie, że w Nadolicach jest biblioteka”.
 
W nadolickiej bibliotece prowadzone są zajęcia z angielskiego, spotkania DKK dla kobiet, lekcje gry na gitarze, spotkania autorskie czy rozmaite „sezonowe” akcje, np. Podaruj komuś wiersz”. Ponadto placówka może pochwalić się zachęcającym do odwiedzenia muralem, który wzbudził podziw kapituły konkursowej: „Mural jest wynikiem wielu aktywności. Jestem wdzięczna dyrekcji, za wytrwałość w pokonywaniu wszelkich administracyjnych przeszkód, bo zawsze takie się pojawiają. Bardzo zależało mi na tym, by mural odzwierciedlał ideę działalności Biblioteki. Ograniczenia finansowe nie pozwoliły na wybór wśród artystów, ale studenci spisali się na medal”.
Wyróżnienie w konkursie otrzymała jeszcze jedna osoba z naszego województwa – pani Renata Cierniak z Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, która – jako członkini rady osiedla – znakomicie łączy aktywizm społeczny z pracą bibliotekarki. W swojej bibliotece prowadzi m.in. Amatorski Teatr dla Rodzica, założyła także grupę nieformalną Kolektyw Pomysłów. Marzy o organizowaniu wydarzeń kulturalnych na skalę odpowiadającą jej wyobraźni.
Pozostałe nagrodzone:
► Olga Wójtowicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (laureatka w kategorii „placówka biblioteczna większa”)
► Aleksandra Sękowska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym (Filia Biblioteczna w Kleosinie) (wyróżnienie)
► Ilona Majewska z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie (wyróżnienie)

Wszystkim zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych inspirujących pomysłów.