PolskiEnglishFrançais (France)

 
Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy Michała Hrisulidisa i Joanny Hrisulidu, który odbędzie się  4 grudnia 2019 o godz. 17.30 w Galerii pod Plafonem (parter).

Na wspólnej ekspozycji spotyka się ojciec z córką, prezentując rysunki Michała Hrisulidisa i grafiki komputerowe Joanny Hrisulidu oraz projekty scenografii do filmów i spektakli teatralnych. Artyści akcentują wielokierunkowość swojej twórczości i podkreślają swoje związki z Grecją oraz historią i kulturą Greków Pontyjskich. Ekspozycja będzie miała charakter aranżacji scenograficznej.

Joanna Hrisulidu – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2015 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Architektury Wnętrz. Zajmuje się scenografią filmową zarówno do projektów krótkometrażowych, jak i pełnometrażowych filmów fabularnych. Realizowała też kilka projektów teatralnych, współpracując m.in. z Cezarym Studniakiem. Ponadto interesuje ją projektowanie wnętrz oraz mebli. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych, m.in. w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu i w Muzeum Współczesnym Wrocław oraz w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Michał Hrisulidis (ur. 1963) – artysta oryginalny i rozpoznawalny; malarz, rysownik, grafik, scenograf teatralny i filmowy. Absolwent wrocławskiej PWSSP (ob. Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Kortyki (1989) oraz tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych (2014). W Katedrze Scenografii prowadzi Pracownię Projektowania Scenografii Filmowej i Telewizyjnej.
Artysta jest autorem ok. 50 realizacji scenograficznych do filmów fabularnych, teatrów telewizji, seriali i spektakli teatralnych. Wyjątkowe uznanie przyniosły mu prace do filmów w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Laureat dwóch nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Malarstwo i rysunki prezentował na wielu wystawach zbiorowych i ponad 50 wystawach indywidualnych, między innymi: we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Toronto, Berlinie, Dreźnie, Monachium, Ludwigshaffen, Herford (Niemcy), Salonikach, Panagia Soumela (Grecja), Kopenhadze, Enkhuizen, Borne, Ulft, (Holandia) i w Brukseli.
W jego sztuce malarstwo przenika się z teatrem, realizacje scenograficzne zaskakują swoją malarskością, rysunki zaś charakteryzują się wyrafinowana finezją i subtelnością. Twórczość Hrisulidisa obfituje w antyczne motywy oraz mityczne istoty. Skupia się on przede wszystkim na postaci człowieka, na jego cielesności, ale i duchowości.
Wystawie towarzyszyć będzie projekcja wideo zrealizowanego do „Suity Pontyjskiej” oraz nawiązujący do niej film Marcina Bradke pt. „Pieśń o utraconej ojczyźnie”, z udziałem artysty.
 
Kurator wystawy: Wiesława Wilczyńska-Koper
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Po wernisażu zapraszamy na after party w Mañana Cafe (ul. Świętego Mikołaja 8–10) o godz. 19.00.