UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
28 maja 2019 roku Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu miała przyjemność przewodzić „Spotkaniu z literaturą i sztuką” zorganizowanemu z myślą o moderatorach i moderatorkach dyskusyjnych klubów książki na Dolnym Śląsku. Wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu dziękujemy za wspólnie spędzony czas, tych zaś, którzy nie mogli z nami być, zachęcamy do obejrzenia fotogalerii i zapewniamy, że jest czego żałować!

Wybranym przez nas miejscem spotkania był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w istocie jednak mieliśmy okazję spotkać się wcześniej – m.in. podczas zwiedzania wystaw w Muzeum Pana Tadeusza oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ta kulturalna rozgrzewka przygotowała nas na główne punkty programu, z których pierwszym była prelekcja Marii Tyws poświęcona kobietom w sztuce.

W zaledwie godzinę dokonaliśmy sprintu poprzez epoki i style, by przyjrzeć się temu, jak powoli kobiety zyskiwały w sztuce prawo  głosu, przechodząc metamorfozę od „ozdoby świata” do samodzielnego podmiotu twórczego. Nie zabrakło nazwisk polskich artystek, jak chociażby Zofii Stryjeńskiej, Aliny Szapocznikow czy Natalii LL, dzięki którym udało się zrzucić wreszcie mentalny gorset i docenić nowoczesne sposoby wyrazu. Wszystko to – za sprawą prelegentki – w atmosferze ciekawości świata podszytej przyjazną ironią.

Nie mniej angażujący był koncert zespołu CSW Trio – wokalistka Renata Zagórska oraz towarzyszący jej muzycy zabrali nas w nastrojową podróż po świecie jazzu, prezentując własne utwory oraz covery innych wykonawców. Nienaganny angielski, znakomity warsztat i doskonały kontakt z publicznością pozwoliły nam na moment zapomnieć o literaturze jako jedynej słusznej sztuce.

Zwieńczeniem imprezy było spotkanie autorskie z reporterką oraz pisarką (choć sama nie użyłaby tego sformułowania wobec siebie) Magdaleną Grzebałkowską. W rozmowie z Agnieszką Wolną-Hamkało zdradziła, jak wygląda specyfika jej pracy, jakimi kryteriami kieruje się, wybierając temat, oraz dlaczego nigdy nie napisze biografii żyjącej osoby. Wszystko to okazało się kluczem do poznania światopoglądu reporterki i zrozumienia ambiwalencji cechującej proces powstawania reportażu.

Całość została pomyślana tak, by cały dzień spędzić w towarzystwie sztuki, literatury i – rzecz jasna – siebie nawzajem, nie brakowało zatem kuluarowych rozmów, hermetycznych aluzji czy krótkich przerw „kawowych”. Wymiana doświadczeń w przypadku inicjatyw takich jak DKK to, oprócz dzielenia się anegdotami i pomysłami, przede wszystkim okazywanie sobie wzajemnego wsparcia. Dziś dyskusyjne kluby książki mają się dobrze (w ramach dowodu zachęcamy do obejrzenia prezentacji poniżej), lecz apetyt rośnie w miarę jedzenia!

Dlatego też wszystkim moderatorom i moderatorkom życzymy wielu sukcesów, równocześnie namawiając biblioteki do zakładania nowych klubów – ogólnych i tematycznych, dla dorosłych i młodzieży, prowadzonych z rozmachem XXI wieku i nawiązujących do zwykłych pogawędek przy herbacie. W gruncie rzeczy nawet na takich spotkaniach, jak ostatnie, prowadzący DKK nie porzucają swojej zawodowej, niełatwej roli – bycia animatorem kultury i odbiorcą sztuki jednocześnie.
Byli z nami

w roli gości specjalnych:
Dariusz Kawa – koordynator ogólnopolski DKK w Polsce, pracownik Instytutu Książki
Andrzej Tyws – dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu
Jolanta Ubowska – wicedyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiuw roli występujących:
Zespół CSW Trio – profesjonalny zespół muzyczny wykonujący standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej (więcej tutaj >>)
Magdalena Grzebałkowska – reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka książek „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”
Maria Tyws – dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Strzelinie, historyczka sztuki, podróżniczka
Agnieszka Wolny-Hamkało – polska poetka, krytyczka literacka, pisarka i publicystka


w roli organizatorów:
Izabela Drapała – koordynator ds. spotkań autorskich DKK
Renata Słonik – koordynator ds. zakupu zbiorów do DKK
Wioleta Solnica – koordynator regionalny DKK na Dolnym Śląsku

Impreza odbyła się pod patronatem honorowym marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.WIĘCEJ O DKK NA DOLNYM ŚLĄSKU >>