UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z lipca i sierpnia 2018 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
13 lipca 2018
Nowa Ruda
Tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie ogłosiła, że otrzymała 136 tysięcy złotych na remont pomieszczeń. Środki pochodzą z programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020” i umożliwią m.in. zamontowanie klimatyzacji oraz wymianę okien. Szczególnie warto jednak wspomnieć o tym, że projekt został bardzo wysoko oceniony – biblioteka w Nowej Rudzie zajęła trzecie miejsce na ponad 200 wniosków!
2 sierpnia 2018
Kłodzko
W ramach cyklu szkoleń dla bibliotekarzy powiatu kłodzkiego Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku zorganizowała spotkanie poświęcone grom planszowym. Dzięki temu pracownicy okolicznych bibliotek mogli dowiedzieć się nie tylko, jak grać (uznajmy, że to nie jest jeszcze tak skomplikowane), ale także jak poprzez tzw. planszówki pozyskiwać czytelników i jak projektować własne gry. Warsztaty prowadził wykwalifikowany bibliotekarz oraz współzałożyciel Kłodzkiego Klubu Gier Fabularnych „CHAOS”.

Zazwyczaj gry planszowe w bibliotece oznaczają spotkania animacyjne dla dzieci i młodzieży. W Kłodzku sprawę potraktowano z powagą; widać, że przez gry rozumie się coś więcej niż wyciąganie z szaf zakurzonych pudełek z „Chińczykiem”. Dzięki temu – jak mam nadzieję – rzeczywiście przed bibliotekarzami otworzą się nowe możliwości.
7 sierpnia 2018
Czernica
Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy ogłosiła konkurs na wykonanie muralu. Malowidło ma powstać na ścianach filii tejże biblioteki w Nadolicach Wielkich. Do wykorzystania przez potencjalnych artystów pozostaje ponad dwieście metrów kwadratowych obiektu. Mural ma być gotowy już w listopadzie. Na zwycięzcę czeka nagroda finansowa, sława i satysfakcja!

Projekt, rzecz jasna, musi odzwierciedlać charakter biblioteki, szczególne wytyczne dotyczą też na przykład kolorystyki. Jednak, jak sądzę, to tylko sprawia, że rywalizacja jest jeszcze ciekawsza.
10 sierpnia 2018
Wrocław
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu stworzyła specjalną aplikację na telefony, której zadaniem jest pomóc w wyborze książek dopasowanych do wieku (6–8 lat, 9–11 lat, 12–15 lat) oraz gustu czytelnika (możliwy jest wybór różnych kategorii tematycznych). Jak piszą bibliotekarze, Wybornik literacki – bo tak nazywa się narzędzie – jest „przeznaczony dla dzieci i młodzieży, a także dla ich rodziców, którzy chcą zaszczepić w swoich pociechach pasję do czytania, ale mają problemy w odnajdywaniu się wśród morza dostępnych tytułów w bibliotekach”. Co ważne, korzystanie z tego rozwiązania jest całkowicie bezpłatne i anonimowe. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
17 sierpnia 2018
Sobótka
W ramach inicjatywy CATL (Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej), do której należą m.in. biblioteka oraz muzeum w Sobótce, w centrum miasta otwarto nową, stałą wystawę poświęconą historii Sobótki w XX wieku. Ekspozycja jest interaktywna oraz wielojęzyczna i składa się z archiwalnych zdjęć, symulacji, plansz itp.

Co ważne, wystawa nie powstałaby bez współpracy wielu podmiotów, ale także mieszkańców miasta i okolicy, którzy udostępnili do skatalogowania swoje prywatne pamiątki i zbiory.
lipiec 2018
Gaworzyce
W ramach programu Pracownie Orange grupa 10 dzieci pod opieką pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Gaworzycach wzięła udział w warsztatach krawieckich. Nie były to takie zwykłe zajęcia, ponieważ miały miejsce, w Warszawie, w tzw. FabLabie, czyli pracowni wykorzystującej nowe technologie. Całość połączono ze zwiedzaniem miasta.
Warto dodać, że gaworzycka biblioteka znalazła się wśród 12 bibliotek z całej Polski, które skorzystały z wyjazdu. Aby było to możliwe, należało wziąć udział w konkursie o grant. Gratulujemy zwycięstwa!

Co do samego FabLabu – jest to skrót od Fabrication Laboratory i oznacza rodzaj pracowni lub małego laboratorium, mającego dawać możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów osobom chcącym realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej. W warszawskiej placówce do dyspozycji użytkowników znajdują się np. drukarki 3d, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronika.
lipiec 2018
Stary Wielisław
Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu wyłączyła się do realizacji gry terenowej dla młodzieży „Wielisławski włóczykij”. Głównym celem rozgrywki było promowanie wiedzy o bogatej historii miejscowości i zachęcenie do aktywnego spędzania czasu. Zadanie polegało na sfotografowaniu lokalnych zabytków, a uczestnicy do pomocy otrzymali specjalne foldery z mapami. Do odkrycia było aż 60 monumentów.

Jak zapewniają organizatorzy, zadanie wcale nie było proste, gdyż wiele zabytków znajdowało się w odludnych czy ukrytych miejscach. Dlatego rywalizacja trwała aż tydzień! Co ważne, do akcji włączyli się mieszkańcy miejscowości, którzy pomagali graczom w odnalezieniu drogi.
lipiec 2018
Wołów
W ramach półkolonii Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie zorganizowała dla dzieci m.in. warsztaty „Radiowcem być!” oraz „W reżyserii…”. Dzięki temu dzieci miały możliwość nagrania własnego audiobooka, tworzenia filmu, a nawet wystąpiły w radiu!

Ponadto – w ramach pozostałych turnusów półkolonii – najmłodsi mogli uczestniczyć w zajęciach detektywistycznych oraz wcielić się w archeologów. Spektrum zawodów było więc dość różnorodne. Wszystkie zajęcia umożliwiały praktyczną naukę przez zabawę i choć nie zawsze łatwo było wiernie odtworzyć klimat (jak na przykład w przypadku prehistorii), organizatorzy podołali zadaniu.
lipiec/sierpień 2018
Dzierżoniów
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie może pochwalić się znakomitą postawą wobec zwierząt i ich właścicieli. Na czas upałów w każdym dziale ustawiono miski z wodą, a bibliotekarze apelowali do czytelników za pośrednictwem Facebooka o niezostawianie swoich pupili w samochodach.
lipiec/sierpień 2018
Świdnica, Zgorzelec
Przez całe wakacje Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy aktywizowała dzieci oraz ich rodziców w ramach cotygodniowych zajęć na świeżym powietrzu. „Piątkowe poranki w bibliotece” zakładały mnóstwo zabaw ruchowych oraz warsztatów artystycznych.
Poza tym w ramach projektu „Miasto Dzieci” po raz kolejny zorganizowano specjalny dzień zawodu bibliotekarza dla najmłodszych. Dzieci miały okazję poznać podstawowe terminy przydatne w pracy w bibliotece, oprawiać książki, skanować kody kreskowe, uzupełniać katalogi itp.
Akcja odbyła się także w Zgorzelcu. Tam dzieci miały okazję zamienić się w introligatorów, kopistów, iluminatorów, rzeźbiarzy, a także zegarmistrzów. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu projekt „Miasto Dzieci – Kinderstadt” zorganizowano po raz czwarty.
lipiec/sierpień 2018
Świeradów-Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna „Izerka” w Świeradowie-Zdroju w ramach specjalnego cyklu zatytułowanego „Wakacyjne czytanie” zachęcała do dzielenia się przeczytanymi lekturami. Co ciekawe, pracownicy biblioteki wykazali się tak dużym zaangażowaniem, że sami dzwonili do mieszkańców miasta, prosząc o opinię.

Swoje rekomendacje przedstawili m.in. gminny informatyk, przedstawiciele władz i – rzecz jasna – czytelnicy zapisani do „Izerki”
.