PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Treningi pamięci mają charakter warsztatów komputerowych z wykorzystaniem multimedialnych programów i gier logicznych Akademii Umysłu® Senior EDU, specjalnie zaprogramowanych w taki sposób, aby łatwo można było je dostosować do do możliwości i tempa pracy osób starszych. Ponadto podczas treningów pamięci seniorzy otrzymują dawkę wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania pamięci i zmian zachodzących w mózgu wraz z wiekiem.
 
Pakiet Akademii Umysłu® Senior EDU, składa się z wielu z ćwiczeń o różnym poziomie trudności przybierających formę gry. Najbardziej seniorom podobają się ćwiczenia modułów Pamięć i Koncentracja, które na różne sposoby trenują m.in. pamięć krótkotrwałą.  Pozytywne  emocje wzbudziło np. ćwiczenie pod nazwą „Zliczanie symboli” (Moduł Pamięć, cz.1, ćw. nr 3). W tym zadaniu są trzy rodzaje zmiennych, trzy bodźce, które stymulują pamięć, takie jak: kształt, kolor i liczby, odpowiednio przypisane do danego kształtu i koloru. Zdaniem seniorów to bardzo wartościowe ćwiczenie, które silnie oddziałuje na stymulowanie pamięci, mimo że jest w ich odczuciu trudne do wykonania, ponieważ  trzeba zapamiętać wartość liczby zapisaną na obiekcie o określonym kształcie i kolorze. Kiedy obiekty znikają, a potem pojawiają się ponownie  – już nie mają zapisanych na nich liczb, a zadaniem ćwiczącego jest odgadnięcie nie tylko wszystkich liczb, które były przypisane do tych kształtów, ale zapisanie ich sumy.
 
Dużą zaletą pracy z programami Akademii Umysłu® Senior EDU jest ich różnorodność, która zapewnia seniorom wykonywanie nierutynowych czynności. Podczas gier logicznych w jednym czasie wiele rodzajów bodźców na nich oddziałuje, a nieustannie stymulowany mózg staje się  sprawniejszy i zwiększają się jego możliwości adaptacyjne do odbierania kolejnych bodźców.

Zajęcia są skierowane przede wszystkim do osób w wieku 60+, które posiadają podstawowe umiejętności obsługi komputera i korzystania z Internetu. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie karty DBP we Wrocławiu (kartę można bezpłatnie otrzymać w Zapisie Centralnym na podstawie dowodu osobistego).
KIEDY I GDZIE
Soboty w godz. 16:00-18:00, Informatorium (II piętro) w ramach spotkań  „Wrocławski Wolontariusz IT” (zobacz >>)
---------------------------