PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Jesienią ruszają szkolenia dla bibliotekarzy publicznych z terenu Dolnego Śląska. Cykl pod hasłem „Stawiam na rozwój” ma charakter dwutorowy: z jednej strony jest pomyślany jako motywator dla bibliotekarzy do rozwoju własnej kariery, z drugiej natomiast ma wzmacniać kompetencje konieczne do codziennej pracy z użytkownikami bibliotek.

Harmonogram szkoleń można znaleźć w załączniku >>
6 lipca 2017 zakończyła się rekrutacja na szkolenia dla bibliotekarzy dolnośląskich „Stawiam na rozwój”.

Więcej informacji można znaleźć w załączniku >>
Prezentujemy listy uczestników szkoleń dla bibliotekarzy w ramach projektu Stawiam na rozwój – szkolenia bibliotekarzy dolnośląskich dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Osoby, które zakwalifikowały się na szkolenia proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Formularz (podpisany i zeskanowany do formatu pdf) należy przesłać pocztą elektroniczną do 31 lipca 2017, w tytule wiadomości wpisując: Szkolenia2017, na adres: .

Nie przesłanie formularza w terminie skutkuje skreśleniem z listy uczestników.
 
Jednocześnie przypominam o obowiązku informowania o rezygnacji z uczestnictwa w szkoleniu z wyprzedzeniem tak, aby można było skierować ofertę uczestnictwa do osób z listy rezerwowej.
 
Listy uczestników: TUTAJ >>               Formularz  do pobrania: TUTAJ >>
Poniżej, w kolejności alfabetycznej, zamieszczamy listę spotkań. Kazdy link zawiera dokładny opis każdego z nich oraz (w przypadku szkoleń) informacje na temat prowadzącego:

1. Biblioteka - moja prawdziwa pasja, czyli o motywowaniu bibliotekarzy >>
2. „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Literatura instrukcją i inspiracją we wspieraniu rozwoju dziecka >>
3. Idea dobrej zabawy w bibliotece. Bibliotekarze stawiają na FlashMob i LipDub >>
3. Jak mieć czas nie mając czasu, czyli zarządzanie czasem dla bibliotekarzy >>
4. Młodzież – pokolenie gadżetów, czyli jak wykorzystać mobilne urządzenia    elektroniczne w pracy bibliotekarza z młodzieżą…  i nie   tylko >>
6. Planszóweczki w bibliotece – projektowanie i wykorzystanie gier planszowych w pracy z użytkownikiem 1-99 >>
7. Wygrany-wygrany, czyli jak bibliotekarz może skutecznie prowadzić negocjacje w zespole i z użytkownikami >>
8. Z aparatem między regałami – sztuka fotografowania dla bibliotekarzy i użytkowników >>

9. XI Forum Bibliotekarzy Dolnośląskich (8 listopada 2017): program >>; zaproszenie >>
„Stawiam na rozwój – szkolenia bibliotekarzy dolnośląskich. Projekt zakończony

Choć za oknami pochmurno i chłodno, to atmosfera w sali konferencyjnej była gorąca. 8 listopada 2017 r. zakończyliśmy oficjalnie tegoroczny projekt szkoleniowy adresowany do  dyrektorów i pracowników bibliotek publicznych z Dolnego Śląska.

Zadanie obejmowało cykl 8 szkoleń rozwijających kompetencje osobiste i zawodowe bibliotekarzy oraz konferencję podsumowującą działanie. W projekcie wzięło udział blisko 200 uczestników. We wrześniu i październiku bibliotekarze ćwiczyli zarządzanie czasem, sztukę negocjacji w zespole i z odbiorcą usług, pracowali nad własną motywacją do pracy, do rozwoju, do działania z ludźmi i do zmiany.

Obszary tematyczne z zakresu kompetencji zawodowych koncentrowały się wokół nowych narzędzi wykorzystywanych w pracy z młodym odbiorcą, ciekawych pomysłów na animacje różnych grup wiekowych oraz sposobów na promocję biblioteki. Uczestnicy pracowicie spędzali czas w salach szkoleniowych. Dyskusjom, rozważaniom, burzom mózgów i zabawie nie było końca. Powstało wiele ciekawych pomysłów do zrealizowania i inspiracji do wykorzystania. Bibliotekarze z zaangażowaniem i ekspresją podchodzili do podejmowanych tematów.

Jesienna konferencja dla pracowników instytucji kultury pt. „Zrób sobie bibliotekę” w ramach XI Forum Bibliotekarzy Dolnośląskich była finalnym wydarzeniem tego projektu. Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali dwóch referatów poświęconych czynnikom, które odgrywają decydującą rolę w  podnoszeniu jakości usług biblioteki.

Zrealizowane tematy:
1. Biblioteka – moja prawdziwa pasja, czyli o motywowaniu bibliotekarzy
2. Jak mieć czas nie mając czasu, czyli zarządzanie czasem dla bibliotekarzy
3. Wygrany-wygrany, czyli jak bibliotekarz może skutecznie prowadzić negocjacje w zespole i z użytkownikami

4. „Czym skorupka za młodu nasiąknie…". Literatura instrukcją i inspiracją we wspieraniu rozwoju dziecka
5. Młodzież – pokolenie gadżetów, czyli jak wykorzystać mobilne urządzenia elektroniczne w pracy bibliotekarza z młodzieżą… i nie tylko
6. Idea dobrej zabawy w bibliotece. Bibliotekarze stawiają na FlashMob i LipDub
7. Z aparatem między regałami – sztuka fotografowania dla bibliotekarzy i użytkowników
8. Planszóweczki w bibliotece – projektowanie i wykorzystanie gier planszowych w pracy z użytkownikiem 1-99
9) XI Forum Bibliotekarzy Dolnośląskich: „Wysoka jakość usług gwarancją zadowolenia użytkownika biblioteki” (do pobrania >>), „Współczesne budownictwo i aranżacja bibliotek w województwie lubelskim  z perspektywy bibliotekarza. Nowa jakość bibliotek”


Przebieg szkoleń, zaangażowanie uczestników i prowadzących oraz atmosferę panującą podczas zajęć obrazuje załączona fotorelacja i krótki film (dostęp online >>).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tekst: Beata Jasiak
Zdjęcia: Izabela Drapała