Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

13. edycja Targów Kiążki Regionalnej Silesiana - wydarzenia towarzyszące

13. edycja Targów Kiążki Regionalnej "Silesiana" odbędzie się w dniach od 16-19 maja 2024 roku w godzinach od 10.00 do 19.00.

Namiot dla wydawców będzie na placu Solnym, a spotkania autorskie, ogłoszenia wyników konkursów, wystawy, warsztaty i prelekcje w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Spacery i wycieczki ruszają również spod biblioteki, oprócz sobotniego z Martą Miniewicz (zbiórka pod Teatrem Lalek).


PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

16 maja (czwartek)

godz. 9:30 – inauguracja 13. edycji Targów Regionalnej Silesiana (wydarzenie zamknięte).

godz. 11:00 – W poszukiwaniu wrocławskich krasnali – spotkanie z autorem książki „Szlakiem wrocławskich krasnali”, Krzysztofem Głuchem (wydarzenie zamknięte).

godz. 11:00 – Tajemnice wrocławskiego Rynku, czyli diabeł tkwi w szczegółach  wycieczka z Martą Miniewicz, przewodniczką miejską i autorką książek o Dolny Śląsku (wydarzenie zamknięte).

godz. 11:30 KL Gross-Rosen – historia wrocławskich podobozów  prelekcja multimedialna kustosza z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (wstęp wolny).

godz. 18:00  Filmowy Wrocław  prelekcja połączona z premierą przewodnika „Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice", autorstwa Małgorzaty Urlich-Kornackiej i Bogdana Bernackiego  przewodnicyków miejskich (wstęp wolny).

 

17 maja (piątek)

godz. 8:30  Wspomnienia Polaków wojennego Wrocławia  spotkanie z przymusowym robotnikiem spod znaku „P”  Jerzym Podlakiem, redaktorem książki „Niewolnicy w Breslau, wolni we Wrocławiu” (wydarzenie zamknięte).

godz. 9:00  Przyroda miejsc zwykłych i niezwykłych Dolnego Śląska – krajobrazy, rośliny i podłożą na jakich rosną  spotkanie autorskie z Wojciechem Giżą, doktorem biologii, autorem książek na temat przyrody Dolnego Śląska i wydawcą (wydarzenie zamknięte).

godz. 9:30  Być jak księżna Daisy – opowieść o dobrych uczynkach dla najmłodszych  prelekcja pracownika Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu, przewodnika po Zamku Książ (wydarzenie zamknięte).

godz. 10:00  Zwierzęta w naszym mieście, zamknięte w kamieniu i spiżu  wycieczka szlakiem książki „Zaczarowane zwierzęta Wrocławia” z Justyną Rapacz, przewodniczką miejską i autorką książek o Wrocławiu dla dzieci i młodzieży (wydarzenie zamknięte).

godz. 10:30  KL Gross-Rosen – historia wrocławskich podobozów  prelekcja multimedialna kustosza z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (wydarzenie zamknięte).

godz. 17:30  Filmowy Wrocław  Rynek i jego okolice  wycieczka z przewodnikami miejskimi i autorami książek o tematyce regionalnej: Małgorzatą Urlich-Kornacką i Bogdanem Bernackim (wstęp wolny).

godz. 18:00  Tajemnica zamkowej biblioteki w Zamku Książ – prelekcja pracownika Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu, przewodnika po Zamku (wstęp wolny).

 

18 maja (sobota)

godz. 9:30 – Z przewodnikiem za rękę  wycieczkę szlakiem wrocławskich legend poprowadzi przewodniczka miejska, autorka książek dla dzieci  Justyna Rapacz. Wycieczka dla dzieci w wieku 6-12 lat, na zakończenie każdy młody uczestnik otrzymuje książkę z autorską dedykacją (ilość miejsc ograniczona, zapisy pod numerem 71 335 22 42 lub mailowo ).

godz. 10:00 – Osobliwa rodzina Sobiescy – spotkanie z regionalistą, dziennikarzem, autorem książek o Dolnym Śląsku  Markiem Perzyńskim.
Ogłoszenie wyników konkursu na opowiadanie „Moi rodzice” (wstęp wolny).

godz. 10:30  Atrakcje Wrocławia – te mniej znane spacer odkrywający nieoczywiste miejsca Wrocławia poprowadzi Wawrzyniec Głuch  autor detektywistycznej mapy „Na tropie wrocławskich atrakcji”. Wycieczka dla dzieci w wieku 10-15 lat (ilość miejsc ograniczona, zapisy pod numerem 71 335 22 42 lub mailowo ).

godz. 11:00  O czym szumią drzewa? Drzewa w mitach i legendach, przysłowiach i wierzeniach ludowych  spacer rodzinny z Martą Miniewicz, autorką książek dla dzieci oraz przewodników po Dolnym Śląsku, przewodniczką dolnośląską oraz członkinią Stowarzyszenia TuiTam we Wrocławiu. Zbiórka przy wejściu do Parku Staromiejskiego, przy Teatrze Lalek (wstęp wolny).

godz. 12:00 Spotkanie z  Karoliną Kubilus  autorką książek dla dzieci, m.in. „Miki Klapnięte Uszko" oraz „Timo, gdzie jesteś?" dla dzieci w wieku 6-10 lat (wstęp wolny, sala 22).

godz. 13:00 – Spotkanie autorskie z Jackiem Bierutem  wrocławskim poetą i wydawcą.
Ogłoszenie wyników konkursu na wiersz „Młody Poeta Dolnego Śląska” (wstęp wolny).

godz. 15:00  Elementy grozy w literaturze Dolnego Śląska – spotkanie z pisarką dolnośląską Nadią Szagdaj, autorką wielu książek z gatunku kryminału i grozy, dziennikarki. Ogłoszenie wyników konkursu na opowiadanie grozy „Straszny Dolny Śląsk” (wstęp wolny).

godz. 17:00 – Sprzymierzeniec – czyli dokąd zmierza ludzkość spotkanie autorskie z Bartoszem Rdułtowskim, promocja książki „Sprzymierzeniec” (wstęp wolny).

 

19 maja (niedziela)

godz. ​10:00 – Znałem tu wiele miejsc i wielu ludzi  wycieczka śladami Marka Hłaski po Wrocławiu. Prowadzą dr Kamila Sowińska oraz Małgorzata Urlich-Kornacka przewodniczka miejska, autorka książek o Wrocławiu. Zbiórka przed Dolnośląską Biblioteką Publiczną (wstęp wolny).

godz. 12:00 – Z przewodnikiem za rękę  wycieczkę szlakiem wrocławskich krasnali poprowadzi przewodniczka miejska, autorka książek dla dzieci  Justyna Rapacz. Wycieczka dla dzieci w wieku 4-8 lat, na zakończenie każdy młody uczestnik otrzymuje książkę z autorską dedykacją (ilość miejsc ograniczona, zapisy pod numerem 71 335 22 42 lub mailowo ).

 

25 maja 

godz. 17:00  Kryminalne gadanie – spotkanie z dwoma pisarkami Agnieszką Pruską i Joanną Jodełką, autorkami książek o tematyce obyczajowej i kryminalnej (wstęp wolny).

Książki o... książkach

Książki o... książkach

 

Wielu specjalistów od lat przepowiada jej koniec. Uważają, że jest stara, niemodna, za ciężka, ma za mały druk i za jasny papier. Ponadto twierdzą, że jej formuła się wyczerpała i przyszedł czas na coś nowego. W międzyczasie narodziły się nowe formy obcowania ze słowem pisanym: e-booki, audiobooki, synchrobooki (jest to hybryda ebooka i audiobooka, umożliwiająca płynne przechodzenie między czytaniem a słuchaniem). A jednak, mimo wszystkich tych zmian, nowoczesnych technologii i postępu, tradycyjna książka wciąż dobrze się trzyma. Zawsze znajdą się miłośnicy szelestu kartek, ciekawie zaprojektowanej okładki czy pięknego wnętrza. Książki w takiej formie od wieków mają wpływ na życie człowieka, stając się częścią jego egzystencji. Pobudzają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, relaksują i rozwijają horyzonty. Są zawsze wtedy, gdy ich potrzebujemy. Przeszły długą drogę, by przybrać taką formę, jaką znamy obecnie i która jest dla nas oczywista. Jak zaczynały?

Książki są prawie tak stare, jak samo pismo, a ich pojawienie się wyznacza przełom między prehistorią, gdy dzieje ludzkości przekazywano ustnie, a historią, kiedy były zapisywane dla przyszłych pokoleń. Pierwsze z nich zapisywano na różnych materiałach: tabliczkach z gliny, jedwabiu, papirusie, pergaminie i papierze.

Do XV w. większość z nich tworzono w formie zwojów lub kodeksów. Były przepisywane ręcznie, bogato zdobione i ilustrowane, co wymagało ogromnego nakładu pracy i czasu. Z tego względu książki w tamtych czasach były dobrem luksusowym i wytwarzanym w bardzo ograniczonej ilości egzemplarzy. Na ich zamówienie mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi ludzie.

Książka nabrała rozpędu dopiero dzięki Johannesowi Gutenbergowi i jego ruchomym czcionkom.  Miało to miejsce w Moguncji w Niemczech w 1455 roku. Z czasem druk tą metodą coraz bardziej się upowszechniał, a w XVIII wieku nastąpił gwałtowny rozwój drukarstwa i ogromny wzrost liczby publikacji w Europie – rocznie drukowano blisko 10 milionów książek! Było to nieporównywalnie więcej w stosunku do poprzednich wieków. Książki stały się powszechnie dostępne, a ich cena znacznie zmalała. Pojawiło się zjawisko masowego czytelnictwa. W XX i XXI wieku książki są drukowane w milionowych nakładach, a liczba dostępnych tytułów przyprawia o zawrót głowy.

Dziś chcemy Państwu zaproponować wyjątkowy zbiór książek o... książkach. Rozpatrują one to medium na rozmaite sposoby. Mamy więc lektury dotyczące historii książki: Z dziejów firmy Gebethner i Wolff : 1857-1937 (1938), O Janie Gutenbergu i o tem, jak sie ludzie nauczyli pisać i drukować (1927) oraz Książka w starożytności (1937). Zupełnie inną tematykę podejmują pozycje rozpatrujące książkę pod kątem analitycznym, np.: Księgoznawstwo : przeszłość oraz stan obecny wiedzy o książce i nowe w niej kierunki (1935), Studia metodologiczne nad statystyką literackiej konsumpcji (1936), Czytelnictwo powieści w Polsce w świetle cyfr (1933). Ciekawym ujęciem tematycznym naszej dzisiejszej bohaterki jest relacja książka a człowiek, którą reprezentują tytuły: Wśród zagadnień, książek i ludzi (1922), Co i jak czytać? : wykształcenie samego siebie i czytelnictwo metodyczne (1902), Książka wśród ludzi (1929), Człowiek i książka (1916).

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Jak najlepiej go uczcić? Po prostu, spędzając z nią czas, w taki sposób, jaki lubisz najbardziej. Powyższe tytuły i wiele innych znajdują się w spisie poniżej wraz z linkami odsyłającymi bezpośrednio do katalogu. Zapraszamy do lektury!

  1. Arct M., Jak powstaje książka? Warszawa 1930. Online: https://tiny.pl/dhjs5
  2. Bernacki L., Pierwsza książka polska : studyum bibliograficzne, Lwów 1918. Online: https://tiny.pl/dhjvk
  3. Bystroń J. S., Człowiek i książka, Warszawa 1916. Online: https://tiny.pl/dhjv1
  4. Chrzanowski I., Wśród zagadnień, książek i ludzi, Lwów 1922. Online: https://tiny.pl/dhjsr
  5. Chwalewik E., Święto książki polskiej : poradnik bibljograficzny dla organizatorów, Warszawa 1928. Online: https://tiny.pl/dhj6z
  6. Dębicki Z., Książka i człowiek, Warszawa 1923. Online: https://tiny.pl/dhj8n
  7. Hałaciński K., Introligatorzy krakowscy obrońcami miasta, Kraków 1930. Online: https://tiny.pl/dhn31
  8. Kozłowski W. M., Co i jak czytać? : wykształcenie samego siebie i czytelnictwo metodyczne, Warszawa 1902. Online: https://tiny.pl/dhjsh
  9. Kozłowski W. M., Jak czytać utwory piękna: literatura piękna jako źródło wykształcenia, Warszawa 1909. Online: https://tiny.pl/dhj81
  10. Króliński K., O książce dziecka, Stanisławów 19?. Online: https://tiny.pl/dh6dx
  11. Manteuffel-Szoege J., Książka w starożytności, Lwów 1937. Online: https://tiny.pl/dhjkp
  12. Muszkowski J., Z dziejów firmy Gebethner i Wolff : 1857-1937, Warszawa 1938. Online: https://tiny.pl/dhn3b
  13. Na cześć Jana Gutenberga : drukarze krakowscy, ? 19?. Online: https://tiny.pl/dhkr3
  14. Pięć wieków drukarstwa polskiego : wybór książek i innych wytworów drukarskich od wieku XV do XX wystawiony w kamienicy Baryczków w roku 1922, Warszawa 1922. Online: https://tiny.pl/dhkm4
  15. Pisarze o książce : zdania i uwagi współczesnych pisarzów polskich, Warszawa 1937. Online: https://tiny.pl/dhjvb
  16. Potocki A., O Janie Gutenbergu i o tem, jak się ludzie nauczyli pisać i drukować, Warszawa 1927. Online: https://tiny.pl/dhnz8
  17. Prawidła przepisywania książek dla niewidomych, Warszawa 1930. Online: https://tiny.pl/dh6db
  18. Rabska Z., Magja książki, Warszawa 1936. Online: https://tiny.pl/dhjs8
  19. Radlińska H., Książka wśród ludzi, Warszawa 1929. Online: https://tiny.pl/dhj89
  20. Rulikowski M., Księgoznawstwo : przeszłość oraz stan obecny wiedzy o książce i nowe w niej kierunki, Warszawa 1935. Online: https://tiny.pl/dh6r7
  21. Rygiel S., Czarodziejska moc książki, Wilno 1933. Online: https://tiny.pl/dhj6q
  22. Sedlaczek F., Sposoby nabywania książek, Lwów 1934. Online: https://tiny.pl/dhj61
  23. Wajszczukowa B., Wyzwolonej książce polskiej cześć, Lublin 1945. Online: https://tiny.pl/dhj6b
  24. Winawer B., Literaturę trzeba przewietrzyć, Warszawa 1935. Online: https://tiny.pl/dhjvg
  25. Ziomek M. J., Czytelnictwo powieści w Polsce w świetle cyfr, Kraków 1933. Online: https://tiny.pl/dhj6k
  26. Ziomek M. J., Studia metodologiczne nad statystyką literackiej konsumpcji, Kraków 1936. Online: https://tiny.pl/dhj6l

Źródła:

  1. Historia książek - skąd się wzięły? [online:] https://lubimyczytac.pl/historia-ksiazek-skad-sie-wziely [dostęp: 04.04.2024]

 

Kwiecień 2024
Monika Kawa

Regulamin wydarzeń organizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

§ 1

  1. Niniejszy Regulamin określa zasady organizacji wydarzeń odbywających się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu oraz prawa i obowiązki ich uczestników.
  2. Biblioteka organizuje zajęcia edukacyjno-kulturalne, warsztaty, wystawy, zajęcia tematyczne, kluby dyskusyjne, spotkania autorskie itp., zwane dalej Wydarzeniami.
  3. Wydarzenia są dodatkową formą działalności Biblioteki, uzupełniającą jej podstawową działalność.
  4. Biblioteka nie pełni funkcji placówki opiekuńczo-wychowawczej i nie zapewnia obsługi kadry dydaktyczno-pedagogicznej.
  5. Szczegółowe zasady przebywania na terenie Biblioteki i korzystania z jej zasobów określa Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu.

§ 2

  1. Udział w Wydarzeniach jest równoznaczny z zapoznaniem się i zaakceptowaniem niniejszego Regulaminu.
  2. Udział w Wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę jest dobrowolny i nieodpłatny.
  3. Udział w Wydarzeniach dla dzieci i młodzieży możliwy jest wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

§ 3

  1. Lista planowanych Wydarzeń jest dostępna na stronie internetowej Biblioteki w zakładce „Kalendarz imprez”. Wydarzenia są oznaczone kategorią osób, dla jakich są one dedykowane, szczegółowy opis poszczególnych Wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Biblioteki.
  2. Biblioteka zastrzega sobie możliwość zmiany terminu Wydarzeń lub ich odwołania w każdym czasie, o czym poinformuje na stronie internetowej lub mailowo/telefonicznie (dotyczy Wydarzeń, na które obowiązują zapisy).

§ 4

  1. Zajęcia organizowane przez Bibliotekę są ogólnodostępne.
  2. Biblioteka zastrzega sobie możliwość ograniczenia ilości uczestników Zajęć.
  3. W przypadku Zajęć z ograniczoną ilością uczestników obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy lub telefonicznie. Udział w Zajęciach jest uzależniony od kolejności zgłoszeń uczestników.

§ 5

  1. Uczestnik Wydarzeń jest zobowiązany dostosować się do wytycznych pracownika prowadzącego.
  2. Odpowiedzialność za zniszczenia wynikające z niewłaściwego użytkowania wyposażenia Biblioteki ponosi osoba nieprzestrzegająca zasad ich użytkowania – w przypadku osób nieletnich są to prawni opiekunowie tej osoby.
  3. O ewentualnych uszkodzeniach sprzętu i elementów wyposażenia Biblioteki należy niezwłocznie poinformować jej pracownika.
  4. Pracownicy Biblioteki nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy osobiste pozostawione przez czytelników na terenie Biblioteki.
  5. Uczestnicy Wydarzeń zobowiązani są do przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz przepisów przeciwpożarowych, porządkowych i bezpieczeństwa obowiązujących na terenie Biblioteki.
  6. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia uczestnicy Wydarzeń zobowiązani są do stosowania się do poleceń pracownika Biblioteki.
  7. Pracownik prowadzący Zajęcia może polecić osobom nietrzeźwym, znajdującym się pod wpływem innych środków odurzających lub zachowujących się w sposób naruszający przepisy obowiązujące w Bibliotece do opuszczenia Wydarzenia i terenu Biblioteki.
  8. Uciążliwi uczestnicy Wydarzenia (utrudniający innym korzystanie z zajęć, nieprzestrzegający niniejszego Regulaminu, itp.) mogą zostać skreśleni z listy uczestników Wydarzenia, jeśli nie odniosą skutku wcześniejsze słowne upomnienia. Skreślenie z listy uczestników dotyczy Wydarzeń, na które prowadzone są zapisy.
  9. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki uczestników, powstałe na skutek nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.
  10. W sprawach nieuregulowanych w regulaminie zajęć/warsztatów decyzje podejmuje Dyrektor Biblioteki lub osoba przez niego upoważniona.

§ 6

  1. Biblioteka nie organizuje opieki nad małoletnimi biorącymi udział w Wydarzeniach.
  2. Małoletni nie powinni przebywać na terenie Biblioteki bez opieki rodziców lub opiekunów, a w przypadku pozostawienia ich bez opieki Biblioteka nie ponosi za to odpowiedzialności.
  3. Małoletni do 7. roku życia lub małoletni, którym stan zdrowia nie pozwala na samodzielne uczestniczenie w Wydarzeniach, powinni uczestniczyć w Wydarzeniach wraz z rodzicem lub opiekunem.
  4. Osoby prowadzące Wydarzenia sprawują opiekę nad małoletnimi uczestnikami wyłącznie podczas ich trwania.
  5. Jeżeli małoletni uczestniczy w Wydarzeniu samodzielnie, rodzic/opiekun jest zobowiązany do odebrania dziecka bezpośrednio po zakończeniu Wydarzenia.
  6. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo i opiekę nad małoletnimi w trakcie Wydarzenia ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni, a w przypadku grup zorganizowanych - nauczyciele, wychowawcy przedszkolni lub inni opiekunowie grupy.

§ 7

  1. Uczestnik Wydarzenia przyjmuje do wiadomości, że Wydarzenia mogą być utrwalane przez Bibliotekę lub podmioty przez nią wskazane za pomocą zdjęć lub nagrań audiowizualnych, w tym formie cyfrowej. Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem przez uczestników zgody na utrwalanie wizerunku i korzystanie z utrwalenia na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie.
  2. Rodzice/opiekunowie prawni przyjmują do wiadomości, że wizerunek małoletnich może być utrwalany w czasie Wydarzenia w sposób określony w ust. 1. Uczestnictwo małoletniego w Wydarzeniach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez rodziców/opiekunów prawnych małoletniego na utrwalanie wizerunku i korzystanie z utrwalenia na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie. Utrwalone wydarzenia wraz z utrwalonym wizerunkiem uczestnika mogą zostać nieodpłatnie rozpowszechniane i wykorzystane przez Bibliotekę (lub jego partnerów na mocy odrębnych porozumień) do celów archiwalnych, statutowych, informacyjnych, promocyjnych Biblioteki czy też promocji danego wydarzenia za pośrednictwem różnych nośników danych (np. fotografie, grafiki, ulotki, banery, materiały promocyjne i reklamowe, materiały audiowideo), w tym na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wizerunek uczestnika może być również publikowany na stronie internetowej Biblioteki, portalu Facebook i Instagram administrowanym przez Bibliotekę, innych portalach społecznościowych administrowanych przez Bibliotekę lub przez podmioty z nią współpracujące.
  3. Utrwalony wizerunek uczestnika Wydarzenia może podlegać opracowaniu i modyfikacjom przez Bibliotekę lub podmioty przez nią wskazane.
  4. Wykorzystanie wizerunku uczestnika Wydarzenia odbędzie się z poszanowaniem dóbr osobistych uczestnika Wydarzenia.
  5. Uczestnicząc w Wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę, wyraża Pan/Pani zgodę na publikację danych osobowych w postaci wizerunku w następujących miejscach: na stronie internetowej Biblioteki, w mediach społecznościowych Biblioteki (w szczególności na portalach Facebook, Instagram, itp.) w publikacjach pamiątkowych, tablicach i wystawach związanych z działalnością Biblioteki. Zgoda w każdej chwili może zostać odwołana poprzez przesłanie stosownej informacji do Inspektora Ochrony Danych.

§ 8

  1. Administratorem danych osobowych jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu u. Rynek 58, 50-116 Wrocław, reprezentowana przez Dyrektora.
  2. Inspektorem ochrony danych osobowych w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu jest Mariusz Gabrysiak, email: ; telefon: (071) 33 52 247.
  3. Dane osobowe przetwarzamy w celu prowadzenie dokumentacji uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu (takich jak: spotkania autorskie, imprezy kulturalne, szkolenia, warsztaty, konferencje, konkursy, wystawy, zajęcia edukacyjno-artystyczne itp).na podstawie art. 6 ust 1 pkt A (zgoda), Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres dwóch lat lub do czasu zamknięcia sprawy.
  5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, a także prawo do wniesienia sprzeciwu, oraz wycofania zgody na ich przetwarzanie. Sprzeciw oraz wycofanie zgody wobec przetwarzania danych osobowych lub żądanie ich usunięcia będzie skuteczne, o ile dane osobowe nie są już niezbędne do celów, dla których zostały zebrane.
  6. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do PUODO, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  7. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale ich niepodanie uniemożliwi udział w wydarzeniach organizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego na które są organizowane zapisy imienne.

§ 9

  1. Dyrektor Biblioteki zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie.
  2. Warunkiem uczestnictwa w Wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę jest akceptacja niniejszego Regulaminu, przestrzeganie norm społecznych wobec innych osób, a także przepisów bhp i p.poż obowiązujących we wszystkich pomieszczeniach Biblioteki.
  3. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.

IMPREZY DOLNY ŚLĄSK KWIECIEŃ 2024

1-7.04.2024
Jarmark produktów włoskich
Wrocław

4.04.2024
24.Spotkanie Kobiet
Legnica

5.04.2024
XV Ogólnopolskie Zawody o Puchar Burmistrza miasta Lubań
Lubań

5-7.04.2024
Wrocławska Feta. Festiwal Piwa, Wina i Sera
Wrocław

5-7.04.2024
28. Międzynarodowy Turniej im. Henryka Chmielewskiego
Świdnica

6-7.04.2024
72. Wystawa Psów Rasowych
Świebodzice

6-7.04.2024
Festiwal Dmuchańców
Świdnica

7.04.2024
IV Oleśnicki Bieg Leśny
Oleśnica

10-14.04.2024
34. Festiwal Musica Polonica Nova 2024
Wrocław

11-13.04.2024
Równoleżnik Zero - XII edycja Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego
Wrocław

13.04.2024
Waligóra RUN Cross
Głuszyca

13.04.2024
Wiszenska Zadyszka
Wisznia Mała

13.04.2024
XI Ogólnopolski Przegląd Tanczny LUBIN DANCE
Lubin

14.04.2024
Chwałowicki Maraton Koleżeński
Chwałowice

14.04.2024
12. Żmigrodzki Maraton na Raty i 5 Nordic Walking – etap III
Żmigród

14.04.2024
Pchli Targ w Centrum Historii Zajezdnia
Wrocław

17-21.04.2024
10 Bieg Kreta
Sobótka

20.04.2024
Półmaraton Polkowicki
Polkowice

20-21.04.2024
Festiwal Roślin
Świdnica

21.04.2024
3. Półmaraton Doliny Baryczy
Żmigród

21.04.2024
Głogowska Rewia Graffiti "Rock przez cały rok"
Głogów

21.04.2024
2. Świdnickie Biegi Parkowe
Świdnica

22.04.2024
DZIEŃ ZIEMI - spacer z leśnikiem
Żmigród

22.04.2024
II Run Fun
Polkowice

23-28.04.2024
Jazz nad Odrą
Wrocław

24.04.2024
9. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – OKR – EDYCJA 2024
Dzierżoniów

27.04.2024
13 Półmaraton Henrykowski
Henryków

27.04.2024
XXVI Ogólnopolskie Kryterium Uliczne o Puchar Karkonoszy
Jelenia Góra

27.04.2024
II Mistrzostwa Świdnicy w Rummikub
Świdnica

27-28.04.2024
53. Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości
Jelenia Góra

27-28.04.2024
Rajd Świdnicki
Pieszyce

28.04.2024
XIV Cross Straceńców
Głogów

28.04.2024
12. Prusice Biegają
Prusice

30.04-4.05.2024
Pestka Festival Teatrów i Kultury Awangardowej! [RE]ZYDENCJE
Jelenia Góra

Tatrzańskie opowieści - recenzja

,,Tatry to znacznie więcej niż tylko przelecenie przez szczyty i satysfakcja, że zrobiliśmy to szybciej niż podaje przewodnik Nyki lub Paryskiego” P. Skawiński

Tatry zajmują szczególne miejsce w moim sercu, dlatego gdy wpadła mi w ręce książka Tatrzańskie opowieści od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Do lektury zachęca piękne wydanie, które przykuwa wzrok ale również chwytliwa zapowiedź na okładce: ,,Przeszedłem wszystkie znakowane szlaki w polskich Tatrach w 32 dni”. Po przeczytaniu tego zdania pomyślałam, że to ciekawe wyzwanie, poczułam ukłucie tęsknoty i zazdrości wobec autora, że mógł przez tyle czasu swobodnie wędrować po górach. Jednocześnie pojawiła się myśl, że to bez sensu i pytanie: po co w jednym miesiącu zobaczyć wszystkie miejsca, które można odkrywać latami.

„Nie wierzę, że góry zabijają ludzi. Ludzi zabijają błędy” M. Waligóra

Mateusz Waligóra – dziennikarz i podróżnik, specjalizujący się w wędrówkach  ekstremalnych. Po wielu wyprawach organizowanych w trudnych warunkach klimatycznych postanowił powrócić w nasze rodzime góry, by wyrównać z Tatrami swoje porachunki – jak zaznacza we wstępie książki. Kiedy po latach przyjechał do Zakopanego stwierdził, że wiele się w nim zmieniło. Podjęta podróż ma na celu sprawdzenie, czy autorowi uda się przywołać dawne uczucia związane z górskimi wędrówkami.

Fragmenty napisane przez niego mają charakter pamiętnikowy, są to przemyślenia podzielone na konkretne dni wyprawy. Mimo tego że są dość krótkie, udało mi się odnaleźć w nich emocje, które towarzyszą mi podczas górskich wycieczek. Wywoływały we mnie wspomnienia poprzednich wyjazdów, pozwalały przypomnieć sobie radość z wędrówki, rozkoszowanie się ciepłem słońca na szczycie, możliwość oczyszczenia umysłu z problemów, ale także złość na niepogodę czy ból całego ciała po powrocie do pokoju. Refleksje Mateusza Waligóry dają przyzwolenie na przeżywanie wszystkich emocji i pokazują, że ostatecznie wszystkie składają się na wdzięczność. Tatry wiele rekompensują i wiele uczą, dają możliwości poznania samego siebie, mierzenia się z samym sobą – swoimi ograniczeniami i możliwościami.

Nie jest to jednak dla mnie pamiętnik idealny. Brakuje mi w nim systematyczności, nie każdy dzień wędrówki dostaje możliwość zaistnienia w książce. Brakuje też schematycznego zaznaczenia, gdzie autor aktualnie się znajduje lub chociażby ogólnej uproszczonej mapy. Mimo tego że znam dobrze większość szlaków i to, jak są między sobą połączone często trudno było mi się odnaleźć i dopadało mnie wrażenie, że autor kolejny raz idzie tą samą drogą, co jest zupełnie niepotrzebne. We fragmentach Mateusza Waligóry jest dużo emocji przez co trochę brakuje warstwy merytorycznej, ale…

,,Nie daj się zabić (dbaj o bezpieczeństwo) i nie zabijaj przyrody” P. Skawiński

…ta książka posiada drugiego autora. Jest nim dziennikarz Dariusz Jaroń. Jego część jest zdecydowanie mocniejszym punktem historii, jeśli chodzi o zaspokojenie wiedzy czytelników. Są to przede wszystkim wywiady z ludźmi gór. Ich wypowiedzi pozwoliły mi na poznanie wielu ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Są to rozmowy o rzeczach dla gór ważnych z ludźmi, którzy tam żyją, zajmują się Tatrami, mają swój dom w sercu Parku.

Bo z pewnością nie każdy wie, że w pobliżu Tatr mieszka jedyna w Polsce kobieta baca albo działa drugi najstarszy w kraju zakład lutniczy, że Miś z Krupówek sam szyje swój stroje, a gdy go założy buty musi zasznurować mu żona. Wśród rozmówców Dariusza Jaronia znajdują się również m.in. poetka Teresa Bachleda – Kominek, Anna Krupa – gospodyni schroniska w Dolinie Roztoki, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego – Paweł Skawiński oraz zawodowi ratownicy TOPR – Bartłomiej Gąsienica Józkowy i Łukasz Zubek. W książce poruszone zostały tematy bezpiecznego wychodzenia w góry, dbania o przyrodę tatrzańską na przestrzeni lat, przypomnienie dawnych czasów, kiedy w górach wydobywano żelazo, a także planów na przyszłość i troski o zachowanie Parku w jak najlepszej kondycji. Znaleźć tutaj można również naukowe spojrzenie na Tatry z perspektywy pracowniczki stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu, geologa czy hydrolożki.

Mimo poruszanych trudnych tematów opowieści czyta się lekko, z dużym zaciekawieniem. Aż trudno uwierzyć ile historii kryje się w Parku Narodowym, który cały zmieściłby się w jednej alpejskiej dolinie.

Dopełnieniem historii są przepiękne fotografie Karoliny Krasińskiej, która towarzyszyła Mateuszowi Waligórze w części jego wyprawy. Zdjęcia oddające idealnie ducha gór, pokazujące piękno krajobrazów, wyjątkowość górskiego światła. Patrząc na te fotografie można przenieść się w wyobraźni do miejsc, w których zostały wykonane.

Nie jest to książka dla ludzi poszukujących technicznych wskazówek dotyczących wypraw. Nie jest to poradnik, przewodnik czy informator turystyczny. Jest to wciągająca opowieść o miłości do Tatr w różnych aspektach.

Wszystkie cytaty pochodzą z „Tatrzańskich opowieści”.

Dagmara Bojko

Marzec 2024

O kobietach na łamach archiwalnych czasopism

O kobietach w ostatnim czasie mówi się i pisze dużo. Twórcy internetowi żywo poruszają kwestie dotyczące stosowania feminatywów, wagi nieodpłatnej pracy kobiet, ich praw, a także życia w przeszłości. Na zakończenie miesiąca kobiecości proponujemy Państwu tekst prezentujący w jaki sposób pisano o kobietach na łamach archiwalnych czasopism, które posiadamy w zbiorach. 

 

W Polsce Międzynarodowy Dzień Kobiet zaczęto obchodzić po II Wojnie Światowej. W źródłach doczytać można, że w okresie PRL świętowano go najbardziej - kobiety dostawały wspominane do dziś charakterystyczne upominki. Dlatego zdecydowałyśmy się przejrzeć nasze archiwum pod kątem czasopism wydawanych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sprawdziłyśmy, jak wzmiankowano o kobietach w dniu ich święta i jakiego rodzaju były to wzmianki.

Nauka i Sztuka była czasopismem naukowym. W numerze 3 (6) czasopisma z 1946 roku nie wspominano o kobietach w kontekście ich święta. Zawarto jednak fragmenty z powieści autobiograficznej Aliny Świderskiej Adam. Nie zaskakuje fakt, że to głównie artykuły mężczyzn były drukowane na łamach periodyku. W pierwszym kwartale 1946 roku była ona jedną pisarką, której tekst został umieszczony na łamach Nauki i Sztuki.

Jeżeli chodzi o dzienniki, to przykładowo we wrocławskiej Gazecie Robotniczej z 1949 roku wzmiankuje się o kobietach w okresie ich święta. Na okładce znaleźć możemy hasło: „Cześć kobietom – bohaterkom pracy, budującym nową Polskę - szczęśliwą Ojczyznę swych dzieci!”. Ze strony okładkowej możemy dowiedzieć się np. o trwającej w Warszawie akademii poświęconej Międzynarodowemu Dniu Kobiet, na którą zjechało około 5 tysięcy Warszawianek. Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie milionowej legitymacji Ligi Kobiet. Strona 3. wydania poświęcona została w całości kobietom, ich rozwoju w pracy, a także działalności społecznej.  Artykuły podkreślają przede wszystkim charakter pracy kobiet zarówno domowej, jak i zawodowej.

Popularny ogólnopolski tygodnik ilustrowany Świat poruszał tematykę społeczno-polityczną, kulturalno-naukową i ekonomiczną w latach 1951-1969.  W numerze 10 z roku 1952 na okładce widnieje zdjęcie grupy uśmiechniętych kobiet. Na stronie 3. zamieszczono portrety działaczek Światowej Demokratycznej Federacji Kobiet. Kolejne dwie strony poświęcono natomiast przedstawieniu życiorysu Łucji Sulejowej – nauczycieli z Pabianic, która realizuje się w działalności na rzecz kobiet, a przez pewien czas zasiada nawet na stanowisku prezydenta miasta będąc tym samym pierwszą w Polsce kobietą - burmistrzem. Tygodnik Świat prezentował również twórczość różnych artystów, a we wspomnianym numerze zamieszczono opowiadanie napisane przez Barbarę Karbowską.

Zwierciadło obecne na rynku wydawniczym od 1957 roku. Początkowo jako tygodnik, a od 1990 roku jako miesięcznik, porusza kwestie istotne dla kobiet. W numerze 10 z 1984 roku już na okładce poinformowano, że członkini Komisji Kobiecej KC PZPR, Zofia Grzyb, składa serdeczne życzenia z okazji zbliżającego się Święta Kobiet. W numerze przeczytamy między innymi artykuł dotyczący łączenia pracy zawodowej z macierzyństwem i braku miejsc w placówkach dla dzieci do lat 3. Zapoznamy się z ujmującym tekście o życiu kobiet w krajach ogarniętych wojną i ich bohaterstwie. Z drugiej strony podjęto też wątki humorystyczne – poszukiwano tworzono „portret pamięciowy” idealnego mężczyzny, doradzano panom jak wyjść ze stresujących sytuacji (ratowanie spalonych ziemniaków do sałatki). Ogłoszono też wyniki wyborów „Miss Zwierciadła 83” - głosowano na twarze z okładek czasopisma z 1983 roku. W zbiorach posiadamy wydania do dnia dzisiejszego.

Dwutygodnik Forum, który zajmował się publikacją artykułów z prasy zagranicznej w numerze z 6 marca 1966 roku zawiera osobną rubrykę prezentującą kilka tekstów poświęconych tematyce feministycznej. Przeczytać możemy dyskusję dotyczącą filmu „Miłość pewnej blondynki” Milosa Formana, obszerny wywiad z socjolożką, specjalizującą się w dziedzinie feminizmu, zatytułowany „Przyszłość kobiet”, a także artykuł tejże traktujący o zagadnieniu męskości i jego zmianach w kontekście większego udziału kobiet np. w różnych zawodach. To czasopismo prezentuje zupełnie inne spojrzenie na świat kobiet w latach 60. Artykuły nie tylko wychwalają panie ze względu na pracowitość i zaradność czy umiejętność pogodzenia pracy zawodowej z prowadzeniem domu.

W tygodniku Perspektywy z 1970 roku możemy przeczytać, że dwudziesty piąty raz obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet, a handlowcy z każdym rokiem odnotowują wzrost zapotrzebowania na kwiaty. Jak podaje czasopismo: ,,Stołeczne kwiaciarnie zapewniły sobie na przykład dostawy 360 tys. goździków tulipanów, żonkili, narcyzów, frezji, cyklamenów i innych”. W stałym dziale ,,Portrety” zawarto zdjęcia i krótkie biografie ośmiu kobiet pracujących w różnych zawodach i wywodzących się z różnych grup społecznych, np. żony Martina Luthera Kinga, ministry kultury ZSRR, prezes sądu wojewódzkiego, aktorki, ale także stewardessy, maszynistki elektrowozu czy szefowej kuchni. Ponadto na stronach 20 i 21 zawarto krótki artykuł przedstawiający dane statystyczne dotyczące kobiet na różnych etapach życia od dzieciństwa do jesieni życia.

Przechodząc do roku 1985 sięgnęłyśmy do jednego z najbardziej znanych w Polsce czasopism dla kobiet, a mianowicie do Przyjaciółki. W wydawanej od 1948 roku, obecnie w formie dwutygodnika gazecie, umieszczano porady dla kobiet, reportaże i historie czytelniczek. Na stronach 8 – 9 przeczytamy koncert życzeń na 365 dni, nie tylko w ten jeden dzień w roku. Podkreślono, że kwiaty chętnie zostaną przyjęte, ale to nie ich wręczanie leżało u podstaw ustanowienia święta. Zwrócono więc uwagę na równouprawnienie w każdym aspekcie życia i tego właśnie oczekują kobiety. W numerze przeczytamy również tekst o tym, aby pamiętać o sobie jako jednostce i znaleźć czas na chwilę lektury, włączać najbliższych w dbanie o wspólny dom oraz by nie bać się piąć po szczeblach kariery zawodowej (str. 2). Zaskoczą nas rozważania o obiadach z torebki (str. 6-7). Pomysł wydawał się rewolucyjny. Przyrządzenie wartościowego posiłku miało zająć, zamiast kilku godzin, jedynie 15 minut. Na 11 stronie czasopisma zapoznamy się z sylwetką aktorki, Renaty Kretówny, a na kolejnych stronach otrzymamy przepisy na ciasta oraz wzór na pulower na drutach.

Czytanie o codzienności ludzi żyjących kilkadziesiąt lat temu, o ich troskach i spostrzeżeniach dotyczących współczesnego im świata zaciekawia i prowokuje do przemyśleń. Zachęcamy do skorzystania z naszych archiwalnych zbiorów i szukania swoich własnych historii.

 

Anita Dzierżanowska
Dagmara Bojko

Marzec 2024

 

Rynek 58 - uroczyste otwarcie!

We wtorek 26 marca odbyła się w naszej bibliotece uroczystość otwarcia nowego holu. 

Zabytkowy już mural z 1975 roku Pani Anny Szpakowskiej-Kujawskiej zyskał otoczenie godne XXI wieku! Tych, którzy jeszcze nie widzieli naszej pięknej i nowoczesnej przestrzeni - serdecznie zapraszamy na Rynek 58!

 

Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie, entuzjazm, dobre słowa i cudowną atmosferę. 

 

Projektant: Grzegorz Kłoda

Meble: 77 roots

Wykonanie: Marek Matkowski M2Inżynier

fot. Wojciech Chrubasik

 

     

      

konkurs literacki dla młodzieży: Straszny Dolny Śląsk

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na opowiadanie pt. „Straszny Dolny Śląsk”.

Prace konkursowe o objętości do 15 000 znaków prosimy nadsyłać na adres:

lub Dolnośląska Biblioteka Publiczna - Dział Programowy

Rynek 58, 50-116 Wrocław

w terminie do 5.05.2024 r.

Do prac można dołączyć fotografie i/lub ilustracje.

 

Ogłoszenie wyników konkursu – 18.05.2024 r. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

 

 

REGULAMIN KONKURSU

1. Postanowienia ogólne: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58, ogłasza konkurs dla młodzieży i młodych dorosłych na opowiadanie grozy pt. „Straszny Dolny Śląsk”.

2. Zasady konkursu:

a. Konkurs trwa od 18.03.2024 r. do 18.05.2024 r.

b. Konkurs polega na samodzielnym napisaniu opowiadania w klimatach grozy, którego akcja dzieje się na terenie Dolnego Śląska.

c. Termin dostarczenia prac: do 5.05.2024 r.

d. Prace konkursowe powinny mieć objętość do 15 000 znaków. Do prac można dołączyć zdjęcia i/lub ilustracje.

e. Tekst należy podpisać imieniem i nazwiskiem, podać adres do korespondencji oraz telefon kontaktowy lub adres e-mail.

f. Otrzymane prace oceni profesjonalne jury.

g. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez jej autora regulaminu konkursu oraz zgodą na publikację pracy w drukach towarzyszącym targom.

Nagrody :

1. miejsce – nagroda rzeczowa

2. miejsce – nagroda rzeczowa

3. miejsce - nagroda rzeczowa

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18.05.2024 r.

Najlepsze 10 prac zostanie wydane przez Wydawnictwo Linqua Mortis w antologii pod tytułem „Straszny Dolny Śląsk”.

3. Udział w konkursie jest bezpłatny.

4. Postanowienia końcowe: Organizator zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia puli wyróżnień konkursowych. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Organizatora. Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu.

5. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych uczestnika oraz zgodę na publikację opowiadania na stronie www biblioteki, zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, wyłącznie w związku z wykonaniem postanowień niniejszego regulaminu oraz w celu promocji konkursu i informowania o konkursie. Każdy uczestnik ma prawo do wglądu w swoje dane, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia.

6. Nadesłanie zgłoszenia na konkurs jest równoznaczne zapoznaniem się z klauzulą informacyjną „RODO”.

 

Wydarzenie w ramach Targów Książki Regionalnej: Silesiana 2024.

 

konkurs literacki dla seniorów: Moi Rodzice

Zapraszamy wszystkich seniorów do wzięcia udziału w konkursie na wspomnienia pt. „Moi rodzice: opowieści dolnośląskich seniorów”.

 

Prace konkursowe o objętości do 4 stron A4 prosimy nadsyłać na adres:

lub: Dolnośląska Biblioteka Publiczna: Dział Programowy Rynek 58, 50-116 Wrocław w terminie do 5.05.2024 r. 

Do prac można dołączyć fotografie i/lub ilustracje.

Dla autorów trzech najlepszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników konkursu – 18.05.2024 r. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

 

REGULAMIN KONKURSU

1. Postanowienia ogólne

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58, ogłasza konkurs dla seniorów zamieszkujących województwo dolnośląskie na wspomnienia pt. „Moi rodzice : opowieści dolnośląskich seniorów”.

2. Zasady konkursu

a. Konkurs trwa od 18.03.2024 r. do 18.05.2024 r.

b. Termin dostarczenia prac: do 5.05.2024 r.

c. Prace powinny mieć objętość nie większą niż 4 strony. Do prac można dołączyć zdjęcia i/lub ilustracje.

d. Tekst należy podpisać imieniem i nazwiskiem, podać adres do korespondencji oraz telefon kontaktowy lub adres e-mail.

e. Otrzymane prace oceni profesjonalne jury.

f. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez jej autora regulaminu konkursu oraz zgodą na publikację pracy w drukach towarzyszącym targom.

Nagrody :

1. miejsce – nagroda rzeczowa

2. miejsce – nagroda rzeczowa

3. miejsce - nagroda rzeczowa

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18.05.2024 r.

3. Udział w konkursie jest bezpłatny.

4. Postanowienia końcowe Organizator zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia puli wyróżnień konkursowych. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Organizatora. Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu.

5. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych uczestnika oraz zgodę na publikację opowiadania na stronie www biblioteki, zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, wyłącznie w związku z wykonaniem postanowień niniejszego regulaminu oraz w celu promocji konkursu i informowania o konkursie. Każdy uczestnik ma prawo do wglądu w swoje dane, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia.

6. Nadesłanie zgłoszenia na konkurs jest równoznaczne zapoznaniem się z klauzulą informacyjną „RODO”.

 

Wydarzenie w ramach Targów Książki Regionalnej: Silesiana 2024.

 

konkurs: Młody Poeta Dolnego Śląska

KONKURS POETYCKI DLA KAŻDEGO: 

MŁODY POETA DOLNEGO ŚLĄSKA

Wydarzenie w ramach Targów Książki Regionalnej: Silesiana 2024.

 

REGULAMIN KONKURSU

 

1. Postanowienia ogólne

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58 ogłasza konkurs dla twórców z województwa dolnośląskiego "Młody Poeta Dolnego Śląska".

 

2. Zasady konkursu

Konkurs trwa od 18.03.2024 r. do 18.05.2024 r. Termin dostarczenia prac: do 5.05.20224 r.

Utwory poetyckie biorące udział w konkursie mogą mieć dowolną objętość. Ilość wierszy jest ograniczona do trzech. Tematyka utworów jest dowolna.

Uczestnik poprzez zgłoszenie wierszy do konkursu wraz ze swoimi danymi potwierdza, że zgłoszone przez niego utwory są oryginalne, są wynikiem jego osobistej, samodzielnej twórczości, nie narusza praw, dóbr i godności osób trzecich i ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Dzieła konkursowe nie mogą zawierać treści obscenicznych i powszechnie uznawanych za obraźliwe lub wulgarne.

Uczestnik konkursu ponosi odpowiedzialność za naruszenie praw osób trzecich, a w szczególności praw autorskich.

Tekst należy podpisać imieniem i nazwiskiem, określić grupę wiekową (dzieci i młodzież lub dorośli) oraz podać telefon kontaktowy lub adres e-mail oraz adres do korespondencji.

Prace wysłane mailem będą potwierdzane przez organizatora konkursu! W razie braku potwierdzenia, że mail doszedł, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 71 335 22 42.

 

Zgłaszane prace można wysyłać pocztą tradycyjną na adres:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58, 50-116 Wrocław z dopiskiem Młody Poeta Dolnego Śląska

lub na maila:

Otrzymane prace oceni profesjonalne jury. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez jej autora regulaminu konkursu oraz zgodą na publikację pracy w drukach towarzyszącym targom.

 

Nagrody :

1. miejsce – nagroda rzeczowa

2. miejsce – nagroda rzeczowa

3. miejsce – nagroda rzeczowa

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18.05.2024 r. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, a także opublikowane na stronie biblioteki oraz blogu targów dswsilesian.blogspot.com.

 

3. Postanowienia końcowe

Organizator zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia puli wyróżnień konkursowych. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Organizatora. Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu.

 

4. Udział w konkursie jest bezpłatny.

 

5. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych uczestnika oraz zgodę na publikację wiersza na stronie www biblioteki, zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, wyłącznie w związku z wykonaniem postanowień niniejszego regulaminu oraz w celu promocji konkursu i informowania o konkursie. Każdy uczestnik ma prawo do wglądu w swoje dane, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia.

 

6. Nadesłanie zgłoszenia na konkurs jest równoznaczne zapoznaniem się z klauzulą informacyjną „RODO”.