Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

O autorce:

Virginie Grimaldi urodziła się w 1977 roku w pobliżu Bordeaux. Zaczęła pisać gdy miała 8 lat. Jako dorosła osoba od marca 2009 roku  do 2019 r. prowadziła bloga, na którym z humorem opisywała otaczającą ją rzeczywistość.

W 2015  opublikowała swoją pierwszą powieść, a druga (2016 r.) została sprzedana w milionie egzemplarzy. 

Opublikowała pięć powieści, które stały się we Francji bestsellerami.


O książce:

?Czy znalazłaś to, czego pojechałaś szukać??

Informacja o autorce podaje, że tworzy ona powieści przypisywane nurtowi chill lit ? czyli książki pisane i przeznaczone dla kobiet. Czyżby mężczyznom wstęp do czytania tych pozycji był surowo wzbroniony? No, uwielbiam takie mizoginiczne podziały.

Głównymi bohaterkami ?Najwyższego czasu?? są matka i dwie córki.  Anna, 37-latka, samotna,  przez lata pracowała w restauracji, boryka się z trudnościami finansowymi, bo ojciec córek nie dokłada się do budżetu. Rozwiodła się z nim mając ważny powód. On czuje się pokrzywdzony. Sensem jej życia są córki i dbanie o ich dobrostan. Starsza córka Chloe ma siedemnaście lat bardzo chce być kochana, aby to osiągnąć zgadza się spełniać oczekiwania chłopaków. ?Zazdroszczę tym którzy nie potrzebują aprobaty innych, żeby lubić siebie?. Bardzo tęskni za ojcem z którym ma kontakt jedynie telefoniczny. ?Zmierzam ku dorosłości gubiąc po drodze kamyki niewinności?

Młodsza Lily, dwunastolatka, nie lubi tatusia i nazwała swojego szczurka jego imieniem, bo szczury pierwsze uciekają z tonącego pokładu.

Książka to monolog Anny przeplatany wpisami w pamiętniku Lily i  blogowymi Chloe.

Matka postanawia rzucić przygnębiającą rzeczywistość ? brak pracy, długi, codzienny kołowrót i uciec z córkami kamperem do Skandynawii, mimo że: ?Nieznane napawa mnie strachem, brak kontroli paraliżuje.

?Najwyższy czas?? to powieść drogi. W trakcie podróży bohaterki lepiej poznają siebie i dowiadują się jakie są te najbliższe osoby. Bywa różnie, bo w domu przeważnie się mijały albo zamykały w swoich pokojach.

To powieść o samotnym macierzyństwie, męskiej niedojrzałości, o braku pomocy finansowej ze strony państwa, stracie, miłości, samotności w każdym wieku, trudnym dojrzewaniu nastolatek, o borykaniu się z własną nadwrażliwością i innością, ocenianiem, przemocą w domu i w szkole, ale i o nadziei, przyjaźni. To hymn na cześć rodziny.

?Człowiek boi się odmienności dlatego ją odrzuca?.

Książka ma też humorystyczne fragmenty: a to Lily nie chce pić wody kupionej w Kolonii, bo to woda kolońska, nie pozwala usunąć wszy z włosów, bo to jest znęcanie się nad zwierzętami, a to współuczestnik kamperowej wyprawy walczy z łosiem za pomocą kopniaka. ?Śmiech to najlepsze lekarstwo na łzy?.

Na koniec Anna stwierdza: ?Myślę, że się udało, że znowu zapaliłyśmy gwiazdy?. ?Miłość jest czymś więcej niż świecą, miłość potrafi zapalić gwiazdy?.


Virginie Grimaldi, Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy,  Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2022

IRENA BROJEK ? Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika Wrocławska, Szkoła Inspekcji Pracy, DzBP we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, PWST, RBP i MBP we Wrocławiu). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą ?dress-party?. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: https://kotnagalezi.home.blog.