Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

O autorkach:

M. A. Shaffer ? urodziła się w 1934 r., zmarła 1 lutego 2008. Była redaktorką, bibliotekarką, pracowała w księgarni. Ciotka Annie Barrows.

Annie Barrows urodziła się w 1960 r. w Sam Diego (Kalifornia, USA). Na Uniwersytecie Kalifornijskim otrzymała licencjat z historii średniowiecznej. Była korektorką i redaktorką. Napisała kilka książek o różnej tematyce jak wróżbiarstwo czy opera. Także serię książki dla dzieci pt. ?Nierozłączki?. Poza tym ?Magiczna połówka?; ?Opowiem ci pewną historię?; ?Prawda według nas?. Po śmierci swojej ciotki M. A. Shaffer dokończyła jej książkę ?Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek?.


O książce:

?Wyspa ? zielony kolczyk na uchu morza? Antoni Regulski

W ?Podziękowaniach? autorka wyznaje, że ta książka powstała przypadkiem. Pojechała bowiem do Anglii szukać materiałów do innej powieści i wtedy poznała informacje o niemieckiej okupacji Wysp Normandzkich. Poleciała na Guernsey, której piękno i historia ją zafascynowały.

?Małe troski są wymowne, duże milczą? ? Seneka

Książka składa się z listów głównej bohaterki Juliet Ashton, trzydziestodwuletniej pisarki do różnych osób: wydawcy Sidney`a Starka, jego siostry ? Sophie oraz do mieszkańców wyspy i odpowiedzi. Ich korespondencja składa się na niezwykłą opowieść w dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza toczy się od  stycznia do września 1946 roku. To najpierw Londyn z gruzami domów po bombardowaniu, tam mieszka Juliet borykająca się z brakiem pomysłu na powieść.  A potem jej pobyt na wyspie. Druga to czas okupacji Guernsey. Zaczynem akcji są eseje Charlesa Lamba, które nabył mieszkaniec wyspy Dawsey Adams. Z wpisu na okładce okazało się, że to książka Juliet. Adams prosi ją o podanie adresu księgarni, gdzie mógłby zamówić inne pozycje Lamba, dodając, że należy do Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Pisarka poszukująca tematu nie mogła przegapić takiej okazji ? nawiązuje kontakt listowny z farmerem Dawseyem, a potem z innymi mieszkańcami wyspy. I gdy uzyskuje zgodę na opisanie ich przeżyć w czasie niemieckiej okupacji, płynie na wyspę.

Każdy z opisanych mieszkańców jest, w jakiś sposób, charakterystyczny. Isola ma papugę i kozła, Elisabeth pomagała młodemu polskiemu robotnikowi przymusowemu, Eben jest kamieniarzem i rybakiem, John ? lokaj czyta list Seneki i udaje lorda, Will handluje złomem, a Adelajda ?nie może żyć bez świętego oburzenia?. I jeden dobry Niemiec, z którym Dawsey się zakolegował

Książka, mimo że opisuje tragiczne wydarzenia nie przygnębia. Jest pełna ciepła, optymizmu, a nawet humoru.

?Coś w tym jest, że humor pomaga znieść rzeczy normalnie niemożliwe do zniesienia? ? pisze Juliet o swoich felietonach z czasów wojny, mających Anglików podtrzymać na duchu.

W powieści jest nie tylko wojna i strata, głód i chłód, losy ludzi i porzuconych zwierząt, kolaboracja, ale i przyjaźń, nadzieja, bogaty wielbiciel, zakazana miłość między Niemcem a mieszkanką wyspy, wzajemna pomoc, listy od Oscara Wilde`a i związana z tym zabawna akcja kryminalna.

Powieść została sfilmowana w 2018 roku. Polecam.

Guernsey ? wyspa na kanale La Manche u wybrzeży Normandii. Na początku czerwca 1940 roku (II wojna światowa) prawie połowa mieszkańców ? 17000, została przewieziona do Anglii. Dalszą ewakuację uniemożliwiło zbombardowanie portu. 30 czerwca wyspę zajęły wojska niemieckie. Okupacja trwała do 9 maja 1945 roku.

Mary Ann Shaffer, Annie Barrows, Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek, Wydawnictwo Świat Książki 2018


IRENA BROJEK ? Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika Wrocławska, Szkoła Inspekcji Pracy, DzBP we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, PWST, RBP i MBP we Wrocławiu). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą ?dress-party?. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: https://kotnagalezi.home.blog.