UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
16-10-2017 (Poniedziałek)
godz. 08:00 - 18:00
Rynek wrocławski, w pobliżu DBP

To jest wystawa plenerowa. Na wrocławskim Rynku, niedaleko Biblioteki. Inspiracją dla niej była książka Patrona naszej Biblioteki Tadeusza Mikulskiego „Spotkania wrocławskie”.

Kiedy przyjechał po wojnie do zrujnowanego miasta, od razu zaczął szukać na tej ziemi śladów polskich pisarzy i twórców kultury. I z właściwą sobie determinacją i niezwykłym talentem opisał wizyty we Wrocławiu wielkich postaci naszej literatury: Juliusza Słowackiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Jana Kasprowicza, Władysława Stanisława Reymonta, Marii Dąbrowskiej, a także mniej znanych, ale zasłużonych twórców, takich jak Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Edward Odyniec, Teofil Lenartowicz czy Wincenty Pol.

Autorzy wystawy, posługując się książką Profesora Mikulskiego, relacjonują te wizyty, obficie ilustrując opowieści grafikami i zdjęciami z epoki oraz zdjęciami współczesnymi odwiedzanych przez pisarzy miejsc. Na wystawie można znaleźć sporo ciekawych i mało znanych informacji. Na przykład o tym, w którym miejscu Wrocławia Słowacki pijał kawę i czytywał prasę, czy o tym, że Reymont przyjechał do Wrocławia wywoływać duchy, a Kasprowicz trafił tu do więzienia.

Z okazji 70-lecia Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej przypominamy tę wystawę, bo w 2009 roku była już prezentowana – krótko – w czasie obchodów stulecia urodzin prof. Mikulskiego.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ekspozycja jest dowodem na to, że Profesor Mikulski wciąż inspiruje!
Zachęcamy do jej oglądania!