Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Nie ma ludzi wolnych od uprzedzeń i stereotypów. Marginalizacja, dyskryminacja i nierówne traktowanie osób z różnych grup jest poważnym problemem społecznym i samo dostrzeganie tych zjawisk nie wystarcza, aby im przeciwdziałać. Potrzebna jest wiedza, umiejętności i postawy związane z takimi wartościami, jak równość, niedyskryminacja czy sprawiedliwość społeczna. Często słyszymy o dyskryminacji, ale czy zastanawiamy się skąd ona się bierze, jak ją rozpoznać lub jakie niesie ze sobą konsekwencje dla osób jej doświadczających czy całego społeczeństwa? Dyskryminację trudno czasem zauważyć; co więcej, jej mechanizmy mogą być tak subtelne, że sami możemy być jej ofiarą, nawet o tym nie wiedząc. Ile razy czuliśmy, że coś jest nie tak i że sytuacja, którą obserwujemy, może być dyskryminacją, ale nie wiedzieliśmy, jak postąpić? Aby zrozumieć mechanizmy dyskryminacji, rozpoznawać ją i właściwie reagować, trzeba najpierw przyjrzeć się własnym postawom i przekonaniom.
 
Podczas szkolenia uczestniczki i uczestnicy:
  •  dowiedzą się czym jest dyskryminacja i jakie są jej rodzaje
  •  zrozumieją, jak działa mechanizm dyskryminacji
  •  przyjrzą się własnym postawom, stereotypom i uprzedzeniom
  • przedyskutują, jaka jest rola osób pracujących w bibliotece w zapobieganiu i przeciwdziałaniu dyskryminacji
  •  poznają uregulowania prawne dotyczące dyskryminacji
  •  poznają różne przykłady działań antydyskryminacyjnych

Prowadzący szkolenie:
Dariusz Grzemny – wiceprezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie, odpowiedzialny za działania młodzieżowe związane z edukacją antydyskryminacyjną oraz edukacją na rzecz praw człowieka; członek zespołu trenerów Dyrekcji ds. Obywatelstwa Demokratycznego i Uczestnictwa Rady Europy. Od wielu lat prowadzi szkolenia krajowe i międzynarodowe dotyczące edukacji antydyskryminacyjnej, edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka. Pracował jako doradca ds. edukacji w Departamencie ds. Młodzieży Rady Europy w Strasbourgu oraz w Międzynarodowym Sekretariacie Amnesty International w Londynie. Był zaangażowany w proces tworzenia Kampanii Bez Nienawiści w Radzie Europy. Jest autorem wielu materiałów edukacyjnych dotyczących szerzenia wiedzy na temat praw człowieka.
 
Miejsce:
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58, sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Termin:
10 kwietnia 2019, godz. 10.00–17.00

Uwaga! Rekrutacja zakończona.

O zakwalifikowaniu organizator poinformuje telefonicznie. Wypełnienie ankiety rekrutacyjnej nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie. Pierwszeństwo w udziale w szkoleniu mają osoby, które brały udział w szkoleniu „Kompetencje międzykulturowe – przeciwdziałanie mowie nienawiści” w 2018 roku.
Klauzula infromacyjna dot. ewidencji uczestników wydarzeń >>