Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z września i października 2018 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
19 września 2018, 6 października 2018
Środa Śląska, Zawonia
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni obchodziły 70-lecie swojego istnienia. Winszujemy!

? Do udziału w uroczystościach zaproszono wszystkich czytelników, ponadto w Środzie Śląskiej szczęśliwcy (co 70. odwiedzający w wyznaczonych dniach) otrzymali pamiątkowe upominki, natomiast w Zawoni odbył się spektakl teatralny.
17–29 września 2018
Lubań
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu może pochwalić się zorganizowaniem pierwszego Lubańskiego Festiwalu Literackiego. Motywem przewodnim była podróż, a wśród zaproszonych gości znaleźli się nie tylko pisarze i podróżnicy, lecz również blogerzy, psycholog, historyk, fotograf i inni. Całość zwieńczyła impreza podsumowująca połączona z kiermaszem książek, wystawą, koncertami.
22 września 2018
Mościsko
Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów w nietypowy sposób uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszając wszystkich chętnych do wspólnego puszczania latawców (wykorzystując dodatkową zachętę w postaci konkursu z nagrodami).

? Latawce, ma się rozumieć, były biało-czerwone, ręcznie wykonane na znak miłości do Ojczyzny.
25 września 2018
Oleśnica
W oleśnickiej bibliotece zainaugurowano działalność Dyskusyjnego Klubu Książki skierowanego do rodziców. Spotkania poruszające problemy z dziedziny psychologii, pedagogiki i medycyny będą odbywać się co miesiąc.

? Co istotne, na czas dyskusji biblioteka zapewnia opiekę nad dziećmi, wydaje się więc, że u podstaw programu legło rzeczywiste zrozumienie sytuacji rodzica w XXI wieku.
4 października 2018
Piława Górna
Tego dnia w Miejskim Ośrodku Kultury i Bibliotece w Piławie Górnej odbyła się premiera książki lokalnej autorki Janiny Weretki-Piechowiak, stanowiącej cykl miejscowych legend. Ilustracje do tej cennej publikacji wykonała świdnicka artystka Kamila Karst.

? Wśród spisanych w „Legednach Piławy Górnej” opowieści znaleźć można m.in. historie o pochodzeniu nazwy miasta, o Henryku Brodatym i herbie z niedźwiedzimi łapami, o trzech księstwach, o krzyży pokutnym, o pałacowej fontannie, o piławskim wiatraku, stawie i miętowych piernikach.
15 października 2018
Bolesławiec
Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu ma nową siedzibę! 15 października nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku przy ul. Głowackiego 5. Tamtejsi bibliotekarze nie próżnują i niemal natychmiast zainicjowali działalność nowych klubów (np. klubu dla młodzieży i fantastyki), zorganizowali liczne warsztaty (choćby z druku 3D czy konstruowania robotów), zaprosili do odwiedzin uczniów szkół, urządzili wystawy… Gratulujemy!
15 października 2018
Głogów
Pracownicy Retroteki, czyli filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie, zorganizowali spotkanie autorskie z 13-letnią autorką powieści fantasy, Olgą Rzepą. Młoda pisarka spotkała się z rówieśnikami, by opowiedzieć o swojej książce „Delectorzy”.

? Jak widać, Retroteka nie boi się nowości i stara się dotrzeć do szczególnej grupy wiekowej, jaką są nastolatki, poprzez bezpośrednie zanurzenie się w ich świat. By rozwiać wszelkie wątpliwości, dodajmy, że książka Olgi Rzepy została opublikowana przez wydawnictwo Novae Res, natomiast pierwszy swój utwór dziewczynka napisała już w wieku 6 lat.
16–18 października 2018
Dzierżoniów
Miejska Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie obchodziła Dni Kultury Czeskiej. Z tej okazji zorganizowano m.in. warsztaty kulinarne, edukacyjne zajęcia dla dzieci czy koncert muzyki czeskiej. Działania objęły zarówno bibliotekę główną, jak i filię, zadbano też o dopasowanie oferty do odbiorców w różnym wieku. Jeśli świętować, to na całego!
18 października 2018
Kowary
Bibliotekarze, urzędnicy, uczniowie i mieszkańcy Kowar wzięli udział we flash mobie polegającym na czytaniu poezji Herberta. W ten sposób uczczono 20 rocznicę śmierci poety.

? Akcję zorganizowano na fali sukcesu zeszłorocznego projektu „Kowary czytają Tuwima” – wówczas upamiętniono 70 rocznicę pobytu Tuwima w miejscowości.
19 października 2018
Kłodzko
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku przygotowała nieszablonową lekcję biblioteczną dla uczniów lokalnej szkoły. Postawiono na spotkanie w plenerze i liczne zgadywanki, przypominające trochę te znane z escape roomów. Poza tym dzieci otrzymały w prezencie specjalne „zestawy małego bibliotekarza” i oczywiście książki. Dopiero na sam koniec odbyła się wycieczka po budynku biblioteki i tradycyjne „zapisy”, co jest chyba miłą odmianą.
20 października 2018
Raszówka
Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zorganizowała grę terenową na odzyskanie niepodległości. Zabawa z udziałem pisarza Dariusza Rekosza i aktora Bronisława Cieślaka polegała na rozwiązywaniu historycznych zagadek, umożliwiła poznanie okolicy i rozwijała umiejętności gry zespołowej.
20 października 2018
Szczytna
 Z inicjatywy seniorów zrzeszonych przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szczytna w mieście odbyła się wielka akcja sadzenia krokusów. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu samych czytelników – napisali oni wniosek i otrzymali dofinansowanie ze środków projektu "Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw" realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018. Sadzenie kwiatów to nie wszystko – co tydzień w bibliotece odbywają się spotkania, podczas których tworzone są ozdoby czy małe podarunki.

? Co ciekawe, akcja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że tysiąc zakupionych cebulek okazało się niewystarczające i uczestnicy postanowili pomocy szukać w okolicznych kwiaciarniach, a nawet korzystali z własnych zapasów. Znamienne, że cały projekt nosi nazwę „Piękniej”.
22 października 2018
Piechowice
W Piechowickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z lokalnym fotografem, który przybliżył słuchaczom losy niektórych mieszkańców miasta. Były to już drugie „Piechowickie historie zatrzymane w kadrze Marka Bergtrauma” – spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem.

? Opowiadane historie są bardzo różne i poruszają rozmaite problemy: od zsyłki na Syberię, przez emigrację aż do pracy w lokalnych instytucjach, wszystkie jednak koncentrują się wokół powrotu na ziemie odzyskane po 1945 roku.
25 października 2018
Wrocław
MultiCentrum – Centrum Edukacji Interaktywnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu zaprosiło nauczycieli z uczniami do wzięcia udziału w projekcie „3D – DRUKUJ DOTKNIJ DOŚWIADCZAJ”. 4-etapowy projekt rozpocznie się w listopadzie 2018 roku i potrwa do lutego 2019 roku, a będzie polegał na wykorzystaniu druku 3D do stworzenia dotykowo-dźwiękowej gry pamięciowej typu „memory” dla dzieci niewidomych i niedowidzących, inspirowanej motywami zwierząt obecnymi w muzyce historycznej i współczesnej. 

? Będzie modnie, nowocześnie, multisensorycznie, graficznie, muzycznie i komputerowo, czyli na miarę naszych czasów.
wrzesień/październik 2018
Bystrzyca Kłodzka
W ramach projektu Partnerstwo dla książki „Bystrzyckie spotkania z książką” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w Bibliotece Publicznej Bystrzycy Kłodzkiej zorganizowano festiwal czytelniczy. Akcję skierowano do dzieci i młodzieży: młodzi czytelniczy mieli okazję spotkać się z bajkopisarzami, autorami komiksów oraz rysownikami, a także spróbować swoich sił w ilustrowaniu książek.
październik 2018
Mysłakowice, Szklarska Poręba
Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach zainicjował powstanie mobilnych punktów bibliotecznych – aktualnie jest ich sześć, ale w planach jest postawienie kolejnych biblioteczek. Trwają także przygotowania do zamontowania wrzutni książek.

? Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miasta w Szlarskiej Porębie także i tam zawitała idea bookcrossingu. 30 października uroczyście otwarto trzy biblioteczki terenowe.
wrzesień/październik 2018
Wiązów
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie w ramach warsztatów kreatywnego pisania, które poprowadziła Alicja Masłowska-Burnos, zachęciła dziesięć osób do stworzenia własnego opowiadania. Na tym nie poprzestano, wszystkie bowiem zostały opublikowane na specjalnie do tego celu utworzonym blogu.

? Blog można zobaczyć TUTAJ >>
Wiek i płeć pisarzy-amatorów są zróżnicowane, podobnie jak tematyka tekstów: od utworów o charakterze wspomnieniowym do kryminałów.
październik 2018
Siechnice
Centrum Kultury w Siechnicach rozpoczęło zajęcia z robienia zdjęć i filmów do mediów społecznościowych. W ciągu 4 spotkań uczestnicy mają poznać tajniki robienia fotografii na Instagram i Facebook oraz nauczą się obsługi specjalnych aplikacji.
październik 2018
Wałbrzych
Przez 5 tygodni na facebookowym profilu Biblioteki pod Atlantami rozgrywał się konkurs „Śladami gwarków”, polegający na fotografowaniu w mieście figurek, których lokalizacja została wskazana w postaci zagadki. Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Wałbrzyskie złoto” dofinansowanego przez Gminę Wałbrzych. Zwyciężczyni otrzymała czytnik e-booków!

? Konkurs wymagał pewnego zaangażowania, tym bardziej cieszy, że spotkał się z pozytywnym odbiorem. Przypominająca nieco grę miejską rozgrywka wymagała z jednej strony kreatywności ze strony samych bibliotekarzy, z drugiej zaś w nieinwazyjny sposób promowała wiedze o regionie.
październik 2018
Wołów
Po pięciu latach przerwy do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie powrócił bookcrossing i to w szczególnym stylu. We współpracy z Zakładem Karnym w Wołowie zdecydowano się na umieszczanie książek właśnie na terenie tego obiektu w specjalnie przygotowanych do tego gablotach.

? Tak zwane uwalnianie książek w tym przypadku ma wymiar szczególnie symboliczny, zwłaszcza że tajemnicą poliszynela jest to, że w rzeczywistości wcale nie o książki tutaj chodzi…