Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z maja i czerwca 2018 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
10 maja 2018
Wołów
Bibliotekarze z wołowskiej biblioteki zaprosili czytelników do korzystania z specjalnie dla nich przygotowanego tarasu. Przestrzeń wypełniły kolorowe kanapy, leżaki, wózki z książkami, kwiaty. Dodatkowo każdy może napić się darmowej kawy i obejrzeć wystawę „Bookface”, czyli serię zdjęć typu sleeveface z udziałem pracowników instytucji.
15 maja 2018
Żarów
Po raz trzeci bibliotekarze z Żarowa zorganizowali cosplay dla dzieci. Zabawa w przebieranie stanowiła zwieńczenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Najmłodsi wybierali najróżniejsze postaci z bajek i książek: od Harry’ego Pottera do księżniczek. Najbardziej kreatywni uczestnicy zostali nagrodzeni za swoje umiejętności.
17 maja 2018
Bolków
Filia w Kaczorowie BPGiM Bolków zorganizowała spotkanie dla dzieci z jedną z pierwszych mieszkanek miasta. Zajęcia były okazją do porozmawiania o powojennej rzeczywistości oraz zapoznania się z historią miejscowości.
21 maja 2018
Strzelin
W ramach cyklu „Prawdziwi zawodowcy czytają dzieciom o swoich zawodach” najmłodsi czytelnicy biblioteki w Strzelinie mieli okazję spotkać się z kierowcą ciężarówki. Spotkanie odbyło się na parkingu, dzięki czemu można było połączyć je ze zwiedzaniem samochodu. Można było wejść do kabiny kierowcy, a także pobiegać we wnętrzu ogromnej naczepy.
22 maja 2018
Długołęka
Na facebookowej stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Długołęce opublikowano wyniki przeprowadzonego w kwietniu plebiscytu na sto najważniejszych książek wydanych w naszym kraju w latach 1918–2018. Wpłynęło ponad 1000 głosów, a wśród najczęściej proponowanych przez czytelników znaleźli m.in. Herbert, Gombrowicz, Nałkowska, ale też pisarze współcześni, np. Olga Tokarczuk. Oficjalnie wyniki zostały ogłoszone 18 maja w Urzędzie Gminy w Długołęce w formie instalacji „100 książek na 100-lecie niepodległości”, która nadal jest dostępna dla zwiedzających.
23 maja 2018
Stare Bogaczowice
O miłej niespodziance poinformowali pracownicy Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego. W opiece nad ogródkiem założonym w ramach zeszłorocznego projektu wsparli ich uczniowie lokalnej szkoły, którzy pomogli w dokonywaniu prac porządkowych.

Jednocześnie inni mieszkańcy miejscowości pomogli w przygotowaniu terenu do specjalnego placu zabaw dla najmłodszych – Miasteczka Dzieci. Zostało ono już otwarte – 27 czerwca pierwsi goście mogli nacieszyć się drewnianymi domkami imitującymi prawdziwe miejsca, np. straż pożarną czy przychodnię. Wewnątrz można było znaleźć rozmaite akcesoria związane z danym miejscem. Miasteczko Dzieci powstało w ramach projektu dofinansowanego z tegorocznej edycji Funduszu Toyoty. Aktualnie bierze ono udział w plebiscycie Radia Wrocław na najlepszy plac zabaw.
26 maja 2018
Kowary
W filii Wojków Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowarach zainicjowano nowy cykl zajęć dla dzieci – Bibliotekę Czterech Stron Świata. Dzięki arteterapii, spotkaniom autorskim, prezentacjom i literaturze młodzież będzie miała szansę lepiej poznać inne kultury i nauczyć się tolerancji oraz akceptacji.
28 maja 2018
Twardogóra
W twardogórskiej BPMiG obchodzono finały projektów-konkursów „Jak żyło się w Dolinie Baryczy w czasach naszej młodości” (dla seniorów) oraz „Jak żyło się w Dolinie Baryczy w czasach naszych babć i dziadków/prababć i pradziadków” (dla uczniów). Była to część programu „Edukacja dla Doliny Baryczy” mającego na celu promowanie wiedzy o regionie.

? Co ważne, zwycięskie prace zostaną opublikowane w postaci książkowej. Są wśród nich wywiady, historie rodzinne i cenne wspomnienia o przeszłości.
5 czerwca 2018
Jelenia Góra
W portalu Książnicy Karkonoskiej opublikowano link do mobilnej gry terenowej poświeconej pałacu w Bukowcu. Do rozgrywki można przystąpić aż do 31 sierpnia, celem jest rozwiązanie pewnego sekretu: „twój talent i doświadczenie posłużą do odczytania dokumentów znalezionych w ukrytym tunelu. Daj się poprowadzić odnalezionej w nich historii. Na samej górze leży niedokończony list napisany przez jednego z gości pałacu, młodego Thomasa. Datowany jest na rok 1819. W tym czasie posiadłość należała do czterdziestopięcioletniej hrabiny Friederike Johanne Juliane Caroline von Reden, jej mąż, Friedrich Wilhelm von Reden zmarł cztery lata wcześniej”.

? Projekt jest efektem międzynarodowej konferencji, podczas której biblioteka nawiązała współpracę z instytucjami z Czech oraz Niemiec (dlatego gra dostępna jest w różnych wersjach językowych). Trzeba przyznać, że pomysł jest bardzo na czasie!
9 czerwca 2018
Lubań
Na tle wielu inspirujących nocy bibliotek, ta zorganizowana przez pracowników PiMBP w Lubaniu wyróżniła się po pierwsze wielością atrakcji, a po drugie długością trwania i liczbą uczestników. Zaproponowane przez bibliotekarzy zabawy polegały m.in. na warsztatach sleeveface, grze miejskiej, sesji RPG, projekcji filmowej, ćwiczeniach ruchowych.

? Wszystko wskazuje na to, że młodzi czytelnicy byli zachwyceni: najwytrwalsi położyli się dopiero o świcie.
9 czerwca 2018
Wałbrzych
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu była gospodarzem finału największej imprezy czytelniczej dla dzieci na Dolnym Śląsku, którą zainicjowała i co rok organizuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszył barwny korowód parady czytelniczej, konkursy, kiermasze i spotkania z pisarzami oraz ilustratorami książek dla najmłodszych.

? Zainteresowanych odsyłamy do szczegółowej relacji z przebiegu Wielkiego Finału >>
12 czerwca 2018
Dzierżoniów
Bibliotekarze z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie postanowili zachęcić do odwiedzania instytucji, organizując koncert plenerowy z udziałem dzieci ze szkoły muzycznej oraz profesjonalnego zespołu. Wydarzenia połączono z kiermaszem książek i dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych.

? Zadbano o ulotki informacyjne, jednolite koszulki dla bibliotekarzy, poczęstunek dla przechodniów, balony itp. Całość odbyła się przed pomnikiem książki. Akcję marketingową uznano za udaną, zatem gratulujemy!
15 czerwca 2018
Głuszyca
Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy ogłosiła pomyślne podpisanie umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przeprowadzenie remontu oraz modernizację pomieszczeń. W planach jest m.in. budowa podjazdu dla osób ograniczonych ruchowo, wymiana instalacji, okien i drzwi czy przebudowa wejścia. Remont ma trwać do końca tego roku.
16/17 czerwca 2018
Milicz
W ramach nocy bibliotek w Miliczu przeprowadzono „Noc z mitologią grecką”, w której udział wzięły dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Do samego rana trwało rozwiązywanie zagadek, udział w pojedynkach, quizach i rywalizacjach ruchowych. Jak piszą organizatorzy, uczestnicy „poznali greckich bogów i boginie, ułożyli 12 znaków zodiaku, wykonali 12 prac Heraklesa, stworzyli swoje greckie wizytówki, wcielili się w projektantów mody starożytnej, rozwiązali zadanie z koniem trojańskim. Wśród 11 konkurencji najwięcej emocji wzbudziły zadania na czas: Nić Ariadny, Moja grecka wizytówka, tłumaczenie fragmentu Mitologii z języka greckiego na język polski, układanie się w litery greckiego alfabetu, a także udział w wyprawie po złote runo, która polegała na rozwiązaniu szeregu zagadek logicznych”.

? Kto by pomyślał, że mitologia może okazać się taka interesująca dla młodzieży. Z pewnością niemała w tym zasługa prowadzącego oraz organizatorów, dlatego bibliotece w Miliczu serdecznie gratulujemy i życzymy równie inspirujących pomysłów.
20 czerwca 2018
Mietków
W ramach akcji „Biblioteczni EKO-siłacze” prowadzonej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mietkowie zakupiono ponad sto sadzonek krzewów i drzewek, które rozdano dzieciom z lokalnego przedszkola, by te mogły je posadzić w swoich ogródkach, w lesie lub w parku. Co ciekawe, bibliotekarze apelują o zwrot doniczek, gdyż dostawca roślinek (firma EKO-ROŚLINY) w zamian za nie przesyła kolejne drzewka. Dzięki temu jest szansa wzbogacić okolicę o kolejną setkę drzewek!
21 czerwca 2018
Wrocław
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu nawiązała współpracę z Radiem Wrocław Kultura. Wspólna inicjatywa to cykl audycji pod nazwą „Bibliotekarz poleca”, w których pracownicy poszczególnych filii polecać będą rozmaite książki. Premiera odbyła się właśnie 21 czerwca, kiedy Marzena Karwowska z Filii nr 57 przy ul. Szewskiej opowiadała o takich tytułach, jak „Powiedział mi wróżbita” Tiziano Terzaniego, „Ulga” Natalii Fiedorczuk oraz „Rozważnie i romantycznie – poradnik dla podróżujących kobiet (oraz mężczyzn, żeby nie bali się ich wypuszczać z domu)” Marzeny Filipczak.
czerwiec 2018
Oława
Dla biblioteki w Oławie ostatni miesiąc to pasmo sukcesów i wyróżnień!

Najpierw Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowana została dyrektor Janina Kordys.

Następnie, dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu i kreatywności pracujących tam, cała instytucja zwyciężyła w organizowanym przez DBP konkursie „Tutlandia” na najciekawsze warsztaty dla dzieci.

Dalej – sporym zainteresowaniem cieszyła się akcja Żywa Biblioteka, która w Oławie odbyła się po raz pierwszy (w ramach Nocy Bibliotek). Ponad 80 osób zdecydowało się porozmawiać z przedstawicielami grup narażonych na wykluczenie i nieco poszerzyć swoje horyzonty.

Wreszcie biblioteka zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez portal Lustro Biblioteki, który (podobnie jak wyżej wymieniona „Tutlandia”) polegał na przeprowadzeniu zajęć dla najmłodszych i stworzeniu sprawozdania z całej akcji.

? Jak widać, drobne sukcesy motywują i pociągają za sobą kolejne. Już teraz da się zauważyć talent animatorski bibliotekarzy z Oławy, którzy nie mają najmniejszego problemu z wymyśleniem ciekawych zajęć.
czerwiec 2018
Siechnice
Centrum Kultury w Siechnicach dołączyło w tym roku do projektu Brave Kids! Przed dwa tygodnie w miejscowości goszczono uzdolnione artystycznie dzieci z Azji, które zaprezentowały swoje umiejętności podczas pokazu finałowego Brave Kids Siechnice, który odbył się 29 czerwca w hali sportowej w Siechnicach. Ponadto wydarzeniu towarzyszył pokaz powitalny, piknik rodzinny, parada, pokaz w Teatrze Polskim oraz spotkanie w Domu Seniora.
czerwiec 2018
Świdnica
Jak zwykle czerwiec upłynął w świdnickiej bibliotece pod znakiem wielu imprez o charakterze literackim. Ogłoszono XI już edycję Konkursu na Autorską Książkę Literacką, odbyła się również XI Biesiada Literacka połączona z wystawami i spotkaniami autorskimi czy konkursem Turniej Jednego Wiersza. Rozpoczęto także cykl warsztatów pisarskich dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w sztuce słowa – pierwsze spotkanie odbyło się 25 czerwca.

? Nie ma chyba biblioteki w regionie bardziej skoncentrowanej na literackich inicjatywach w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wydawanie książek, szkolenie umiejętności warsztatowych, zachęcanie do własnych prób poetyckich – wszystko to specjalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.
maj/czerwiec 2018
Kudowa-Zdrój
W ostatnim czasie biblioteka w Kudowie-Zdroju wzięła udział w dwóch wartych uwagi inicjatywach.

Po pierwsze instytucja – jako jedna ze 100 – zakwalifikowała się do programu „Globalnie w bibliotekach” realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem przedsięwzięcia jest zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej.

Po drugie, przy wsparciu Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeprowadzono rodzinne warsztaty językowe skierowane do dzieci w wieku 3–8 lat wraz z rodzicami. Opierając je na zabawach i grach słownych czy wymyślaniu własnych słów, organizatorzy pokazali, jak ważny jest rozwój tego typu umiejętności u najmłodszych.
maj/czerwiec 2018
Jerzmanowa, Siekierczyn, Kotla, Góra, Wołów, Niechlów, Bystrzyca Kłodzka, Lubań, Zgorzelec, Lwówek Śląski, Międzybórz i inne miejscowości
Wiele bibliotek wzięło udział (po raz pierwszy lub kolejny) w corocznej akcji propagującej czytelnictwo i aktywny tryb życia zarazem – „Odjazdowy bibliotekarz”. Pod przewodnictwem bibliotekarzy zorganizowano mnóstwo rowerowych wycieczek, dzięki czemu możliwe było lepsze poznanie własnego regionu i samych siebie. Nie brakowało odwiedzin, spotkań, dyskusji, warsztatów towarzyszących. Z roku na rok projekt cieszy się coraz większą popularnością i przyciąga kolejne osoby.