Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu szkoleniowym dla bibliotekarzy dotyczącym nowej literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Prowadzące: dr Katarzyna Slany, Urszula Palusińska.
?  „Nie ma się czego bać – trudne tematy w książkach dla dzieci”
dr Katarzyna Slany

Wykład dotyczy szeregu zagadnień mało wyemancypowanych i często tabuizowanych w polskich edukacyjnych dyskursach społecznych, m.in. w środowiskach szkolnych, akademickich, a także w domu czy w grupie rówieśniczej. Trudnymi tematami omawianymi podczas wykładu będą: groza, śmierć, sytuacje graniczne, płeć społeczno-kulturowa oraz trudne sytuacje rodzinne, np. rozwód, depresja rodzica, lęki dziecięce lub przemoc w rodzinie, ukazane na wybranych przykładach polskiej i zagranicznej literatury dla dzieci z uwzględnieniem ważnych tekstów kierowanych do odbiorcy młodzieżowego. Podczas wykładu pokażę strategie oswajające i neutralizujące tzw. "trudne tematy", podkreślając ich dyskursywność i ogromne znaczenie we współczesnym kanonie literatury i książki dziecięcej.

dr Katarzyna Slany — adiunkt w Instytucie Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się polską i zagraniczną literaturą dziecięcą i młodzieżową. Autorka książki "Groza w literaturze dziecięcej. Od Grimmów do Gaimana" (2016). Prowadzi badania z zakresu grozy, sytuacji granicznych i animal studies w literaturze dziecięcej oraz feministycznych retellingów baśni.

?  „Jak prowadzić książkowe warsztaty plastyczne dla dzieci – DO’s&DON’Ts. Zajęcia BARDZO praktyczne”
Urszula Palusińska

Urszula Palusińska ma duże doświadczenie prowadzenia działań artystycznych z dziećmi i z dorosłymi. We wstępie do spotkania graficzka przedstawi praktyczne rady i wskazówki dotyczące warsztatów plastycznych z dziećmi:
  • porady ogólne i uniwersalne – co pomaga, a co przeszkadza w pracy
    z dziećmi; jak nastawić się na proces działań artystycznych, a nie tylko na efekt;
  • jak przygotować się do warsztatów: sala, materiały, narzędzia – co najlepiej się sprawdza, a czego unikać;
  • jak prowadzić warsztaty z dziećmi: jak na wstępie rozruszać ich wyobraźnię
    i zachęcić do porzucenia szablonowego myślenia; jak aktywnie czytać książkę obrazkową z dziećmi; jak stosować nietypowe narzędzia malarskie; jak podsumować warsztaty – różne warianty zakończenia zajęć
W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję zamienić teorię na praktykę, biorąc udział w warsztatach plastycznych na podstawie książki „Brzuchem do góry”. Autorka przeanalizuje ich przebieg wskazując na istotne elementy.

Urszula Palusińska – graficzka, ilustratorka, twórczyni filmów animowanych. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Książka "Majn Alef Bejs"
z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii non fiction, srebro w konkursie European Design Awards i wyróżnienia na biennale ilustracji ILUSTRARTE w Lizbonie oraz w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej filmy animowane „Coś w tym gatunku” i „Nie ma to jak w kinie” były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach filmowych. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się jej książka „Brzuchem do góry” [Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii graficznej za książkę obrazkową, Chen Bochui International Children's Literature Award 2017 w kategorii książki obrazkowe, przyznawana na Targach Książki Dziecięcej w Szanghaju (Chiny).
Szkolenie dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych na Dolnym Śląsku

? Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58
sala im. Tadeusza Mikulskiego (III piętro)

? Termin: 3 października 2018 r. (środa), godz. 10.00 – 14.30

? Liczba uczestników: 25 osób (decyduje kolejność zgłoszeń, jedna osoba z jednej biblioteki)

? Rejestracja: nabór zakończony!

Koordynacją prac związanych z organizacją spotkania szkoleniowego zajmuje się Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej:
  • kierownik Działu Pracy z Dziećmi: Jerzy Kumiega ()
  • instruktor czytelnictwa dzieci: Katarzyna Kujawa ()

? Informacje o projekcie: Latająca Biblioteka Pomysłów >>
? Klauzula informacyjna dot. ewidencji uczestników wydarzeń >>
Projekt dofinansowany ze środków MKiDN w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2018

Organizatorzy: Wydawnictwo Dwie Siostry, Polska Sekcja IBBY

Patron medialny: