Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z marca i kwietnia 2018 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
2 marca 2018
Świeradów-Zdrój
Tym razem na pochwałę zasługują nie tyle bibliotekarze, co czytelnicy. Mowa o grupie przedszkolnej, która na spotkanie zatytułowane – o ironio! – „Pierwsze oznaki wiosny!” dotarła mimo piętnastostopniowego mrozu.


? Tak właśnie postępują prawdziwi książkomaniacy (nawet jeśli jeszcze nie znają wszystkich liter). Pośrednio świadczy to chyba też o atrakcyjności zajęć, a więc samych pracownikach „Izerki”. Trudno wyobrazić sobie, że jeszcze kilka tygodni temu odwiedziny biblioteki mogły oznaczać prawdziwą wyprawę!
15 marca 2018
Szczawno-Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju ma już 70 lat! Z tej okazji zaplanowano uroczyste obchody, które były okazją do przyjrzenia się historii biblioteki oraz jej patronowi. Całość uświetniły występy artystyczne, pamiątki z przeszłości oraz wystawa okolicznościowa.
22 marca 2018
Szczytna
Pracownicy BPMiG w Szczytnej postanowili świątecznie udekorować drzewko znajdujące się na deptaku w pobliżu biblioteki. Nie przeszkodziła im zła pogoda, zbyt krótka drabina ani nawet fakt, że dekorowanie drzewek na Wielkanoc jest w Polsce mało popularne.


? Z pewnością akcja zwróciła uwagę przechodniów. Połączenie działań artystycznych z nietypowym marketingiem dało chyba dobre efekty, skoro wpis na ten temat cieszy się sporą „klikalnością” w portalu Facebook.
22 marca 2018
Żarów
Bibliotekarze z Żarowa postanowili uczcić dziesięciolecie działalności Akademii Malucha i zorganizowali imprezę nie tylko dla wszystkich aktualnych uczestników oraz ich rodziców, lecz również absolwentów. Frekwencja dopisała i na miejscu pojawiło się około 200 osób w różnym wieku. Organizatorom udało się zapewnić rozrywkę wszystkim poprzez rozmaite zabawy, gry i prezenty.


? Zapewne równie wiele radości dostarczył ogromny tort, który czekał na przybyłych. Rzecz jasna imprezę skierowano przede wszystkim do dzieci, ale pomysł zaproszenia tzw. absolwentów jest całkiem sympatyczny. W końcu zajęcia biblioteczne to nie byle co!
23 marca 2018
Wrocław
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu poinformowała o utworzeniu specjalnej Biblioteki Ostatniego Egzemplarza. Kolekcja została umiejscowiona w Filii nr 1 znajdującej się przy ulicy Sztabowej 98. Składa się ona z ostatnich egzemplarzy książek w zbiorach MBP, które nie są już wznawiane ani szeroko dostępne. Książki znajdują się w specjalnym magazynie i zostały również odpowiednio oznaczone w katalogu elektronicznym.


? Jak informują bibliotekarze, książki mogą okazać się szczególnie przydatne dla specjalistów i studentów nauk humanistycznych (filozofia, historia, literaturoznawstwo). Kto wie, być może podkreślenie unikatowości książki wpłynie na częstość jej wypożyczania.
24 marca 2018
Kowary
Miejska Biblioteka Publiczna w Kowarach zainicjowała projekt mający na celu stworzenie strony internetowej promującej czytelnictwo. Do udziału zaproszono wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku czy posiadanych umiejętności w zakresie tworzenia witryn www. Ogólna idea przyświecająca organizatorom to wysłuchanie różnych głosów i wspólne przejęcie kontroli nad kształtem czytelnictwa w miejscowości.


? Takie akcje, mające charakter na poły „oddolny”, zwykle cieszą się dużą popularnością. Zarówno pomysłodawcom, jak i wszystkim uczestnikom projektu, życzymy powodzenia – w końcu promocja czytelnictwa to nie takie proste zadanie, o czym wie każdy bibliotekarz.
28 marca 2018
Głogów
W ramach cyklu spotkań „Fotostopem przez świat” biblioteka w Głogowie gościła naukowców z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć nazwa cyklu pośrednio wskazuje na jego zakres tematyczny, w tym przypadku odgadnięcie motywu przewodniego nie jest takie proste. Otóż fotografie i wykłady dotyczyły mikroświata, tzn. mikrobów oraz tych zwierząt, które potocznie nazywamy po prostu robakami.


? Temat, jak na bibliotekę, dość niespodziewany, ale wrażenie robi obecność specjalistów i zainteresowanie ze strony czytelników. UAM w lokalnej bibliotece to jednak coś!
3, 16 kwietnia 2018
Jawor, Dzierżoniów
W kwietniu MBP w Dzierżoniowie rozpoczęła projekt „Paszport Czytelnika”, który ma zachęcić do korzystania z usług bibliotecznych. Zasady są proste – wystarczy odebrać wspomniany paszport i zbierać naklejki za wypożyczenie książek lub filmów. Zwycięzcy zostaną wyłonieni drogą losowania pierwszego dnia sierpnia.


? Bibliotekarze z Dzierżoniowa zabezpieczyli się na wypadek nadużyć i przyjęli zasadę, że po naklejkę (i książkę oczywiście) zgłosić można się maksymalnie dwa razy w tygodniu. W ten sposób paszport pozostaje wiarygodnym dokumentem potwierdzającym zdolność do korzystania z usług bibliotecznych. Do udziału w konkursie uprawnieni są wszyscy potencjalni lub aktualni czytelnicy (poza rodzinami pracowników), dlatego gorąco namawiam nawet tych, którzy do Dzierżoniowa nie mają zbyt po drodze, do zaangażowania się w inicjatywę. Skoro paszport, to dlaczego nie podróże? Myślę, że tego rodzaju turystyka książkowa może przynieść tylko pożytek.

Warto wspomnieć, że w tym samym czasie podobny pomysł został zrealizowany w Jaworze.

? Tu konkurencja będzie trwała dłużej, bo do końca roku, i jest zarezerwowana dla dzieci oraz młodzieży. Być może bibliotekarze uznali, że dorośli powinni zdyscyplinować się sami – bez paszportu. Nie oznacza to jednak, że konkurs nie jest wymagający. Jeden z punktów regulaminu brzmi następująco: „W wypadku podejrzenia, że książki wypożyczane są tylko dla naklejek, zastrzegamy sobie prawo sprawdzenia wiedzy uczestnika w zakresie wypożyczonych pozycji”.
4 kwietnia 2018
Oleśnica
W wyniku współpracy oleśnickiej biblioteki ze stowarzyszeniem o wiele mówiącej nazwie „Lepsze relacje pomiędzy ludźmi i psami” tamtejsze przedszkolaki mogły wziąć udział w spotkaniu ze szkolonymi czworonogami. Był czas na zabawę i naukę: dzieci dowiedziały się, jak dbać o te zwierzęta, a także jak zachowywać się w kontaktach z nieznanymi psami, tak by obydwie strony były zadowolone.


? Na szczęście restrykcyjne zakazy, nakazy i obawy związane ze zwierzętami w miejscach publicznych, warsztatami z ich udziałem itd. odchodzą powoli do lamusa. Przy tym zadbano o podstawowe kwestie bezpieczeństwa. Walor edukacyjny i terapeutyczny tej inicjatywy zasługuje na uznanie.
4 kwietnia 2018
Polanica Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna po kilku miesiącach remontu wznowiła swoją działalność.


? Co więcej, do końca maja biblioteka nie pobiera opłat za przetrzymane materiały!
10 i 12, 26 i 27 kwietnia 2018
 Głogów, Jelenia Góra
W związku ze zbliżającym się terminem złożenia zeznań podatkowych w filiach głogowskiej biblioteki zorganizowano specjalnie warsztaty zatytułowane „Szybki PIT w Głogowie”. Spotkanie miało na celu pomóc mieszkańcom miejscowości w uniknięciu wizyty w urzędzie skarbowym poprzez wypełnienie tzw. e-deklaracji. Podobną akcję przeprowadzono w Książnicy Karkonoskiej, gdzie pracownicy urzędu skarbowego byli do dyspozycji czytelników przez dwa dni, dyżurując w czytelni.


? Trzeba przyznać, że takie warsztaty mają bardzo praktyczny charakter. Z pewnością uniknięcie kolejek na rzecz wizyty w bibliotece to bardzo dobre rozwiązanie. Miejmy nadzieję, że wszyscy, którzy na tym skorzystali i otrzymali zwrot pieniędzy, pokuszą się o symboliczną wpłatę na rzecz biblioteki.
10–11 kwietnia
Wołów
Biblioteka w Wołowie gościła u siebie młodzież z Łotwy, Litwy, Czech, Włoch oraz Hiszpanii, która przyjechała do Polski w ramach programu Erasmus. Poprzez warsztaty plastyczne uczniowie zza granicy mogli poznaj bliżej swoich rówieśników z Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie, czyli gospodarzy projektu.
11 kwietnia 2018
Kłodzko
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała nietypową wystawę i wernisaż dla najmłodszych. W ramach cyklu „Pasje naszych czytelników” własnoręcznie wykonane zabawki zaprezentowała jedna z mieszkanek miasta. Całość nosiła nazwę „Leśne stwory” i przyciągnęła wielu młodych czytelników.


? Amatorskie wystawy są w bibliotekach dość częste, ale spośród popularnych tematów fotografii, podróży czy malarstwa ten pomysł wyróżnia się oryginalnością. Również grupa, do której został skierowany, jest szczególna. Dodajmy, że zabawki wyglądają świetnie, a do organizacji bibliotekarze podeszli z należytą powagą. Był więc obowiązkowy wernisażowy poczęstunek i pamiątkowe gadżety dla gości.
11 kwietnia 2018
Wiązów
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiązowie zorganizowano konferencję zatytułowaną „Magia słów – wartość metafory w tekstach wykorzystywanych w pracy z dzieckiem”. Podstawowym celem spotkania była popularyzacja książki jako metody wychowawczej, edukacyjnej i terapeutycznej. Oprócz wykładów wydarzeniu towarzyszyły praktyczne zajęcia i warsztaty przeprowadzone przez specjalistów różnych dziedzin wiedzy.


? Myślę, że z konferencji skorzystali nie tylko nauczyciele czy bibliotekarze, ale też rodzice. Wybór tematu i grupy docelowej robi wrażenie – często zapomina się, że działania edukacyjne nie muszą być skierowane wyłącznie do dzieci i młodzieży. Całość wygląda profesjonalnie i ciekawie.
17 kwietnia 2018
Lubań
Bibliotekarze z Lubania postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków i zorganizowali z tej okazji warsztaty dla najmłodszych. Dzieci miały okazję odwiedzić miejscowy ratusz. Po zakamarkach historycznego budynku (od piwnicy aż po strych) oprowadzał je dyrektor placówki.


Sądzę, że pomogło to dzieciom dostrzec trochę magii w codzienności, a praktyczne zajęcia zawsze zapadają w pamięć.
19 kwietnia 2018
Mysłakowice
Biblioteka w Mysłakowicach pochwaliła się nowym „czytelnikiem”, którym jest kot Pufcio. Tym samym poszerzyło się grono czworonożnych przyjaciół bibliotek (o innych zwierzakach pisaliśmy w poprzednim wydaniu kroniki >>).


? Kot ma już nawet na swoim koncie pierwszy sukces w promowaniu czytelnictwa. Otóż bibliotekarze ogłosili konkurs na najlepsze imię dla niego, a zwycięzca rywalizacji otrzymał publikację książkową. Choć wygrał „Pufcio”, interesujących pomysłów było wiele, inne przykłady to chociażby Behemot, Zakłotek, Bajka, Andersen czy Bookmistrz.
23 kwietnia 2018
Polkowice
Bibliotekarze z Polkowic obchodzili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bardzo tradycyjny i zarazem przemiły sposób. Otóż wręczali oni przechodniom czerwone róże, nawiązując do katalońskiego zwyczaju. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że książki i kwiaty nie mają wiele wspólnego (poza dostarczaniem przeżyć estetycznych, rzecz jasna), okazuje się, że pierwotnie święto miało na celu uczczenie patrona Katalonii, świętego Jerzego. Mężczyźni wręczali swoim wybrankom kwiaty, one natomiast odwdzięczały się książką. Ot, cała tajemnica!


? Bibliotekarze nie zdradzili, czy oczekują w zamian darów bibliotecznych, jednak wszystko wskazuje na to, że był to gest całkowicie bezinteresowny.
26 kwietnia 2018
Miłków
Bibliotekarze z Miłkowa w trosce o wygodę czytelników ogłosili ankietę, w której można zaznaczyć najlepsze godziny otwarcia. Na podstawie udzielonych odpowiedzi zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany, tak by jak największa liczba mieszkańców miała poczucia, ze instytucja dobrze służy im potrzebom.


? Godziny dostępne do zaznaczenia w kwestionariuszu wahają się między 8.00 a 20.00 (także w sobotę!), więc bibliotekarze rzeczywiście są elastyczni i gotowi na ustępstwa. Z pewnością należą im się wyrazy uznania.
26 kwietnia 2018
Wisznia Mała
Na stronie biblioteki w portalu Facebook pojawiła się informacja o tym, że na miejsce dotarła długo wyczekiwana paczka od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zawierająca materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć z kodowania. Inaczej niż w większości bibliotek, zajęcia skierowane są do seniorów!


? Dość powszechne jest mniemanie, że kodowanie jest dla młodych, ale sądzę, że niezależnie od wieku takie zajęcia to niezła atrakcja. Na marginesie warto dodać, że wspomniane w aktualnej edycji Dolnośląskiej Kroniki Bibliotecznej instytucje rozpoczynające tego typu warsztaty są tylko przykładami – bibliotek prowadzących zajęcia z kodowania jest znacznie więcej, co oczywiście jest zjawiskiem bardzo pożądanym.
marzec/kwiecień 2018
Lwówek Śląski
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lwówku Śląskim odbywają się zajęcia „Manga, Go, kamishibai, czyli spotkania z elementami kultury japońskiej”. Projekt prowadzony jest w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzieci i młodzież mają okazję nie tylko rozwijać swoje, bądź co bądź, niestandardowe zainteresowania, ale mogą decydować o tym, jakie materiały zostaną zakupione w ramach zajęć czy też o tym, jakie teksty kultury zostaną omówione.


? Trzeba przyznać, że zajęcia wyglądają ciekawie. To nie tylko wspólne oglądanie anime czy praca nad papierowym teatrzykiem, ale też kreatywność, np. poprzez tworzenie własnych opowieści zanurzonych w kulturze japońskiej czy inne formy współpracy.
marzec/kwiecień 2018
Mościsko, Ząbkowice Śląskie
W ostatnim czasie obok biblioteki w Wiszni Małej, o której wspomnieliśmy pod datą 26 kwietnia 2018, także Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich dołączyły do grona instytucji kultury prowadzących modne i przydatne w dzisiejszym świecie zajęcia z kodowania. Rozpoczęcie projektu jest możliwe dzięki akcji „Kodowanie w bibliotece”, do której biblioteki zostały przyjęte jako jedne z 85 placówek w całej Polsce. Na zestaw edukacyjny składają się: trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go! oraz trzy roboty Photon z akcesoriami.


? Dla najmłodszych to nie tylko atrakcja, ale też ważna umiejętność umożliwiająca odnalezienie się we współczesnej rzeczywistości, co podkreślają sami bibliotekarze. Jak wskazują, kodowanie jest aktualnie tzw. „trzecim językiem” – oprócz języka ojczystego oraz obcego.
marzec/kwiecień 2018
Nielubia
Z inicjatywy Klubu Aktywnych Kobiet w Nielubi oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Nielubi rozpoczęto projekt „Fit Mania”. Zajęcia będą odbywać się do końca maja 2018 roku. Oferta obejmuje spotkania z dietetykiem, trenerem personalnym oraz różnorodne formy aktywności fizycznej. Przedsięwzięcie zaistniało w ramach projektu Dolnośląskie Małe Granty.


? Bezpłatne zajęcia tego rodzaju to raczej rzadkość, dlatego zasługują na wyróżnienie. Przy okazji bibliotekarze z Nielubi udowodnili, że obok aktywności czytelniczej ważna jest też aktywność fizyczna. Nie sposób się z nimi nie zgodzić.
kwiecień 2018
Raszówka
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszówce z wielkim zaangażowaniem obchodzono Międzynarodowy Dzień Książki. Motywem przewodnim uczyniono literaturę szwedzką oraz postać Astrid Lindgren. Zorganizowano warsztaty detektywistyczne w oparciu o książki Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz sprowadzono dwie wystawy pozyskane dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji w Warszawie.


? Jak informują pracownicy GBP w Raszówce, z zajęć skorzystało blisko 250 uczniów. Wszystko to dzięki pasji bibliotekarzy – nie na co dzień przecież pisze się do ambasady, by zorganizować zajęcia dla dzieci!