Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych na Dolnym Śląsku.

Listopadowe seminarium poświęcone będzie historii w kontekście jej obecności w książce dla dzieci i młodzieży oraz w procesie edukacyjnym. W ostatnich latach nurt literatury historycznej jest coraz bardziej widoczny na rynku książki dziecięco-młodzieżowej, a twórcy poruszający tę problematykę są nagradzani w konkursach literackich. Grono zaproszonych badaczy, krytyków literackich, wydawców, pisarzy i dydaktyków będzie próbowało przybliżyć uczestnikom sesji fenomen współczesnej książki historycznej dla młodego czytelnika oraz jej wykorzystanie w pracy z dziećmi i młodzieżą na polu edukacji formalnej i nieformalnej, a także przedstawić jej ewolucję na przestrzeni dziesięcioleci. Seminarium będzie nawiązywało do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci z różnorodnych obszarów działań, związani z problematyką historii:
– profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Joanna Wojdon (Instytut Historyczny) zajmująca się w swojej pracy badawczej m. in. dydaktyką historii i historią w przestrzeni publicznej,
– dr Anna Gibasiewicz, literaturoznawczyni (obszar zainteresowań: literatura dziecięca),
– Grażyna Bąkiewicz, autorka książek historycznych dla dzieci i młodzieży,
– Monika Szima-Efinowicz, rekonstruktorka (m.in. założycielka szkolnej grupy rekonstrukcyjnej Bractwo Ślęgu) i nauczycielka historii,
– Wydawnictwo Muchomor, mające w swojej ofercie wydawniczej książki historyczne i biograficzne dla młodych czytelników.

Miejsce:
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58, sala im. Tadeusza Mikulskiego (III piętro)

Termin:
28 listopada 2018 r. (środa), godz. 9.20–14.00

Rejestracja:
od 30 października 2018 r. (wtorek) pod numerem telefonu 71 33 52 216
Koordynacją prac związanych z organizacją seminarium zajmuje się Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej:

Klauzula infromacyjna dot. ewidencji uczestników wydarzeń >>
Program >>