Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Gabriel Leonard Kamiński
JESTEM, OCALAŁEM
Wydawnictwo Atut
Tom prozy poetyckiej, który jest ósmą publikacją autora związaną z Wrocławiem. Gabriel Kamiński opisuje w niej dwie powiązane ze sobą biografie – swoją i kolegi ze szkolnej ławki. Ich drogi się rozeszły, lecz to, co przeżyli: dorastanie i dojrzewanie, oraz ich późniejsze życiowe losy związały ich z dzielnicą Wrocławia – Grabiszynkiem, i resztą miasta. Jest to poetycka opowieść będąca rozliczeniem z dzieciństwem, młodością i dorosłością autora oraz jego alter ego – kolegi ze Szkoły Podstawowej nr 82. Autor dojrzewał w rodzinie inteligenckiej, kolega w typowo robotniczej. Te dwa synchroniczne światy to przecinały się, to wykluczały. Zamierzeniem Kamińskiego było pokazanie, na ile związki jego i kolegi z danym miejscem życia, z warunkami dorastania, możliwościami kształtowani własnego spojrzenia na ludzi i świat zdeterminowały ich późniejsze poczynania. Książka będąca rodzajem opus vitae jest zapisem historycznej prawdy i doświadczenia przeżytego na własnej skórze. Po „Nie ma między nami różnicy”, „Ulicy Przodowników Pracy”, „Wratislavia cum figuris” (I i II), „Panu Swenie albo wrocławskiej Abrakadabrze”, „Moim roku 1968” i „Balladzie o domu i innych rzeczach śmiertelnych” – jest swoistym podsumowaniem i zamknięciem wielowątkowej opowieści Kamińskiego o Wrocławiu, mieście, w którym jego rodzina ukoiła, jak pisał, swoją bezdomność.
Gabriel Leonard Kamiński
WRATISLAVIA CUM FIGURIS II
Wydawnictwo Atut
W 2002 roku światło dzienne ujrzała pierwsza część poetyckiej wędrówki Kamińskiego pod tytułem „Wratislavia cum figuris”. Poeta wtedy sięgnął w głąb historii Wrocławia, Brecławia, Breslau, starając się przetransponować ją na język poezji.
Druga część poetyckiego projektu Kamińskiego związana jest również z historią Wrocławia, lecz tym razem jest to jego osobiste rozliczenie z miastem, z przeżytymi w nim pięćdziesięcioma latami, jednak ściśle związane z poznanymi tu ludźmi, także kultury i sztuki. W sumie oba tomy liczą około dziewięćdziesięciu tekstów, z których każdy jest osobną opowieścią o Wrocławiu, jego magicznych i niemagicznych miejscach, wędrówką spełnienia, odnalezienia właśnie w nim swojego osobnego miejsca zamieszkania, azylu, a może labiryntu.
Do książki dołączona jest płyta CD.
Gabriel Leonard Kamiński
LISTY DO VAN GOGHA
Wydawnictwo Akwedukt
Jest to swoisty dialog z oustiderem sztuki malarskiej holenderskim malarzem Van Goghiem. Nawiązując do listów jego brata Theo, autor „Jestem, ocalałem” stara się odpowiedzieć na pytanie, czy warto być wiernym sobie, swojej drodze twórczej i wolności artystycznej w czasach globalnego chaosu, gdzie pseudosztuka wypiera z rynku tę prawdziwą. Mierność, poprawność polityczna zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Tak zwani artyści piszą coraz częściej pod swoiste zamówienie rynku, oczekiwań krytyków i trendów literackich. Namaszczeni przez gremia krytyków młodzi poeci brylujący po salonach podpisują swoisty „pakt z diabłem”. Będą pisać podług najnowszej mody, epatując czytelników pustosłowiem i dekadencką manierą. Nie ma mistrzów, są tylko rzemieślnicy z tytułami magistrów „sztuk wszelakich”.
Gabriel Leonard Kamiński – poeta, dziennikarz, księgarz i wydawca. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, Policealnego Studium Kulturalno-Oświatowego oraz Instytutu Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1990 jest członkiem wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.