Wydawnictwo Druganoga publikuje książki dla dzieci nawiązujące do historii i kultury, przekazując edukacyjne treści w pięknej formie.
„Doba na Oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?” – książka graficzna
Tekst: Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje: Bartek Ignaciuk
Nagrody: Konkurs Edycja – nagroda za książkę edytorsko doskonałą

Jak zaplanować transatlantycką ekspedycję kajakową? Czy kajak oceaniczny jest z gumy? Co to jest odsalarka? Czy na Oceanie można się wyspać? Książka graficzna „Doba na Oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?” to fascynująca opowieść o wyprawach kajakowych przez Atlantyk Aleksandra Doby, podróżnika roku według „National Geographic”. Dzięki niej można poznać odpowiedzi na pytania, które trapią małe i duże głowy, oraz dowiedzieć się, czy Aleksander Doba przez 140 dni jadł same ryby.
„Doba na Oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?” ilustruje niezwykłą wyprawę kajakarską i przekazuje porządną dawkę wiedzy o Oceanie Atlantyckim oraz mnóstwo ciekawostek z życia podróżnika. Ale przede wszystkim zachęca młodych czytelników do odkrywania świata, do wytrwałości i realizacji swoich marzeń. Całości dopełniają piękne i szczegółowe ilustracje Bartka Ignaciuka.
Publikacja powstała we współpracy z Aleksandrem Dobą, polskim kajakarzem, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął Atlantyk kajakiem, z kontynentu na kontynent.
„12 półtonów. Książka o muzyce”
Tekst:  Zuzanna Kisielewska, ilustracje:  Jurek Gruchot, Wojtek Koss

Czy trzeba słyszeć, żeby cieszyć się muzyką? Kiedy powstał najstarszy muzyczny hit? Dlaczego smutne piosenki poprawiają humor?
Książka w fascynujący sposób przedstawia teorię i historię muzyki oraz pokazuje jak muzyka od najdawniejszych czasów towarzyszyła człowiekowi. Ma zainteresować i przybliżyć dzieciom jedną z najbardziej inspirujących dziedzin sztuki, jaką jest muzyka. Publikacja pęka w szwach od zaskakujących pytań i równie zadziwiających odpowiedzi. Składają się one na pasjonującą opowieść, która zaczyna się od klaśnięcia w dłonie i przyjrzenia się temu, czym są dźwięki, by później wnikać w rozmaite, często mało oczywiste oblicza muzyki. W rezultacie ta naszpikowana ciekawostkami książka to porządna dawka wiedzy nie tylko z teorii muzyki, ale także z historii, psychologii, a nawet neurobiologii. Na próżno jednak szukać w niej sztywnych definicji i formułek. Zamiast nich królują tu anegdoty i barwne przykłady, które pozwalają dzieciom wyrobić sobie abstrakcyjne wyobrażenie o muzyce. Ta ostatnia, mimo że rozłożona na części pierwsze, wciąż pozostaje tajemnicza i magiczna. Wielka w tym zasługa dowcipnych i uwodzących wyobraźnię ilustracji autorstwa Jurka Gruchota i Wojtka Kossa ze studia Full Metal Jacket.
Zuzanna Kisielewska – antropolożka i europeistka, z zawodu dziennikarka. Była redaktorka magazynu „Focus”. Publikuje m.in. na łamach „Wysokich Obcasów”, „Coachingu”,  „Zwierciadła”. Pisze
o kulturze masowej i współczesnych zjawiskach społecznych – najchętniej tych związanych z muzyką.
Jerzy Gruchot i Wojciech Koss – graficy ze studia Full Metal Jacket. Projektują magazyny, książki, albumy, okładki płyt, plakaty i znaki graficzne, animacje, teledyski i czołówki filmowe.
Michał Wójcik, „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie”
Ilustracje: Wojciech Ignaciuk

Czy jedenastoletni Olaf upora się z tajemnicą książęcego grobu? Czy i tym razem uda mu się sprostać wymaganiom upiornego nauczyciela? Kolejny tom przygód rodzeństwa – „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” – przeniesie młodego czytelnika w świat polskich Piastów i na bitewne legnickie pole. Opowieść o fascynujących czasach średniowiecza przeplata się z zaskakującymi przygodami bliźniaków. Olaf i Lena w Trzebnicy, we Wrocławiu i w Krakowie muszą nie tylko rozwikłać tajemnicę grobowca, ale także uratować cenne zabytki przed szajką złodziei. Michał Wójcik tak sugestywnie ożywia wydarzenia sprzed ośmiuset lat, że tętent kopyt, szczęk żelaza i furkot strzał wciąż jest słyszalny.
Michał Wójcik – dziennikarz, historyk, laureat Nagrody Historycznej Tygodnika „Polityka” w 2015 roku za książkę „Made in Poland” (współautorstwo z Emilem Maratem).

Podkreślając walory graficzne książek „Drugiejnogi”, publikujemy w galerii kilkanaście „rozkładówek” z rekomendowanych książek. Materiały pochodzą od wydawcy.