22 lutego w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczące praw kobiet oraz przemocy wobec kobiet.

Na zajęciach w ramach pracy warsztatowej zostały przybliżone pojęcia dotyczące praw kobiet, zastanawialiśmy się, czy są różnice między prawami kobiet, a prawami człowieka. Była mowa o przemocy i jej rodzajach. Młodzież zapoznała się z pojęciami dotyczącymi dyskryminacji, a także próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jakie można podejmować lokalne działania na rzecz praw kobiet.

W kolejnym etapie zajęć została omówiona akcja o nazwie One Billion Rising, zapoczątkowana 14 lutego 2013 roku w ponad 200 krajach. To międzynarodowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, który wyzwala pozytywną energię. Taniec nosi tytuł Break the Chain / Tańczę, bo mam dość.

W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się miliard” i ma na celu okazanie solidarności i wsparcia dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Tegorocznej akcji przyświecało hasło lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet. Działanie to wpisuje się w ogłoszony uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego rok 2018 Dolnośląskim Rokiem Praw Kobiet. Uczennice i uczniowie na koniec zajęć, po uprzednim nauczeniu się choreografii, wspólnie zatańczyli dla kobiet.
Link do filmu znajdziecie tutaj >>