Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Serdecznie zapraszamy bibliotekarzy do wzięcia udziału w szkoleniu, którego celem jest zwiększenie wiedzy na temat stereotypów i uprzedzeń oraz nabycie umiejętności związanych z językiem wykluczającym i mową nienawiści.

Miejsce:
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58, sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Termin:
20 marca 2018 r.

Rejestracja:
Drogą elektroniczną pod adresem https://dbp.konfeo.com/pl/groups
[Nabór zakończony!]
Ramowy program:

9.30–10.00
Rozpoczęcie szkolenia

10.00–11:30
Język włączający i wykluczający – szacunek poprzez mowę – cz. I

11.30 – 11.45
Przerwa kawowa

11.45 – 13.00
Język włączający i wykluczający – szacunek poprzez mowę – cz. II

13.00 – 13.30
Przerwa obiadowa

13.30–15.00
Gra międzykulturowa „Kompetencje międzykulturowe dla bibliotekarzy”
15.00–15.30
Zakończenie szkolenia, rozdanie certyfikatów
Język włączający i wykluczający – szacunek poprzez mowę (10.00 – 13.00)

Warsztat poprowadzi dr Marzanna Pogorzelska – do 2012 roku nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu i opiekunka tamtejszej Szkolnej Grupy Amnesty International. Koordynatorka wielu projektów dotyczących praw człowieka i problematyki międzykulturowej, w ramach których odbywają się wielokulturowe warsztaty, debaty, happeningi, performance, wystawy. Laureatka m.in. Europejskiej Nagrody Tolerancji (2008) oraz Nagrody im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2010). Obecnie pracuje na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych, a jej zainteresowania naukowe dotyczą edukacji praw człowieka, pedagogiki międzykulturowej, krytycznej i gender.

Celem warsztatów jest przekazanie osobom uczestniczącym wiedzy dotyczącej języka równościowego – włączającego oraz kształtowanie zarówno umiejętności stosowania go, jak i krytycznej analizy przekazów językowych. Podczas warsztatów poruszane będą kwestie związane z przyczynami i konsekwencjami dyskryminacji różnych grup (np. ksenofobią, islamofobią, homofobią, seksizmem) i językowym wymiarem owej dyskryminacji. Jednocześnie osoby uczestniczące będą mogły poznać obszar związany z językiem wykluczającym i mową nienawiści. Zajęcia będą przeprowadzone w formie warsztatu z elementami miniwykładu.


Gra międzykulturowa „Kompetencje międzykulturowe dla bibliotekarzy” (13.30–15.00)

Grę międzykulturową poprowadzi Manuela Pliżga-Jonarska, mediatorka, trenerka zajmująca się kreatywnymi formami nauczania kompetencji międzykulturowych, integracji i rozwoju.

Gra to aktywna forma poszerzenia swojej wiedzy na temat różnic kulturowych, stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji.