UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z lipca i sierpnia 2017 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
10 lipca 2017
Świebodzice
Na życzenie czytelników Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach postanowiła kontynuować temat Żywej Biblioteki, o organizacji której pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Kroniki”. Doszło do spotkania uczestników; dzielono się przemyśleniami oraz proponowano nowe zgłoszenia do kolejnych edycji przedsięwzięcia, które – jak donoszą bibliotekarze na stronie internetowej – najchętniej byłoby widziane w formie cyklicznej.


Pozostaje tylko cieszyć się z popularności wydarzenia i ogromnej samoświadomości mieszkańców Świebodzic. Zapewne niemała w tym zasługa samych organizatorów, którzy zadbali o odpowiednie przygotwanie tego typu wydarzenia.
18 lipca 2017
Twardogóra
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze podjęła się realizacji nowego projektu w ramach programu „Działaj lokalnie”. Akcja nosi tytuł „Seniorzy upowszechniają wiedzę historyczną korzystając z nowych technologii” i ma na celu z jednej strony popularyzację wiedzy o regionie, z drugiej edukację osób starszych w zakresie wykorzystania nowoczesnych środków przekazu. Inicjatywa rusza od września tego roku.


Jak podkreślają sami bibliotekarze, bogata historia regionu oraz obecność licznych zabytków sprzyja prowadzeniu podobnych działań. Co ważne, zajęcia mają bardzo praktyczny charakter – np. jeśli mowa jest o fotografowaniu, to także o aparatach w telefonach. Nie trzeba zatem dysponować ekskluzywnym sprzętem, by czegoś się nauczyć.
20 lipca 2017
Nielubia
Biblioteka Publiczna Gminy Żukowice z/s w Nielubi poinformowała o pozyskaniu grantu „Działaj Lokalnie 2017” w kwocie 4800 zł. Dotacja na działania kulturalne to wynik współpracy z Grupą Aktywni dla Gminy Żukowice. Projekt skupia się na działającym w Nielubi zespole ludowym „Chaber”. Pieniądze zostaną przeznaczone na warsztaty tańca i rękodzieła, sesję fotograficzną oraz wycieczkę.


Kolejny przykład na to, że warto brać udział w konkursach i podejmować inicjatywy lokalne. Sam pomysł wsparcia istniejącego już zespołu folklorystycznego (a takie nie zawsze są doceniane) jest równie godny pochwały.
25 lipca 2017
Gryfów Śląski
Wśród licznych atrakcji proponowanych najmłodszym przez pracowników biblioteki w Gryfowie Śląskich znalazły się zajęcia pod intrygującą nazwą „Wakacje z babcią”. W czasie warsztatów mieszkanki miejscowości prezentowały dzieciom metody dziergania na drutach, wyszywania oraz szydełkowania. Spotkanie było okazją do snucia opowieści na temat ich własnego dzieciństwa i podzielenia się cenną mądrością życiową.


To miła inicjatywa zbliżająca przedstawicieli różnych pokoleń. Zajęcia nauki rękodzieła są aktualnie dość modne, tutaj jednak posłużyły one bardziej jako pretekst do czegoś znacznie bardziej pożytecznego.
28 lipca 2017
Leśna
Na stronie OKiS w Leśnej można przeczytać o projekcie „Sportowcy też czytają”, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 tys. złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu do tamtejszej biblioteki trafią nowości wydawnicze, powstanie mobilny system wystawienniczy oraz półka bookcrossingowa.
31 lipca 2017
Kłodzko
W Filii „Pod Pegazem” Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku znalazła się tematyczna gra planszowa poświęcona miastu – „Kłodzki Pstryk”, która popularyzuje wiedzę na temat zabytków oraz miejscowości Ziemi Kłodzkiej. Czytelnicy mieli okazję przetestować ją podczas wakacyjnych zajęć, których motywem przewodnim były właśnie popularne „planszówki”. Dar przekazało bibliotece Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Kłodzku.


Oczywiście, najważniejszym elementem tej wiadomości jest samo powstanie gry planszowej na temat Kłodzka, o czym nie każdy mógł wiedzieć. Z pewnością przynajmniej jeden jej egzemplarz powinien znaleźć się w bibliotece.
31 lipca – 4 sierpnia 2017
Bardo
Z inicjatywy Centrum Kultury i Biblioteki w Bardzie przeprowadzono cykl kreatywnych zajęć dla dzieci, głównie skupiających się na muzyce (ale też działaniach plastycznych czy teatralnych). Do udziału w „Twórczych Re-kreacjach” została zaproszona grupa z Czech – z Tynu nad Wełtawą – oraz goście z Domu Pomocy Społecznej w Opolnicy, co sprzyjało integracji na wielu poziomach. Po zamieszonych na stronie internetowej fotografiach z zajęć plenerowych można wywnioskować, że impreza miała aktywny charakter i cieszyła się sporym zainteresowaniem.


Główna idea projektu – tworzenie dźwięku „z odzysku” to ciekawy pomysł na kreatywne i proekologiczne zajęcia. Już sama nazwa warsztatów przyciąga uwagę – „Twórcze Re-kreacje. Dźwięki z odzysku, czyli recyklingowe reanimacje”. Dodatkowy plus należy się za międzynarodowe środowisko.
1-4 sierpnia 2017
Domaniów
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaniowie oraz okolicznych placówkach odbył się Tydzień z Kulturą Chińską. Z tej okazji do filii biblioteki w Wierzbnie zawitali wolontariusze z Chin, którzy opowiadali o swojej kulturze, odpowiadali na pytania dzieci, uczyli je chińskiego alfabetu, tańca i śpiewu oraz posługiwania się pałeczkami.


Powyższa akcja to doskonały przykład praktycznej realizacji idei wielokulturowości w bibliotece. Wymiana doświadczeń, wzajemna prezentacja charakterystycznych elementów danej kultury, szczere odpowiedzi na najróżniejsze pytania (np. czy Chińczycy wiedzą, co to kotlet schabowy) – czego chcieć więcej.
2 sierpnia 2017
Ostroszowice (gm. Dzierżoniów)
Ostroszowicka filia Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów zaangażowała się w akcję mającą na celu upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego, co z spotkało się z dużym odzewem ze strony młodych czytelników. Głównym celem inicjatywy było stworzenie kartek, które potem zostaną wysłane do powstańców. Procesowi twórczemu towarzyszyły wykłady oraz prezentacja stroju żołnierza.


To jeden z lepszych sposób przekazywania wiedzy o przeszłości młodemu pokoleniu. Połączenie klasycznej formy wykładowej z kreatywnością, a także pewna doza zaangażowania osobistego może sprawić, że to wydarzenie zapadnie uczestnikom w pamięć.
8 sierpnia 2017
Świdnica
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się kolejna edycja „Miasta dzieci”. W tym czasie dzieci miały możliwość poznać życie zawodowe bibliotekarzy i animatorów kultury od podszewki i na jakiś czas przejąć ich obowiązki. Nie zabrakło też detektywistycznych zabaw i zagadek. Na koniec pracy otrzymały oczywiście godziwe wynagrodzenie (w specjalnej, stworzonej na potrzeby projektu, walucie).
19 sierpnia 2017
Wrocław
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zorganizowała grę miejską na podstawie powieści Marka Krajewskiego o Eberhardzie Mocku. Projekt był skierowany do wszystkich wielbicieli kryminałów oraz zagadek. Warunkiem uczestnictwa było posiadanie smartfonu z bezpłatną aplikacją, dostępem do Internetu oraz usługą GPS.

Impreza zbiegła się w czasie z początkiem obchodów kongresu IFLA we Wrocławiu, podczas których MBP gościła przedstawicieli zagranicznych bibliotek i instytucji. Szczególną popularnością wśród zwiedzających cieszyły się biblioteka na Dworcu Głównym PKP, Mediateka oraz Fama.

Z ciekawostek warto natomiast dodać, że do Mediateki trafiły książki wypożyczone aż 37 lat temu! Tajemniczy czytelnik (miejmy nadzieję, że był to czas wystarczający do przeczytania wszystkich pozycji) wrzucił 5 książek do całodobowej wrzutni. Dotarcie do jego danych jest niemożliwe.


Z pewnością tegoroczne wakacje były intensywnym okresem dla Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu – nie zapominajmy, że w lipcu odbyła się też kolejna edycja Miesiąca Spotkań Autorskich. Cieszy fakt, że mimo wielu obowiązków biblioteka znalazła czas na przeprowadzenie chociażby wyżej wymienionej gry mobilnej.
19-25 sierpnia 2017
Jelenia Góra, Karpacz, Nowa Ruda, Lubin, Oleśnica, Oława, Polkowice, Czarny Bór
Biblioteki z wyżej wymienionych miejscowości miały zaszczyt gościć w swojej siedzibie bibliotekarzy z całego świata, którzy przyjechali do Polski na obchody Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA. Bibliotekarze zgodnie zapewniają, że wszystkim bibliotecznym turystom spodobało się to, co zobaczyli w polskich placówkach.


Główne obchody kongresu IFLA miały oczywiście miejsce we Wrocławiu, ale – jak widać – nie oznacza to, że pozostałe miejscowości zignorowano. Każdy mógł doświadczyć emocji związanych z przyjazdem tak wielu przedstawicieli instytucji bibliotecznych z całego świata.
28 sierpnia 2017
Wałbrzych
Biblioteka pod Atlantami zaprezentowała pierwszy odcinek bibliotecznego serwisu informacyjnego. Jak mówią sami twórcy – nie ma on jeszcze loga, czołówki ani nawet nazwy, ale najważniejszy jest pomysł i dobre chęci. Celem programu jest prezentacja i popularyzacja oferty kulturalnej biblioteki i trzeba przyznać, że zapowiada się on całkiem ciekawie. Sympatyczni bibliotekarze podróżują po filiach, opowiadają o nadchodzących wydarzeniach i polecają nowości.

Pierwszy odcinek można obejrzeć pod tym linkiem >> .Podobna inicjatywa została podjęta w MBP w Kowarach, gdzie jedna z pracownic wcieliła się w rolę vlogerki.
31 sierpnia 2017
Głogów
W Bibliotece Lokalnej Osiedla Głogowskiego w ramach pilotażowego programu firmy Intel zorganizowano Kobiecy Klub Kodowania. Pierwsze zajęcia poprzedziły prezentacje, których celem było dodanie uczestniczkom pewności siebie i obalenie mitu o programowaniu jako wyłącznie męskiej sferze działalności.

Wszelkie inicjatywy o charakterze równościowym są godne pochwały. Zastanawia, czy dziewczęta nie chciały uczestniczyć po prostu w „Klubie Kodowania”, ale być może właśnie w tym tkwi sens akcji. Miejmy nadzieję, że powstanie klubu specjalnie dedykowanego im nie tylko pozytywnie wpłynie na ich wiarę we własne siły, ale też sprawi, że nowo nabyte umiejętności zaowocują w przyszłości.
lipiec 2017
Jedlina-Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna w Jedlinie-Zdroju pochwaliła się szczególnymi wolontariuszami, czyli młodymi czytelnikami, którzy przyłączyli się do wakacyjnych prac. Dzieci pomagały w drobnych porządkach, co ucieszyło bibliotekarzy; z kolei rodzice dziękowali za umożliwienie swoim pociechom przebywania w tym czasie w placówce.


► Wydaje się, że w tym wypadku korzyść była obopólna. Zarówno postawa pracowników biblioteki, jak i dzieci zasługuje na pochwałę.
lipiec/sierpień 2017
Bolesławiec
W MBP w Bolesławcu przez całe wakacje odbywała się nauka języka angielskiego dla seniorów. To już druga edycja wakacyjnych zajęć adresowanych do osób starszych. Materiały dydaktyczne zostały opublikowane online, co pozwala na przypomnienie i sprawdzenie zdobytej dotychczas wiedzy.


► O podobnych inicjatywach pisaliśmy już wielokrotnie, tutaj jednak na pochwałę zasługuje fakt, że bibliotekarze z Bolesławca podeszli do problemu praktycznie i stworzyli specjalną ministronę internetową dostosowaną do potrzeb seniorów.
lipiec/sierpień 2017

Bielawa
W MBP w Bielawie w lipcu i sierpniu można było nauczyć się gry w mahjonga. Oprócz warsztatów tej pochodzącej z Chin gry zorganizowano także – już po raz trzeci – Międzynarodowy Turniej Mahjonga. Zawody przyciągnęły 40 graczy z 7 krajów. Ponadto wśród zaproszonych instruktorów znalazł się m. in. mistrz z Japonii Daina Chiba. Wszystko to wynik współpracy z działającym przy bibliotece Bielawskim Klubem Mahjonga.


Mahjong, inaczej nazywany grą czterech wiatrów czy grą chińskich filozofów, z pewnością wyróżnia się spośród najróżniejszych bibliotecznych propozycji na spędzanie wolnego czasu, a także – co równie ważne – przysparza popularności MBP w Bielawie i promuje ją nawet poza granicami kraju.
lipiec/sierpień 2017

Czarny Bór
W czasie wakacji biblioteka w Czarnym Borze realizowała projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wychowanie do wartości, czyli jak rozmawiać z dziećmi o wartościach, wykorzystując literaturę”. W ramach programu dzieci uczestniczyły w zajęciach literackich opartych na „Opowieściach z Narni”, natomiast dorośli (rodzice, pedagodzy, wychowawcy) mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z psychologiem i kulturoznawcą.
l
ipiec/sierpień 2017
Kamienna Góra
Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze zorganizowała cykl zajęć dla dzieci „Czytamy pod chmurką”. W ramach spotkań na świeżym powietrzu odbyło się głośne czytanie książek, konkursy, zabawy czy warsztaty plastyczne.


► Idea jest o tyle ciekawa, że każde zajęcia odbywały się w innym miejscu i nawiązywały do poprzednich. Przeniesienie książkowych spotkań z biblioteki w plener też wydaje się mieć swój (m. in. zdrowotny) sens.
lipiec/sierpień 2017
Kowary
Miejska Biblioteka Publiczna w Kowarach ma swoją vlogerkę! Jest nią pracująca w placówce Danuta Bunij, która staje przed kamerą, by polecać czytelników dostępne w bibliotece pozycje. Na razie cykl liczy trzy odcinki, zapowiada się jednak ciekawie (link do pierwszego odcinka tutaj >>).


To sympatyczny i nowoczesny sposób na przyciągnięcie nowych czytelników (i aktywizację już pozyskanych). Bibliotekarce z Kowar gratulujemy odwagi i życzymy dużej popularności. Dodajmy, że na podobnej formule oparty jest cykl „Biblioteka w Długołęce poleca” Gminnej Biblioteki Publicznej w Długołęce.
lipiec/sierpień 2017
Lubań
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu w ramach zajęć dla dzieci organizowała z lokalnymi przedstawicielami różnych profesji. Młodzi czytelnicy odwiedzili m. in. komendę policji, spotkali się z pracowniczką nadleśnictwa, wysłuchali opowieści przewodnika po mieście czy poznali szefa kuchni.


 Pomysł jest prosty, ale za to bardzo skuteczny. Po pierwsze oznacza współpracę ze środowiskiem lokalnym, po drugie ma walor edukacyjny, po trzecie dostarcza wielu atrakcji (kto jako dziecko nie chciał wejść do radiowozu czy odwiedzić ranczo?)
lipiec/sierpień 2017
Ołdrzychowice
W Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu zorganizowano nietypowe spotkanie. Jedna z bibliotekarek podzieliła się swoją wiedzą na temat malowania kawą z czytelniczkami. Na spotkanie zostały one zaproszone razem z dziećmi, które z kolei do dyspozycji otrzymały farbki. Zajęcia wykorzystano także do promocji książki – oczywiście z kawą jako motywem przewodnim.

Natomiast w Filii w Wojciechowicach role się odwróciły – to jedna z czytelniczek zaproponowała, że poprowadzi cykliczne zajęcia nauki szycia dla dzieci. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem i szybko wcielony w życie – w wakacje odbyły się trzy spotkania.


► O ile „kawowe” zajęcia zwracają uwagę ze względu na to, że pracownicy placówki zadbali o to, by zapewnić rozrywkę zarówno dorosłym, jak i dzieciom, to w przypadku Wojciechowic szczególnie cieszy fakt współpracy z użytkownikiem biblioteki.l
lipiec/sierpień 2017
Pieszyce
By zapewnić rozrywkę dzieciom, w czasie wakacji bibliotekarze MBP – Centrum Kultury w Pieszycach zorganizowali kilkudniowy cykl zajęć zatytułowanych „A może morze w Bibliotece?”. Na warsztaty tematyczne składały się najróżniejsze formy aktywności: przebieranki, zajęcia plastyczne, taneczne czy ruchowe, gry i zabawy; pojawiły się też projekcje filmowe, przekąski i upominki.


► Kto powiedział, że tylu najróżniejszych pomysłów nie da się zmieścić w pięciu dniach? Na uwagę zasługuje z jednej strony różnorodność w prowadzeniu zajęć, z drugiej natomiast ich spójność tematyczna – każdy dzień, który dzieci spędziły w bibliotece w ramach cyklu był częścią dłuższej, przemyślanej historii.
lipiec/sierpień 2017
Radków
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radków oraz jej filiach w Wambierzycach i Ścinawce Dolnej przez całe wakacje odbywały się oryginalne zajęcia plastyczne dla dzieci. Obok „typowych” pomysłów (jak wykonanie własnej ramki na zdjęcie czy miniksiążki) pojawiły się kreatywne sposoby wykorzystania różnych materiałów, np. pianki wypełniającej, soli czy makaronu. Nie zabrakło rozwiązań praktycznych (własny zestaw plażowy), prozdrowotnych (owocowy koktajl własnej roboty) oraz dopasowanych do potrzeb dzieci XXI wieku (etui na telefon wykonane metodą filcowania).


► Na pochwałę zasługuje różnorodność zajęć oraz – przede wszystkim – ich częstotliwość. Co kilka dni pojawiał się nowy wpis z relacją z zajęć, co oznacza, że dzieci naprawdę miały w czym wybierać i rozwinęły swoje umiejętności. Wydaje się, że bibliotekarzy z ww. miejscowości cechuje prawdziwa pasja. 
lipiec/sierpień 2017
Świeradów-Zdrój
W tzw. Izerce w czasie wakacji trzykrotnie zorganizowano nietypowy konkurs na podanie jak największej liczby tytułów książek zawierających określone słowo. Do rywalizacji wybrano hasła takie, jak wakacje, słońce oraz – chyba w nawiązaniu do tematu tegorocznego Narodowego Czytania – wesele. Zacięta walka toczyła się głównie między dwiema najbardziej zdeterminowanymi czytelniczkami.


 W związku z tym, że konkurs ogłoszono na facebookowej stronie biblioteki, wymagał on raczej zdolności wyszukiwania informacji niż oczytania, ale to przecież całkiem przydatna umiejętność, którą warto w sobie wykształcić.
lipiec/sierpień 2017
Wołów
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie, obok Pracowni Twórczej OZArt oraz Wołowskiego Ośrodka Kultury, była jednym z organizatorów kolejnej edycji warsztatów artystyczno-edukacyjnych „Wołów – Nowy Jork. New York – Wolow”, których celem wymiana informacji między dziećmi – mieszkańcami obydwu miast poprzez sztukę. Aktualnie w bibliotece można obejrzeć wystawę prac powstałych w ramach projektu (do Wołowa przyjechały dzieła małych artystów z Nowego Jorku; z kolei w Nowym Jorku przedstawione zostaną osiągnięcia dzieci z Wołowa).


► Bez wątpienia projekt jest warty uwagi. Podziw budzi zarówno strona wizualna, jak i organizacyjna całego przedsięwzięcia. Dzieci odkrywają swoje środowisko lokalne, by potem opowiedzieć o nim rówieśnikom, przy okazji dając wyraz swojej kreatywności.
sierpień 2017
Gaworzyce
Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Gaworzycach zaangażowały się w pomoc na rzecz pobliskiego schroniska. Bibliotekarki odwiedziły placówkę i zaapelowały do czytelników o wsparcie w postaci rzeczowej. W akcję zaangażowali się również uczniowie.


► Jak widać, w sercach bibliotekarzy znajdzie się miejsce nie tylko na książki, ale i zwierzęta, a to świadczy o nich bardzo dobrze!
sierpień 2017
Grębocice
Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Grębocicach ogłosił konkurs na fotografię z książką. Pomysł jest o tyle oryginalny, że tym razem nie chodzi o zdjęcie samego siebie podczas czytania, lecz „przyłapanie” na tej czynności innych.


► Uwaga, do 6 października 2017 wciąż można nadsyłać prace! Niezdecydowanych być może zachęci fakt, że regulamin konkursu stanowi jasno: jest on adresowany do wszystkich chętnych, bez ograniczeń.
sierpień 2017
Mietków
Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie przystąpiła do realizacji grantowej inicjatywy o nazwie „Ochroniarze na kalendarze”. Z tej okazji w filiach w Domanicach i Milnie odbyły się ekologiczne pikniki dla dzieci obejmujące m. in. zajęcia z pszczelarstwa czy warsztaty fotograficzne. Warto dodać, że to dopiero początek działań, które mają być prowadzone aż do grudnia. Zwieńczeniem całego projektu – jak wskazuje nazwa – będzie stworzenie kalendarza.
sierpień 2017
Wiązów
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie zakończyła trwający od 2016 roku remont. Przeprowadzono szereg prac: od wymiany okien czy instalacji, przez zakup gablot i stanowisk komputerowych aż do nowej aranżacji wnętrz. Do stworzenia przestrzeni dla dzieci i młodzieży wykorzystano motywy literackie z „Alicji w Krainie Czarów”. Co więcej, z inicjatywy dwóch nauczycielek powstał spot reklamujący placówkę w nowej odsłonie. Można go obejrzeć na facebooku biblioteki >>.


► Nowe wnętrza biblioteki prezentują się całkiem miło. Cieszy dbałość o szczegóły i zwiększenie powierzchni użytkowej działu dziecięcego z 41metrów kwadratowych aż do 218! Współpraca ze społecznością lokalną przy tworzeniu spotu to także duży plus.
sierpień 2017
Góra
Biblioteka Miejska w Górze nie tylko poinformowała swoich czytelników o pozyskaniu środków na zakup nowości w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, ale też od razu zachęciła swoich czytelników do składania własnych propozycji. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na każdą wypowiedź użytkownika bibliotekarze odpowiadali osobiście, na bieżąco informując, czy i kiedy wybrane przez nich książki będą dostępne, a nawet rezerwując wybrane pozycje czy zawiadamiając o wyczerpaniu nakładu.


► W dużej bibliotece tak spersonalizowany kontakt z czytelnikiem byłby pewnie niemożliwy, niemniej jednak pracownicy Biblioteki Miejskiej w Górze zasługują na uznanie – ze względu na zaangażowanie i chęci.
sierpień 2017
Oleśnica
Dzieci z gminy Oleśnica w czasie wakacji mogły skorzystać z wędrownego muzeum – wszystko dzięki inicjatywie pracowników Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią, którzy sami przyjeżdżali do okolicznych świetlic, by zapoznać dzieci z niektórymi eksponatami. Projekt powstał w ramach programu „Kultura dostępna” dofinansowywanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


► Skoro dzieci nie chcą przyjść do muzeum, muzeum przyjedzie do nich! Pomysł jest oczywiście bardzo trafiony, miejmy nadzieję, że przyciągnie młodych ludzi na dłużej.
sierpień 2017
Siechnice
Centrum Kultury w Siechnicach w ramach oferty wakacyjnej przeprowadziła cykl warsztatów „Lato z Handmade”. Uczestnicy zajęć mogli m. in. przemalować swoje meble, stworzyć własne kosmetyki czy upiększyć przedmioty codziennego użytku.


► Akcja zasługuje na to, by o niej napisać przede wszystkim ze względu na sam fakt, że bibliotekarze podjęli trud przedstawienia oferty kulturalnej nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych, co – wbrew pozorom – wcale nie jest  zbyt powszechnym zjawiskiem.