Już wkrótce we Wrocławiu zaczną się obchody Europejskiego Dnia Języków, kótry przypada na 26 września. Wydarzenie to, ustanowione decyzją Komisji Europejskiej oraz Rady Europy, ma na celu podkreślenie bogactwa językowego i kulturalnego Europy, promowanie nauki języków obcych i propagowanie wiedzy na temat konieczności ciągłego rozbudowywania oferty językowej w imię idei wzajemnego porozumienia oraz wielojęzyczności.

W obchodach biorą udział instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze nauki języków, uniwersytety, szkoły, a także liczne instytucje kulturalne – w tym także Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, w którym przeprowadzone zostaną warsztaty dla grup szkolnych. Spotkania będą obejmowały następujące tematy: „Jak to z Lechem, Czechem i Rusem było, czyli rzecz o językach słowiańskich”, „Mikołajek i inne chłopaki, czyli rzecz o języku francuskim”, „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali, czyli rzecz o gwarze śląskiej”.

Wiele z planowanych wydarzeń jest adresowanych szczególnie do dzieci. Jedną z ciekawszych inicjatyw jest językowa gra miejska „Strach się bać", zaplanowana na sobotę 23 września (link do strony internetowej tutaj >>). Osadzona w fantastycznym świecie Istot Cienia rozgrywka ma na celu zachęcić uczestników do porozumiewania się w innych językach. Jak piszą organizatorzy: „W Językowych Centrach Wszechświata czekają na Was lekko szaleni naukowcy oraz Wiedzący posiadający dar znajomości języków obcych – angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, szwedzkiego, czeskiego, ukraińskiego i rosyjskiego. Właśnie w tych językach trzeba będzie rozmawiać i rozwiązywać zagadki prowadzące do poznania zaklęć".
  Swoje uczestnictwo (min. 3-osobwe zespoły) zgłaszać można do 20 września 2017.

Ponadto będzie można wziać udział w koncertach, warsztatach, targach książki czy spotkaniach autorskich.
Oficjalna strona internetowa >>
Program do pobrania >>