UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Sezon urlopowy dobiega końca, a wraz z początkiem września ruszamy z kolejnymi cyklami spotkań i imprezami kulturalnymi. Dlatego poprosiliśmy organizatorów o to, by w kilku słowach zdradzili, co przygotowali dla naszych czytelników w nowym roku artystycznym, a z myślą o tych, którzy wciąż pozostają niezdecydowani, krótko opisaliśmy każdy cykl. Nie ulega wątpliwości, że spośród bogatej oferty zajęć każdy wybierze coś dla siebie – jak zwykle prezentujemy wydarzenia skierowane do osób z różnych grup wiekowych i o rozmaitych zainteresowaniach. Od fantastyki do psychoanalizy; od warsztatów dla dzieci do obchodów Dnia Seniora – w Bibliotece podejmujemy szereg istotnych z punktu widzenia użytkowników tematów, które staramy się przybliżać w jak najciekawszej formie. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny, jedynie w niektórych przypadkach obowiązują zapisy. Warto sprawdzać w naszym „Kalendarzu imprez” kiedy i gdzie będą się odbywać.
BAM I BAN
 
Oto comiesięczne zajęcia w Bibliotece Siedmiu Kontynentów dedykowane najmłodszym z najmłodszych oraz ich opiekunom. Jeżeli twoje dziecko mieści się w przedziale wiekowym od 6 miesięcy do 4 roku życia, te zajęcia są dla Was! To szansa na spotkanie z rówieśnikami oraz możliwość twórczej zabawy z rodzicem. A co w tym roku słychać w Bibliotecznej Akademii Niemowlaka i Malucha?
 
W tegorocznej edycji będzie moc dźwięków do wysłyszenia. Najmłodsi „akdemicy” (BAN) będą poznawać swoje ciało – każde spotkanie będzie okazją do stymulacji polisensorycznej: będziemy dotykać, oglądać, wąchać, słuchać, próbować, śpiewać, skakać i tańczyć. Oczywiście wszelkie zabawy będą inspirowane literaturą skierowaną do najmłodszych. Również u „starszaków”, czyli na zajęciach z Bibliotecznej Akademii Malucha, nie zabraknie wierszy i piosenek, zwłaszcza że w tym roku zamienimy się w Poszukiwaczy Dźwięków. Postaramy się wsłuchać w otoczenie i „dostrzec” uszami niuanse, których nie widać oczami. Wkroczymy w świat pojedynczych dźwięków, ale nie zabraknie również muzyki granej przez dzieci i dorosłych (zajęcia odbywają się przy dźwiękach pianina).
CHILLOUT Z KSIĄŻKĄ W BIBLIOTECE

Czyli Klub Czytelniczy dla młodzieży w Dziale Pracy z Dziećmi.

Lubisz czytać i rozmawiać o książkach, a może wolisz słuchać, jak inni o nich opowiadają? Jeśli tak, to musisz dołączyć do dyskusyjnego klubu książki, działającego od 2016 roku w Bibliotece 7 Kontynentów! Pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym odbędzie się 8 listopada (środa) o godzinie 16:30. Porozmawiamy o książce „Fatalna lista” autorstwa Siobhan Vivian. Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich w wieku 13 -19 lat! W naszych spotkaniach mogą brać udział osoby, które nie zdążyły przeczytać omawianej książki. Zapewniamy ciepłą herbatę (z sokiem malinowym) i ciastka.

Więcej informacji tutaj >>
HORROR DAY

Horror Day, czyli Dolnośląski Festiwal Grozy, w tym roku odbędzie się już po raz czwarty. Wydarzenie przyciąga wszystkich entuzjastów tego, co budzi przerażenie i niepokój; za każdym razem prezentując zjawisko w nieco innym kontekście. Obchody trwają przez cały dzień, a na ten czas Biblioteka zamienia się w centrum spotkań ze specjalistami w różnych dziedzinach (m. in. filmoznawstwa czy psychologii), którzy dzielą się swoją wiedza na temat horroru.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji, zaplanowanej na 14 października 2017, jest Japonia – elementy grozy w jej kulturze, literaturze i filmie. W ramach festiwalu zorganizowany zostanie cykl wykładów, przewidziano także wydarzenia towarzyszące, takie jak konkursy z nagrodami, warsztaty rysowania w stylu manga czy tworzenie karykatur uczestników. Dodatkową atrakcją będzie możliwość skorzystania z gogli VR, czyli okularów do rozszerzonej rzeczywistości.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Horror Day >>
LOŻA FANTASTYCZNA

Z inicjatywy Loży Fantastycznej, czyli bibliotecznego klubu fantastyki, odbywają się cykliczne spotkania dyskusyjne na temat wybranych książek oraz spotkania RPG i planszówkowe. Planowany jest również konwent weekendowy, a w jego ramach m.in. całonocne gry narracyjne oraz spotkanie z polskimi autorami fantastyki.

Ponadto, we współpracy z Lożą Fantastyczną, 7 października 2017 roku odbędzie się Occulta Mundi – miejski LARP terenowy osadzony we współczesnych realiach, w świecie teorii spiskowych, tajnych organizacji, wielkich sekretów i niepokojącego okultyzmu. To gra zaprojektowana, by poprowadzić ją tego samego dnia w wielu miastach Polski jednocześnie – tak, by opowiedzieć jedną porywającą historię, łączącą graczy z różnych części kraju.

Wszelkie informacje na temat działalności klubu znajdują się na facebookowym profilu >>
ROMANTYZM I ROMANTYCZNI
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w rozpoczętym w tym roku cyklu spotkań organizowanych we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. „Romantyzm i Romantyczni. Epoka. Ludzie. Sztuka” to pięć otwartych wykładów dla wszystkich miłośników epoki romantyzmu, a także osób ciekawych nowej wiedzy. Prelegenci opowiadają o romantyzmie w zupełnie inny, niż dotychczas znany nam z lekcji języka polskiego, sposób.
 
W październiku – miesiącu jesiennej słoty, odbędzie się prelekcja o czarnym romantyzmie. Zastanowimy się, czy w szaleństwie jest metoda i udowodnimy, że nie taki romantyzm uroczy, jak go malują… W grudniu, podczas ostatniego spotkania w tym roku, słuchacze będą mogli dowiedzieć się więcej o zgryźliwym romantyku. Prelegentka opowie o Tadeuszu Różewiczu i jego licznych aluzjach względem twórczości Adama Mickiewicza.
SENIORALIA

To już tradycja, że każdej jesieni na kilka dni miasto oddajemy we władanie seniorom. Analogicznie, jak w przypadku juwenaliów, we Wrocławiu organizowany jest szereg atrakcji kulturalnych, z których część odbywa się w Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Warto dodać, że Senioralia to właściwie impreza dla wszystkich, o czym świadczy chociażby tegoroczny program obchodów.

We wrześniu i październiku uczestnicy będą mieli okazję m. in. wziąć udział w koncertach, zajęciach sportowych oraz prelekcjach dotyczących wielokulturowości i (będą to dwa wykłady z cyklu „Tradycje wielu kultur”, poświęcone Jerozolimie oraz Ukrainie). Ponadto, w ramach wykładu organizowanego we współpracy z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym we Wrocławiu, będzie można zwiedzić meczet. Coś dla siebie znajdą więc melomani, podróżnicy-amatorzy, pasjonaci zdrowego trybu życia i wszyscy ciekawi świata oraz młodzi duchem. Choć wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, przypominamy o konieczności zapisów!
SPOTKANIA Z PSYCHOANALIZĄ

Ten zapoczątkowany w 2014 roku cykl realizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej (PTPP) cieszy się niezmienną popularnością – każdy wykład przyciąga dużą widownię, która pragnie dowiedzieć się czegoś więcej na temat mechanizmów rządzących naszym zachowaniem. Prelegentami są wykwalifikowani psychologowie i psychoterapeuci z wieloletnią praktyką zawodową, którzy odkrywają przed uczestnikami tajemnice ludzkiej psychiki.

Na drugą połowę 2017 roku zaplanowano dwa spotkania – w październiku i grudniu. Odczyt „Wprowadzenie do zagadnienia traumy” poprowadzi Urszula Wach, certyfikowana psychoterapeutka psychoanalityczna, członek PTPP oraz Dolnośląskiego Koła Naukowego Psychoterapii Psychoanalitycznej, która doświadczenie psychoterapeutyczne zdobywała m. in. w Poradni Rodzinnej czy Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Z kolei grudniową prelekcję o mowie ciała „W słowach się nie mieści. Komunikacja zaklęta w ciele” poprowadzi Edyta Karolczyk, psychoterapeuta posiadająca wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi. Pracuje w nurcie psychoterapii psychoanalitycznej, zgodnie ze standardami etycznymi PTPP.
TRADYCJE WIELU KULTUR

Powstały w 2014 roku cykl spotkań poświecony tradycjom innych narodów to odpowiedź na bezpośrednio zgłaszane potrzeby czytelników. Zapraszani są na nie przedstawiciele różnych kultur i religii, którzy zaznajamiają słuchaczami ze swoimi zwyczajami. Prelegentami są m. in. przedstawiciele cerkwi, wyznawcy islamu czy kościoła ewangelicko-augsburskiego. To doskonale wpisuje się w ogólną misję Biblioteki propagowania różnorodności i równości.

Do końca roku czeka nas jeszcze kilka spotkań na temat wielokulturowych miast i krajów, m. in. dotyczących Ukrainy, ale też miejsc bardziej egzotycznych, jak Indie czy Jerozolima. Słuchacze będą mieli okazję poznać miejsca styku różnych religii, gdzie tradycja i nowoczesność łączy się w zwartą całość, dowiedzieć czegoś więcej na temat codzienności ludzi tam żyjących i zrozumieć ich unikalny charakter. Wśród gości pojawią się przedstawiciele Muzeum Narodowego we Wrocławiu, lingwiści i podróżnicy.