UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
O autorze:
Samuel Blumenfeld urodził się w 1927 roku w Nowym Jorku. Ukończył City College of New York. Opublikował dziesięć książek na temat nauczania w Ameryce. Pracował jako reporter w „Le Monde 2”. Zmarł 1 czerwca 2015 roku.


O książce:
 
„…postać, która zdołała się wymknąć się wszelkim pojęciom dobra i zła,
prawdy i fałszu a nawet cienia i światła”.
 
Na okładce książki napisano: Michał Waszyński – życie barwniejsze niż film.

I autor próbuje to udowodnić, opowiadając losy bohatera od urodzin aż do niespodziewanej śmierci.

We wstępie wyjaśnia, dlaczego Żydzi na ekranie byli dla niego tematem tabu i dlaczego obejrzenie filmu „Dybuk” wpłynęło na zainteresowanie się twórcą tego obrazu.
Był on w Polsce przed II wojną reżyserem 40 filmów, uwielbianych przez publiczność i równie intensywnie krytykowanych przez specjalistów. Tylko jeden obronił się upływowi czasu. Autor wyjaśnia dlaczego.

Życie bohatera mogłoby stać się świetnym scenariuszem na film biograficzny, bo Waszyński całkowicie wymyślił je na nowo.

„Kiedy realne życie staje się nieznośne, wygodniej zacząć żyć wyobraźnią. Nikt nie potrafił tego robić równie dobrze…”.  Bo pomysł na siebie miał iście filmowy, a wyobraźnię nieograniczoną. Także zdolność adaptacji, w czym przypomina bohatera filmu Woody’ego Allena „Zelig”.

Autor musi często prostować rzeczywistość alternatywną, jaką wykreował jego bohater.

Wędrówkę zaczynamy wraz z Mosze Waksem, synem kowala w Kowlu na Wołyniu, w 1904 roku, a kończymy w Hiszpanii w 1965 roku, gdy umiera Michał Waszyński.

Po drodze bohater przechodzi różne koleje losu – od kariery wziętego i zamożnego reżysera filmowego w przedwojennej Polsce, przez pobyt na Syberii, służbę w armii Andersa i przejście z nią do Włoch, a potem działalność w Hiszpanii.

Szczęście go nie opuszczało, dzięki czemu był bogaty, bywał w świecie arystokracji, artystów, a nawet miał dobre kontakty z Watykanem, bo jeden z papieży lubił towarzystwo osób ze środowiska show-biznesu.

Ale ta książka to nie tylko biografia reżysera i producenta. To także okazja dla autora, aby opisać miejsca i czasy życia Waszyńskiego.

Na początku poznajemy Kowel z czasów, gdy był pod zaborem rosyjskim. Potem czasy pobytu w Warszawie i opowieść o tym, jak powstawał jedyny wartościowy film w karierze bohatera i o kinie jidysz.

O pobycie armii Andersa na terenie Włoch i warunkach, w jakich polscy żołnierze żyli i działali, a Waszyński nakręcił trzy filmy. O znanych postaciach ze świata filmu i ich problemach zawodowych i osobistych. Oraz o wytwórni filmowej, w której królowały przekręty, łapówkarstwo, nieuczciwość i hochsztaplerstwo. A także o Hiszpanii z okresu panowania dyktatora Franco.

Książka zawiera bibliografię podającą źródła, z jakich Blumenfeld korzystał, są tam autobiografie, wspomnienia, opracowania filmowe, praca doktorska, akta wojskowe i artykuły prasowe. Dużą część materiału autor pozyskał w trakcie telefonicznych rozmów z osobami znającymi Waszyńskiego.

Mogłaby to być fascynująca książka, ale nie jest. Może zabrakło autorowi talentu, daru narracji i tego czegoś, co sprawia, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy.

Polecam osobom interesującym się historią kina.
IRENA BROJEK Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika, Szkoła Inspekcji Pracy, Dz.B.P., Uniwersytet, PWST, R.B.P, M.B.P.). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą „dress-party”. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: http://kotnagalezi1.blox.pl/html.