UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
2 sierpnia 2017 r., w wieku 87 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska, znakomita poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci, powszechnie znanych wierszy („Gdyby tygrysy jadły irysy...”), piosenek („Kundel bury”), pierwszej polskiej dobranocki telewizyjnej („Jacek i Agatka”) i mnóstwa chętnie czytanych przez dzieci tekstów. Jej zasługi dla polskiej kultury będą zapewne przypominane przez wszystkie media. My, bibliotekarze Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, odczuwamy tę stratę w sposób szczególny.

Pani Wanda Chotomska była zaprzyjaźniona z naszymi koleżankami i kolegami z Działu Pracy z Dziećmi (Biblioteki 7 Kontynentów), przyjeżdżała na organizowaną przez nich imprezę „Z książką na walizkach” i chętnie z nimi współpracowała. Śladem takiego spontanicznego zaangażowania Poetki w biblioteczną imprezę jest „walizkowa” piosenka – swoisty hymn imprezy. Oto jej historia.

W podróży do Nowej Rudy – miejsca pierwszej edycji imprezy – bibliotekarze ułożyli tekst pierwszej zwrotki. Muzykę napisał Marek Shak. A podczas drugiego finału w Dzierżoniowie niezastąpiona pani Wanda Chotomska dopisała pozostałe zwrotki.

Oto ten tekst.
Najpierw zwrotka ułożona przez bibliotekarzy:

Na Dolnym Śląsku z dziećmi czytamy,
Czytają babcie, czytają mamy.
Czyta nam dziadek, czyta i tato,
Wszyscy czytamy przez całe lato.

A to dwie następne autorstwa Wandy Chotomskiej:

Czytamy również przez całą jesień,
O czym na Śląsku od dawna wie się
I nawet zima nas nie zatrzyma.
Czytamy kiedy mrozi nas zima.

A kiedy wiosna zastuka do nas
I z tą piosenką wpadnie do bramy,
Czytamy książki, czytamy książki,
Jak rok okrągły książki czytamy.

Piosenka „objechała” już wiele miejsc na Dolnym Śląsku, śpiewało ją tysiące dzieci. I będą ją śpiewać przez kolejne lata następni uczestnicy Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami.

Śmierć Wandy Chotomskiej jest wielką stratą dla czytelników, zwłaszcza młodych i najmłodszych, dla bibliotekarzy, dla polskiej literatury i szerzej – kultury.
Cześć Jej pamięci
!
Poniżej, w galerii zdjęć, znajdziecie Państwo fotografie dokumentujące spotkania Poetki z czytelnikami podczas kilku edycji imprezy „Z książką na walizkach”. Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Działu Pracy z dziećmi DBP.