UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Po wakacyjnej wycieczce śladami literatów po wrocławskim rynku >>  przyszedł czas na kolejne atrakcje, które mogą zobaczyć (czy raczej w których mogą wziąć udział) książkoholicy. Tym razem prezentujemy najważniejsze festiwale literackie, odbywające się w ciągu wakacji oraz na początku roku szkolnego w różnych miastach Polski, a także Europy.

W Polsce:
Punktem wyjścia pozostaje Wrocław, ponieważ w mieście wciąż trwa Miesiąc Spotkań Autorskich. Lipiec to także rozpoczęcie nietypowego, bo muzyczno-literackiego festiwalu poświęconego twórczości Conrada. Z kolei w sierpniu mamy do wyboru wyjazd w góry albo nad morze, w zależności od upodobań. Po raz drugi odbędzie się bowiem Zakopiański Festiwal Literacki, a po raz szósty Literacki Sopot. Na literackie wycieczki warto poświęcić jeszcze pierwszą dekadę września. Właśnie wtedy w Polsce mają miejsce aż trzy różne akcje promujące czytelnictwo, czyli Narodowe Czytanie, Stacja Literatura oraz Niezależny Kiermasz Książek.
 
MIESIĄC SPOTKAŃ AUTORSKICH WE WROCŁAWIU
1 lipca – 4 sierpnia 3017


To festiwal szczególny z kilku względów. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, trwa ponadprzeciętnie długo jak na festiwal literacki. Po drugie Miesiąc Spotkań Autorskich odbywa się jednocześnie w 4 krajach i 5 miastach, czyli – poza Wrocławiem – w Brnie, Ostrawie, Lwowie oraz Koszycach. Choć początkowo spotkania autorskie były bardziej hermetyczne i dotyczyły jedynie środowiska czeskiego, obecnie główna idea festiwalu polega na prezentowaniu zarówno rodzimych, jak i zagranicznych twórców. W związku z tym co roku do udziału jako gość honorowy zapraszany jest inny kraj – w tym roku jest to Gruzja. Spotkania z autorami we Wrocławiu odbywają się codziennie, o godzinie 19 w budynku Mediateki przy pl. Teatralnym 5.

Oficjalna strona internetowa >>
FESITWAL „OBRAZY Z CONRADA”
20 lipca – 26 listopada 2017


Kilka dni temu w Wilanowie odbyła się inauguracja ogólnopolskiego festiwalu zorganizowanego w ramach roku Josepha Conrada Korzeniowskiego. Co ciekawe, pomysłodawcą akcji jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a celem projektu jest popularyzacja twórczości pisarza i połączenie jej z muzyką współczesną. Podczas pięciu koncertów (w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Radomiu i Lesznie) kompozytorzy zaprezentują inspirowane powieściami Conrada kompozycje, a w tym samym czasie aktorzy będą recytować fragmenty utworów. Przed każdym koncertem odbędzie się spotkanie, co pozwoli publiczności wziąć udział w dyskusji na temat literatury i muzyki.

Oficjalna strona internetowa
 >>
ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI
11-14 sierpnia 2017


Festiwal pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką” ma na celu ożywienie dawnych tradycji artystyczno-literackich miasta, z którym związani byli m. in. Witkacy, Jan Kasprowicz, Kornel Makuszyński, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim. Nie oznacza to jednak, że zabraknie współcześnie cenionych autorów i specjalistów. W cyklu spotkań z czytelnikami udział wezmą m.in. Jerzy Bralczyk, Michał Rusinek, Barbara Gawryluk. Oprócz tego zaplanowano imprezę towarzyszącą w postaci targów książki, a początkujący autorzy mogą spróbować swoich sił w konkursie literackim o nagrodę burmistrza miasta.

Oficjalna strona internetowa
 >> 
LITERACKI SOPOT
17-20 sierpnia 2017


O festiwalu literackim w Sopocie każdy chyba słyszał. To jedna z większych imprez kulturalnych w Polsce, której motywem przewodnim w tym roku będzie literatura hiszpańskojęzyczna. Wśród zaproszonych gości znajdują się tacy autorzy, jak Javier Cercas, Almuneda Grandes, Isabel Ferreiro Lavedán. Ponadto udział w inicjatywie wezmą Stanisław Bereś, Stefan Chwin, Dorota Masłowska i wielu innych znanych w Polsce przedstawicieli środowiska naukowego i artystycznego. Program przewiduje szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym, będzie więc nie tylko literatura, lecz także film, muzyka czy zajęcia przeznaczone dla dzieci.

Oficjalna strona internetowa
 >> 
FINAŁ NARODOWEGO CZYTANIA
2 września 2017


Na początek września zaplanowano finał ogólnopolskiej akcji czytelniczej, polegającej na jednoczesnym czytaniu klasyki literatury narodowej. W tym roku wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To oczywiście nie do końca festiwal, ale zasługuje na uwagę jako impreza cykliczna i wartościowa pod względem popularyzacji czytelnictwa. Poza tym to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy na podróże nie mają czasu. W tym przypadku nie trzeba oddalać się zbyt daleko od domu, by wziąć udział w ciekawej inicjatywie o charakterze literackim – wystarczy tylko sprawdzić, które instytucje kultury znajdujące się w pobliżu biorą udział w Narodowym Czytaniu i przyłączyć się do akcji.
STACJA LITERATURA 22 (STRONIE ŚLĄSKIE)
8-9 września 2017


Ten najstarszy w Polsce festiwal literacki do zeszłego roku znany był pod nazwą Port Literacki. Przed rokiem, po przeprowadzce z Wrocławia do Stronia Śląskiego, zmienił nazwę oraz formułę, a prasa rozpisywała się o jego twórczym charakterze. Dziś śmiało można nazwać go perełką wśród podobnych imprez. Akcent w przypadku Stacji Literatury stawia się na początkujących autorów, a całość ma przełamywać schematy (stąd tegoroczne hasło: spodziewajcie się niespodziewanego). Aura tajemniczości i lejtmotyw „życie, miłość, śmierć” sprawiają, że festiwal zapowiada się bardzo interesująco.

Oficjalna strona internetowa
 >>
WARSZAWSKI NIEZALEŻNY KIERMASZ KSIĄŻEK
9-10 września 2017


Druga edycja niszowej inicjatywy ma na celu promocję niezależnych wydawnictw i zapewnienie warunków do wymiany poglądów na temat kultury i sztuki w kontekście życia społecznego. Do udziału zaproszeni są wydawcy, drukarze, bibliotekarze, tłumacze, artyści i wszyscy pasjonaci książek. Oprócz tego zaplanowane są koncerty, warsztaty i wykłady na różnorodne tematy. O sobie organizatorzy piszą: „chcemy oddać głos inicjatywom oddolnym i osobom wykluczanym z dominującego dyskursu z powodu rasy, pochodzenia, płci, orientacji seksualnej, wieku, ekonomicznych barier lub sprawności”.

Oficjalna strona internetowa
 >> 
W Europie:
Tym, którzy chcieliby spróbować czegoś zupełnie nowego, proponujemy festiwale zagraniczne. Do wyboru są nie tylko kraje sąsiedzkie, ale też miejsca bardziej egzotyczne, od Włoch do Danii. Wszystkie imprezy cieszą się opinią wydarzenia międzynarodowego i przyciągają tłumy. Najbliższa data to koniec lipca, kiedy w angielskiej miejscowości Cornwall odbywa się festiwal Port Eliot. W sierpniu pozostajemy w tym samym kręgu kulturowym – w połowie miesiąca w Edynburgu rozpoczyna się coroczna impreza artystyczna związana z różnymi dziedzinami sztuki. Tym, którym duże odległości niestraszne, polecamy także skupiający się na literaturze współczesnej festiwal Louisiana (Dania). Wrzesień to Włochy i znacznie bliższe nam Niemcy oraz Ukraina.
 
FESTIWAL PORT ELIOT
Cornwall, Anglia
27-30 lipca 3017


Uznawany za jeden z najlepszych festiwali literackich w Wielkiej Brytanii, Port Eliot przekracza granice imprezy książkowej i można uznać go chyba za „hipsterski”. Spotkania z literaturą przeplatają się tutaj z koncertami, warsztatami jogi, tanecznymi przedstawieniami, wykładami naukowymi, performancem. Ten kulturalny misz-masz pozwala każdemu wybrać coś odpowiedniego dla siebie i z pewnością nikogo nie zawiedzie. O oryginalności festiwalu świadczyć może jedna (z bardzo wielu) zaplanowanych atrakcji: uczestnicy będą mogli obejrzeć scenę z jednego z utworów Agaty Christie za pomocą specjalnych, holograficznych okularów, a towarzyszyć będzie temu nagranie, na którym autorka odczytuje tekst. Na marginesie dodam jednak, że festiwal, niestety, jest płatny.

Oficjalna strona internetowa
 >> 
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KSIĄŻKI
Edynburg, Szkocja
12-27 sierpnia 2017


Jeśli kiedykolwiek marzyliście o podróży do stolicy Szkocji, sierpień to najlepsza okazja, by w końcu to zrobić. Właśnie wtedy, w urokliwych ogrodach na Charlotte Square (znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO), odbywa się międzynarodowe święto książek. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Edynburskiego, w którego skład wchodzi m. in. festiwal teatralny The Fringe, festiwal muzyki poważnej (w tym opery i baletu) czy festiwal filmowy. Wachlarz wydarzeń kulturalnych jest bardzo szeroki, jedną z ciekawszych inicjatyw jest np. laboratorium żywej poezji (Live Poetry Lab), czyli możliwość obserwacji autorów podczas ich pracy, a w przypadku stałych bywalców także okazja do wsparcia ich w działaniu poprzez podzielenie się wspomnieniami z poprzednich edycji festiwalu (zadaniem poetów będzie bowiem stworzenie wierszy-odpowiedzi na relacje uczestników).

Oficjalna strona internetowa
 >> 
FESTIWAL LITERACKI LOUISIANA
Humlebak, Dania
24-27 sierpnia 2017


Z inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana od kilku lat w Danii odbywają się spotkania poświęcone literaturze nowoczesnej i artystom z całego świata. Zapraszani są twórcy z różnych dziedzin sztuki, wspólnym mianownikiem jest tutaj nastawienie na nowatorstwo. W tym roku gośćmi będą m. in. Swietłana Aleksijewicz, białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2015; Paul Auster, amerykański pisarz i reżyser; Yu Hua, chiński nowelista i powieściopisarz.

Oficjalna strona internetowa
 >> 
FESTIVALETTERATURA
Mantua, Włochy
6-10 września 2017


To ciekawy przykład inicjatywy lokalnej, która urosła do rangi wydarzenia międzynarodowego. Festiwal literacki w Mantui dostosowany jest szczególnie do młodych odbiorców, wiele warsztatów i atrakcji adresowanych jest specjalnie do nich. Lista gości jest długa, jednak większość z nich to nazwiska włoskie, dlatego impreza szczególnie zainteresuje tych, którzy szczególnie interesują się taką literaturą. Warto dodać, że wiele pomysłów związanych z imprezą przerodziło się w osobne projekty, tak było np. z europejskim słownikiem złożonym z wyrazów, które uczestnicy festiwalu uznali za szczególnie znaczące w swoich językach narodowych.

Oficjalna strona internetowa >>
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERACKI ILB
Berlin, Niemcy
6-16 września 2017


To 10-dniowa, przyciągająca dziesiątki tysięcy odwiedzających impreza kulturalna podzielona na specjalne sekcje, jak np. Literatura Świata czy Międzynarodowa Literatura dla Dzieci i Młodzieży, które same w sobie są mini-festiwalami. Jedną z ciekawych inicjatyw realizowanych w ramach festiwalu jest Nauka i Humanistyka, czyli stworzenie platformy do wymiany poglądów między naukowcami i pisarzami. Impreza przyciąga pisarzy dosłownie z całego świata (m. in. Zimbabwe, Syrii, Meksyku, Irlandii, Rosji, Chin, Szwecji), a także z Polski – w tym roku do Berlina przyjedzie Katarzyna Dąbrowska, poetka i laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Oficjalna strona internetowa
 >> 
FORUM WYDAWCÓW (LITFEST)
Lwów, Ukraina
13-17 września


Wrzesień we Lwowie to dwie połączone ze sobą imprezy książkowe: Targi Książki oraz Międzynarodowy Festiwal Literacki. Warto poświęcić mu uwagę nie tylko ze względu na stosunkowo niewielką odległość, lecz także dlatego, że jest to największa tego typu inicjatywa u naszych sąsiadów, która do tej pory przyciągnęła 600 autorów z Ukrainy i 58 innych krajów. Spośród najbardziej znanych osobistości, na festiwalu pojawili się m. in. Jostein Gaarder, Zygmunt Bauman, Tatiana Tołstaja czy Martin Pollack. W tym roku jako gość specjalny Polskę reprezentować będzie Witold Szabłowski, natomiast gośćmi honorowymi są Philippe Sands i Henry Marsh – prawnik oraz neurochirurg z Wielkiej Brytanii (co świadczy chyba o nieszablonowym sposobie myślenia organizatorów).

Oficjalna strona internetowa
 >>