Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
wtorek, 8 sierpnia 2017, godz. 17.00
Wernisaż wystawy
środa, 9 sierpnia 2017, godz. 17.00
Geopoetyka i prywatne mitologie.
Analiza marzeń sennych z Gdańska i Wrocławia

dyskusja
goście: Marta Wróblewska, Agnieszka Kłos
prowadzenie: Maria Marszałek
Traktując miasto jako tekst kultury, możemy analizować je podobnie jak obiekt artystyczny albo tekst. W odniesieniu do Gdańska i Wrocławia przydatnymi narzędziami metodologicznymi są kategorie traumy i wyparcia. Rysunki i rzeźby Güntera Grassa ukazują elementy prywatnej mitologii, która uzupełnia  jego twórczość literacką. Gdańsk jest obecny w tekstach, ale prawie nie istnieje na obrazach. Zamiast niego są surrealistyczne zwierzęta i niepokojące hybrydy, archetypiczne motywy. Wrocław, podobnie jak Gdańsk, ma niestabilną tożsamość, która wynika z skomplikowanej i wielowarstwowej historii. Za pomocą literatury można ją cementować albo podjąć próbę jej rozchwiania. Czy obraz może pełnić funkcje analogiczne do funkcji snu w praktyce psychoanalitycznej? Czy analiza obrazu może pomóc w interpretacji  tekstu i w zrozumieniu tożsamości miasta?
 Agnieszka Kłos – współpracowniczka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, od 2012 roku członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), doktorantka Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (seminarzystka prof. Ewy Domańskiej).  Od 2001 roku redaktorka magazynu „Rita Baum”. Autorka książek prozatorskich nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
 Marta Wróblewska – historyk sztuki, filolog, menadżer kultury, kurator, krytyk artystyczny. Doktorantka na kierunku Historia Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, od 2013 roku kurator w Gdańskiej Galerii Miejskiej, zaś od 2014 kierownik Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Autorka tekstów do katalogów wystaw i publikacji artystycznych oraz magazynów o sztuce m.in.: „Szum”, Kwartalnik Rzeźby „Orońsko”, „Arteon”, Kwartalnik „Fotografia” czy Portal O.pl.
 Maria Marszałek – historyk sztuki, psycholog. Doktorantka na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Dziale Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza oraz współpracuje z Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego.
czwartek, 10 sierpnia 2017, godz. 17.00
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie
prowadzenie: Marta Wróblewska
piątek, 11 sierpnia 2017, godz. 10.00
Pisarz o rybiej głowie
cykl Wakacyjne warsztaty dla dzieci
dzieci 7–12 lat
wstęp wolny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy:

tel. 71 75 50 651 do 655
Kto skrył się w Muzeum Pana Tadeusza? Ma głowę turbota i ogon syreny… Schował się za postaciami ze swoich grafik, wmieszał pomiędzy ptaki w garniturach i zębate jaszczurki. Chociaż Günter Grass większą sławę zdobył jako pisarz, to przez całe życie tworzył również rysunki, litografie czy rzeźby. Często przedstawiał na nich zagadkowe stworzenia podobne do tych ze średniowiecznych bestiariuszy. Podczas zająć, posługując się techniką kolażu i instalacji, wykonamy własne miniaturowe bazyliszki.
sobota, 12 sierpnia 2017, godz. 12.00
Dzieci i ryby
cykl Sobotnie warsztat rodzinne
dzieci 5–12 lat
wstęp wolny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy:

tel. 71 75 50 651 do 65
Mówi się, że dzieci i ryby nie mają głosu. Zazwyczaj milczą również obrazy i rzeźby. Nie zawsze jednak musi tak być. Na wystawie prac Güntera Grassa odnajdziemy przedstawicieli podwodnego świata. Przyjrzymy się im dokładnie i w drugiej części warsztatu stworzymy morskie instrumenty dla rybnej orkiestry.
sobota, 2 września 2017, godz. 12.00
Co pamięta miasto
cykl Sobotnie warsztat rodzinne
dzieci 5–12 lat
wstęp wolny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy:

tel. 71 75 50 651 do 65
Miasta pamiętają więcej niż ludzie. Na budynkach zostają blizny po dramatycznych wydarzeniach, zaś stary układ ulic nie pasuje do nowych tras. Podczas warsztatu przyjrzymy się historycznym miastom takim jak Babilon i Rzym, ale też Wrocław i bliski Günterowi Grassowi Gdańsk. Poszukamy wspomnień na planach i fotografiach, a w praktycznej części zajęć zaprojektujemy własne miasta idealne.
wtorek, 5 września 2017, godz. 17.00
Czytanie fragmentów prozy Güntera Grassa
Maciej Tomaszewski
Maciej Tomaszewski – od 1985 aktor Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. W 1987 otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Wyspiańskiego. Jest czterokrotnym laureatem wrocławskiej nagrody „Złota Iglica”. Występował także w Teatrze Muzycznym-Operetce Wrocławskiej we Wrocławiu (1998), Teatrze Polskim w Szczecinie (2002–2006), Teatrze Rozmaitości w Warszawie (2003–2004) i warszawskim Teatrze Rampa na Targówku (2004). W 2003 otrzymał nagrodę aktorską za rolę Stuarta w spektaklu Zwycięstwo na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Znany także z ról w filmach i serialach telewizyjnych, m.in. Dzień świra, Sala samobójców, Prawo Agaty, Pierwsza miłość.
Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław