UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
14 lipca w Bibliotece Narodowej odbędzie się uroczysta inauguracja PATRIMONIUM – największego w historii kultury polskiej projektu digitalizacji zbiorów i udostępnienia ich online, dofinansowywanego ze środków europejskich. Od tego dnia rozpocznie się wdrażanie przedsięwzięcia.

Do 2020 r. ponad milion najcenniejszych, nierzadko unikatowych obiektów z Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej, zostanie udostępnionych w postaci elektronicznej najwyższej jakości za pośrednictwem Cyfrowej Biblioteki Narodowej „Polona”. Wszystkie należą do domeny publicznej, a więc będą mogły być pobierane i wykorzystywane w dowolny sposób przez każdego użytkownika – nie tylko do celów naukowych czy edukacyjnych, ale także komercyjnych (!).

Co zostanie zdigitalizowane w ramach projektu? Na razie można o tym mówić tylko na pewnym poziomie ogólności. Z czasem jednak – jak się dowiedzieliśmy u źródła – na stronach BN i CBN „Polony” będzie można znaleźć spisy obejmujące konkretne pozycje dostępne w ramach PATRIMONIUM. Wiadomo już, że będą to rękopisy, starodruki, dokumenty ze zbiorów kartograficznych, muzycznych, ikonograficznych, czasopisma, druki ulotne, ryciny, rysunki, fotografie, mapy sprzed 1946 r., a także książki wydane w XIX i XX w. To świetna wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy dotąd mieli problemy z dostępem do np. rękopisu czy starej mapy, ze względu na ochronę konserwatorską. Teraz będą mogli bez problemów sięgnąć po druk XVI-wieczny czy jakiś unikatowy rarytas (vide – średniowieczne zabytki reprodukowane obok).

Każdy internauta będzie miał pod ręką ponad 650 tys. obiektów z Biblioteki Narodowej i 350 tys. z Biblioteki Jagiellońskiej!

Od dobrych kilku lat cieszymy się ze znakomitej działalności Cyfrowej Biblioteki Narodowej „Polony” i z zasobów udostępnianych przez Federację Bibliotek Cyfrowych, ale ta zapowiedź jest absolutnie bezkonkurencyjna!
Dodajmy, że inauguracji towarzyszyć będzie specjalna konferencja z udziałem dyrektorów obu bibliotek uczestniczących w projekcie, a także koncert „Carmen patrium”, podczas którego odśpiewane zostaną najstarsze pieśni średniowieczne z „Bogurodzicą” na czele. Odbędzie się również prezentacja średniowiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów BN, wśród których znajdzie się bezcenny XV-wieczny rękopis wspomnianej „pieśni ojczystej” (1456 r). Dzięki digitalizacji możemy użyć go jako ilustracji niniejszego tekstu! Oprócz niego prezentujemy także pochodzący z Biblioteki Jagiellońskiej rękopis „Bogurodzicy” z zapisem nutowym z 1407 r.