UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Zachęcamy do obejrzenia wystawy pt. „Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce" w Muzeum Miejskim Wrocławia. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 250 prac artystów fotografików i malarzy, wydanych zarówno w miejscowościach obecnie leżących za wschodnią granicą naszego kraju, jak i na terenie Polski. W zdecydowanej większości karty pocztowe należą do  antykwairatu Poliart oraz wrocławskiego filokartysty, Stanisława Chmury, a część pochodzi ze zbiorów Muzeum Sztuki Medalierskiej (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia).

Zebrane pocztówki ukazują przede wszystkim architekturę miast, miasteczek i wsi z obszaru trzech województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego oraz widoki gór z Rezerwatu Gorgany i Czarna Góra. Wiele z zaprezentowanych widokówek zostało wykonanych przez znane wydawnictwa: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, Wydawnictwo „Sztuka” z Krakowa oraz Książnicę – Atlas ze Lwowa. Zdjęcia do nich przygotowali znakomici fotograficy, między innymi: Jan Bułhak – nestor polskiej fotografii, Adam Lenkiewicz – wieloletni prezes Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Tadeusz Maciejko – członek tegoż towarzystwa i wielu innych artystów. Wystawę uzupełniają życiorysy wybranych twórców oraz specjalnie przygotowana mapa fragmentu II Rzeczypospolitej Polskiej z zaznaczonymi miejscami, które możemy oglądać na pocztówkach.

Na marginesie warto też dodać, że w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu w lipcu i sierpniu prezentowana jest ekspozycja „Lwów na Lwowskiej”. Karty pocztowe przedstawiają zarówno wpspółczesne, jak i historyczne ujęcia miasta, od lat 30. XX wieku aż do dziś.

 
Kuratorka wystawy – Dagna Kochanowska (Muzeum Sztuki Medalierskiej)
Wystawa płatna – bilet normalny 15 zł., bilet ulgowy 10 zł.