UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z maja i czerwca 2017 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
8 maja 2017
Zgorzelec
Deszcz nie przeszkodził pracownikom MBP w Zgorzelcu w zorganizowaniu pierwszego Pieszego Rajdu Bibliotekarzy i Czytelników. Wydarzenie stanowiło inaugurację tegorocznego ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Trasa została poprowadzona od siedziby biblioteki, wzdłuż Nysy Łużyckiej do nowej Filii Multimedialnej Biblioteki Popkulturalnej, z uwzględnieniem ważniejszych zabytków.
11 maja 2017
Mietków
Bibliotekarka z GBP w Mietkowie postanowiła podzielić się z dziećmi swoją niecodzienną pasją i w ramach zajęć bibliotecznych zaprezentowała najmłodszym dawne sprzęty kuchenne. Wśród tradycyjnych urządzeń znalazły się m. in. szatkownica, wyżymaczka czy ręczny młynek. Uczestnicy warsztatów mogli utrwalić swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w konkursie.

Wydarzenie z pozoru nieznaczące, ale w dobie ciągłego rozwoju warto czasem się zatrzymać i spojrzeć na współczesność z innej perspektywy. Trudno w to uwierzyć, ale urządzenia jeszcze niedawno używane – jak młynek czy budka telefoniczna – niedługo staną się reliktami przeszłości. Kto wie, może za sto lat biblioteki będą prezentować książki drukowane jako obiekty zabytkowe?
11 i 12 maja 2017
Żarów, Oborniki Śląskie
12 maja 2017 w BPMiG Żarów we współpracy z Fundacją Inicjatywa B oraz Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl zorganizowano trzecie spotkanie przy tzw. Regale Pamięci powstałym w ramach projektu: „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego”. Akcja ma na celu zebranie i utrwalenie wszelkich dokumentów z przeszłości, fotografii, pocztówek, listów, wspomnień itd. dotyczących miejscowości należących do gminy Żarów. Bibliotekarze apelowali: „W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…”
Podobny cel ma Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej działające przy bibliotece w Obornikach Śląskich, które 11 maja 2017 gościło na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, by zachęcić słuchaczy do przekazywania dokumentów życia społecznego.

Wszelkie akcje mające ocalić od zapomnienia świadectwa przeszłości są bardzo wartościowe. Z podobną inicjatywą wyszła m. in. MBP w Zgorzelcu, na której blogu można znaleźć plakat nawołujący do przekazania bibliotece starych fotografii.
12 maja 2017
Kudowa-Zdrój
W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Kudowie-Zdroju zorganizowano nietypowe warsztaty z książką w roli głównej. Tym razem nie służyła ona tradycyjnym celom, lecz dekoracji, czyli book foldingowi. Okazuje się, że odpowiednio przetworzone stare książki mogą zyskać zupełnie nowe życie i stać się wyjątkową ozdobą.
12 maja 2017
Wrocław
W tym dniu nastąpiło uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej Filii MBP nr 12 znajdującej się w budynku Dworca Kolejowego we Wrocławiu. Trzeba przyznać, że powierzchnia i wnętrza robią wrażenie! Zachowanie niektórych elementów dawnego wystroju w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem daje naprawdę ciekawy efekt. Warto dodać, że biblioteka dysponuje księgozbiorem liczącym ok. 20 tys. woluminów, w tym grami planszowymi, komiksami typu manga, książkami dla dzieci z lat 1945-1980 i wieloma innymi.

Pozostaje mieć nadzieję, że podróżni chętnie będą odwiedzać to miejsce (trzeba przyznać, że to miła alternatywa np. wobec oczekiwania na peronie na spóźniony pociąg), a i wrocławianie zajrzą po drodze. Z pewnością warto.
16 maja 2017
Przedmoście
GBP w Przedmościu wraz z Pracownią Orange ogłosiła konkurs na najlepszy model przeznaczony do wydrukowania w 3D. Udział w projekcie mogli wziąć wszyscy chętni, a jednym warunkiem było założenie konta na platformie Tinkercad.com. Rozstrzygnięcie jeszcze nie nastąpiło, wiadomo jednak, że zwycięskie prace zostaną wydrukowane.

Współpraca z Pracownią Orange to nie jedyny przejaw aktywności bibliotekarzy z Przedmościa. Iinna inspirująca inicjatywa to np. „Grywalizacja” realizowana od zeszłego roku, czyli wykorzystywanie elementów gier, by zachęcić ludzi do korzystania z biblioteki. Za każdą wizytę, udział w spotkaniu czy propozycję na działalność biblioteki uczestnicy otrzymują punkty, które potem mogą wymienić na nagrody rzeczowe lub bony pieniężne na zakup książek, e-booków, czasopism itd. Wydaje się, że to dobry pomysł, szczególnie w odniesieniu do dzieci i młodzieży, choć oczywiście udział w tej niezwykłej rywalizacji może wziąć każdy.
19 maja 2017
Krzeszów
Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Pisarzowicach zorganizowało Pierwszy Gminny Konkurs Wiedzy Czytelniczej. Przed uczestnikami postawiono zadanie polegające na prezentacji polecanej przez siebie książki (w dowolnej formie – od przemówienia przez plakaty, aż do piosenki). Ponadto odbył się turniej wiedzy czytelniczej, wykorzystujący formułę znanego programu telewizyjnego „Kocham Cię, Polsko!”. Całość została urozmaicona przedstawieniem teatralnym.


Tego rodzaju inicjatywy to nic nowego, przypadł mi jednak do gustu sam sposób organizacji, który wymagał od czytelników nie tylko samej wiedzy, ale też kreatywności i odwagi. Dzięki temu chociaż odrobinę przełamano utrate schematy. Mam nadzieję, że powodzenie konkursu będzie z roku na rok coraz większe.
20 maja 2017

Oława
PiMBP w Oławie zorganizowała jubileuszową wystawę „175 lat linii kolejowej Wrocław-Oława”. Wśród eksponatów m.in. rozkład jazdy pociągów z 1842 roku, oryginalne tabliczki z niemieckich wagonów kolejowych z czasów III Rzeszy czy zabytkowe rekwizyty kolejarskie. Całość została opatrzona notami historycznymi na temat początków ery kolei na Dolnym Śląsku.

Wystawa jest prezentowana w Izbie Muzealnej do końca sierpnia. Trzeba przyznać, że temat jest całkiem oryginalny.
27 maja 2017
Złotoryja
MBP w Złotoryi postanowiła zorganizować questing historyczny. Ta nowoczesna forma rozrywki (od ang. „quest” – zadanie) polega na połączeniu gier terenowych z nowoczesnymi technologiami. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie zagadek związanych z historią regionu, a na zwycięzcę czekał „skarb”.

Oto połączenie nowoczesności z tradycją w przystępnej formie i świadectwo przemian, jakie dokonały się w myśleniu o bibliotece na przestrzeni ostatnich lat. To już nie nudne archiwum książek, lecz centrum kultury i rozrywki. Jak podkreślają bibliotekarze ze Złotoryi w zabawie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek.
29 maja 2017
Bolesławiec
Bibliotekarze z MBP w Bolesławcu odwiedzili panią Teresę Bancewicz, artystkę i podróżniczkę, a także autorkę bloga „Chwytanie chwil zachwytu”, który jest prowadzony pod egidą Biblioteki. Na stronie internetowej można obejrzeć zdjęcia i przeczytać relację z przebiegu wizyty.

To nie tylko przykład wspaniałej współpracy biblioteki z lokalnym środowiskiem, ale także doskonały sposób na promowanie ludzi zwyczajnych, lecz niezwykłych, a taka z pewnością jest Teresa Bancewicz, która w wieku 85 lat nadal aktywnie tworzy i – w co niektórym trudno uwierzyć – podróżuje autostopem po całym świecie.
Maj 2017
Świdnica
Biblioteka w Świdnicy wykorzystała tegoroczną Noc Bibliotek do integracji z zaprzyjaźnioną czeską placówką. Dzieci z Polic nad Metują i uczniowie ze świdnickiej szkoły podstawowej miały okazję do wspólnej zabawy oraz integracji w czasie zwiedzania najważniejszych atrakcji miasta.

To ciekawy przykład dwujęzycznej integracji i tworzenia sieci relacji opartych na wspólnej działalności kulturalnej.
Maj 2017
Świeradów-Zdrój
Izerka, czyli MBP w Świeradowie-Zdroju poważnie traktuje swoich czytelników i prezentuje comiesięczne raporty dotyczące nie tylko zorganizowanych imprez, ale także statystyki związane z jej działalnością (dla przykładu w maju tego roku zakupiono 47 nowych woluminów i zapisano 37 czytelników). Wszystko czarno na białym!

Regularne informowanie o zmianach w bibliotece służy rozwojowi i może być źródłem motywacji dla pracowników. W końcu rywalizacja z samym sobą nigdy się nie kończy. Przypomina to trochę nabijanie kolejnych „leveli” w grze, ale jeśli działa...
30 maja 2017
Wisznia Mała
GBP w Wiszni Małej uruchamia warsztaty z programowania dla dzieci „Code Little Heroes – pierwszy poziom wtajemniczenia”. Biblioteka otrzymała dofinansowanie w ramach programu Fajne Granty finansowanego przez T-Mobile. Celem jest popularyzacja wiedzy o nowych technologiach. Placówka zaplanowała zajęcia na wakacje. Uczestnicy będą mogli korzystać z zakupionych tabletów, systemów do konstruowania robotów oraz gier interaktywnych.
Maj-czerwiec 2017
Lubań
Bibliotekarze z MBP w Lubaniu wybrali ciekawą formułę prowadzenia zajęć dla dzieci. Temat i data warsztatów zostaje narzucony przez określone święto. Tylko w maju i czerwcu Międzynarodowy Dzień Strażaka, Święto Unii Europejskiej, Dzień Dobrych Uczynków, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Przyjaciela i Święto Dobrych Rad posłużyły jako pretekst do spotkań edukacyjnych w bibliotece.

Takie rozwiązanie można chyba polecić wszystkim, którzy mają kłopoty z wymyśleniem tematu zajęć. Wystarczy spojrzeć w kalendarz i gotowe!
Maj-czerwiec 2017
Stoszowice, Budzowa, Przedborowa, Srebrna Góra
Na stronie internetowej GBP w Stoszowicach można znaleźć informację o tym, że placówki w wyżej wymienionych miejscowościach oferują dostarczenie książek do domu czytelnikom starszym i chorym. Wystarczy tylko zadzwonić do biblioteki i wskazać wybraną pozycję lub określić swoje preferencje.

Ta zupełnie bezinteresowna forma pomocy jest dostępna w bibliotekach od dawna. Ale przypominamy o niej, bo co jakiś czas warto to zrobić, a.bibliotekarzom, którzy angażują się w takie akcję wyrazić uznanie za altruistyczna postawę i chęć pokonywania barier w rozpowszechnianiu kultury.
1 czerwca 2017
Polkowice
Na stronie internetowej MGBP w Polkowicach pojawiło się osobliwe zdjęcie zachęcające do skorzystania z usług bibliotecznych. Treść komunikatu brzmi „Samochodem, rowerem czy konno – wybierz się własnym środkiem transportu po książki na wakacje”. Tych, którzy są ciekawi fotografii odsyłam do źródła >>

Wygląda na to, że biblioteki na dobre przyswoiły sobie nowe sposoby komunikacji związane z rozwojem sieci. Jakiś czas temu MBP we Wrocławiu ogłosiła konkurs na mema promującego bibliotekę. Tzw. „selfie” to już codzienność.
1 czerwca 2107
Świebodzice
Biblioteka w Świebodzicach po raz pierwszy przystąpiła do organizacji Żywej Książki, czyli spotkań z ludźmi, którzy są szczególnie narażeni na stereotypowe postrzeganie, a co za tym idzie – brak akceptacji ze strony środowiska. Zanim jednak doszło do dialogu, bibliotekarze zaproponowali czytelnikom szereg akcji podejmujących temat uprzedzeń i społecznego ostracyzmu. Sama akcja cieszyła się dużą popularnością, a najchętniej „wypożyczano” Osobę Homoseksualną, Weganina oraz Bezdzietną z wyboru.

Liczba zainteresowanych Żywą Książką (w ciągu 3 godzin 28 „czytelników” wypożyczyło 69 „tytułów”) najlepiej świadczy o wartości tego rodzaju działań. Szczególnie ważne jest to, że bibliotekarze ze Świebodzic poważnie podeszli do zadania i odpowiednio przygotowali czytelników, a na koniec poprosili o ocenę spotkania (negatywnych opinii nie było).
2 czerwca 2017
Lubomierz
W GBP w Lubomierzu można obejrzeć szczególną książkę. Jej tytuł brzmi „30 pomysłów jak zdobyć przyjaciela!”, a autorami są dzieci z okolic. Projekt jest wynikiem ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Oprócz książki mali czytelnicy wykonali także plakaty zachęcające do czytania, które zostały rozwieszone w różnych punktach miasta.

To kolejny inspirujący przykład realizacji „Nocy Bibliotek”. Gratulujemy najmłodszym pierwszej „publikacji” i mamy nadzieję, że przeprowadzona przez nich akcja promująca czytelnictwo przyniesie dużo pożytku.
3 czerwca 2017
Gryfów Śląski
Biblioteka Publiczna w Gryfowie zaangażowała się w działalność charytatywną we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych MOCNI. W ramach niesienia pomocy powstały m.in. ręcznie ozdabiane torby, zakładki do książek, breloczki. Wszystkie rzeczy zostały wystawione na sprzedaż podczas tzw. Kwisonaliów, czyli historycznych polsko-niemieckich spotkań na pograniczu kultur, które w tym rogu zbiegły się z rocznicą 775 lat Gryfowa Śląskiego.

Udział w tego rodzaju wydarzeniach zawsze jest godny pochwały, tu dodatkową wartość ma wkład w postaci pracy własnych rąk. Na marginesie dodajmy, że Kwisonaliom towarzyszyła wystawa „Gryfów Śląski w obiektywie młodych” – rezultat dwudniowych warsztatów fotograficznych zorganizowanych przez bibliotekę.
4 czerwca 2017
Bielawa
W Bielawie w ramach jubileuszu 70 lat istnienia Biblioteki postawiono Ławeczkę Zaczytanych. Jest ona całkowicie pokryta tekstem z książki Rafała Brzezińskiego „Życie w dawnej Bielawie. Ludzie, miejsca, wydarzenia. Das Leben im früheren Langenbielau. Die Leute, die Orte, die Ereigniss” opowiadającej o bielawskich kronikarzach i historii turystyki w regionie. Dodatkowo ławkę zaopatrzono w specjalne kuferki, gdzie na czytelników czekają prawdziwe książki (na pewno czytanie ich będzie wygodniejsze).

Bibliotece w Bielawie gratulujemy jubileuszu i pomysłu! Dedykowanie elementów przestrzeni miejskiej określonym ideom nie jest niczym nowym, urzekł nas jednak sposób wykonania i podjęta tematyka.
5 czerwca 2017
Pieszyce
W ramach ogólnopolskiej akcji „Czytanie porusza” pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Pieszycach zdecydowali się na nietypową promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. Do wypożyczalni zawitali aktorzy (duzi i mali) przebrani za postaci ze „Śpiącej Królewny”. Był Król i Królowa, dworzanie, wróżki, motyle i biedronki. Wszystko po to, by przykuć uwagę dzieci i zachęcić do sięgnięcia po książki.
5-9 czerwca 2017
Milicz
Bibliotekarze połączyli siły z przedstawicielami samorządu terytorialnego i w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowali cykl spotkań czytelniczych dla dzieci m.in. z zajęciami plastycznymi. Każde spotkanie (jedno na dzień) miało indywidualny charakter zgodny z zainteresowaniami zaproszonych gości i dopasowany do potrzeb dzieci. Jak informują bibliotekarze z Milicza, łącznie w wydarzeniu wzięło udział aż 101 przedszkolaków!

Tydzień czytania został tu potraktowany bardzo dosłownie – i dobrze. Widać, że bibliotekarze i władze lokalne ściśle współpracują na rzecz działań kulturalnych.
7 czerwca 2017
Kłodzko
Leśmian dla najmłodszych? Dziś nie wszyscy pamiętają, że wielki literat ma na swoim koncie także utwory dla dzieci. Bibliotekarze z Kłodzka nie bali się o tym przypomnieć i z niezwykłą zręcznością połączyli zabawę w plenerze, happening artystyczny i kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w wydarzeniu „Piknik z Leśmianem!”. Było wspólne czytanie, rysowanie portretu, zabawy literackie, no i oczywiście sezam i maliny. Sądząc po zdjęciach zamieszczonych na stronie biblioteki, udało się znakomicie!

Ta impreza świadczy o odwadze i pomysłowości organizatorów. Pokazuje też, że można uciec od oklepanych schematów imprez dla dzieci, które w wielu miejscach są powtarzane od wielu lat.
9 czerwca 2017
Dzierżoniów
W dzierżoniowskiej Bibliotece dzieci z Klubu Książki i Ilustracji miały okazję nagrać własne słuchowisko radiowe. Audycji można odsłuchać na portalu Youtube (tutaj >>), akcja toczy się w 1985 w Zakładach Radiowych Diora.

Inicjatywa podjęta przez bibliotekarzy z Dzierżoniowa pokazuje, że kreatywność w rozpowszechnianiu wiedzy i kultury jest nieograniczona. Pozostaje tylko pozazdrościć uczestnikom warsztatów!
10 czerwca 2017
Jawor
W MBP w Jaworze odbyły się obchody Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych. Akcja została przeprowadzona w rynku oraz w samej bibliotece i – jak mają nadzieję organizatorzy – jest początkiem cyklicznych spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach. W czasie święta rozpoczęto także pierwszy jaworski patchwork, który teraz czeka na kontynuację.

To dobry przykład na to, jak można wykorzystać drobne okazje do zjednoczenia całej społeczności i dobrej zabawy. Poza tym patchwork wygląda naprawdę nieźle. Byłoby szkoda, gdyby nie został dokończony…
10 czerwca 2017
Szczawno-Zdrój
Bibliotekarze z MBP w Szczawnie-Zdroju połączyli działalność ekologiczną z promowaniem czytelnictwa. 10 czerwca 2017 nastąpiło uroczyste otwarcie letniej czytelni oraz specjalnych budek na książki, dzięki którym mieszkańcy miejscowości będą mogli wymieniać się pozycjami czytelniczymi. Projekt zrealizowano ze środków Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”.

Trudno powiedzieć, na ile ten pomysł może zmienić świat, ale z pewnością jest dobry. Dodajmy, że czytelnia będzie dostępna także po zamknięciu biblioteki, a dodatkowe budki umieszczono także w parkach, dzięki czemu przepływ książek będzie swobodniejszy. Mieszkańcom życzymy miłych książkowych wieczorów!
10 czerwca 2017
Wołów
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie była gospodarzem finału największej imprezy czytelniczej dla dzieci na Dolnym Śląsku, którą zainicjowała i co rok organizuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszył barwny korowód parady czytelniczej, konkursy, kiermasze i spotkania z pisarzami oraz ilustratorami książek dla najmłodszych.

Zainteresowanych odsyłam do szczegółowej relacji z przebiegu Wielkiego Finału >>
11 czerwca 2017
Radków
BPMiG w Radkowie zapoznała gimnazjalistów z… encyklopediami! Pracownicy placówki postanowili przypomnieć młodzieży, że w dobie cyfryzacji i rozwoju technologii, wciąż najbezpieczniejszym źródłem rzetelnych informacji pozostają leksykony, słowniki itp. Zajęcia odbyły się w ramach większego projektu „Klasyka literatury polskiej”, a zadaniem uczniów było wyszukiwanie informacji na temat znanych pisarzy i poetów. Jak piszą bibliotekarze na stronie internetowej „było trochę niepewności, trochę pytań, ale i śmiechu”.

Pomysł dobry, bo choć znalezienie informacji w książce dla wielu nie wydaje się szczególnym wyzwaniem, dla młodszego pokolenia wcale nie musi być to takie oczywiste. Portale z gotowcami i nierzetelnymi informacjami to zmora dzisiejszych nauczycieli. Uczestnicy z pewnością docenią pożyteczność warsztatów na drodze dalszej edukacji.
22 czerwca 2017
Pielgrzymka
W tamtejszej bibliotece działalność rozpoczął Lokalny Klub Kodowania. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce aż do października będą mogli ćwiczyć kodowanie na robotach Finch i spróbują wprawić w ruch zabawkę. Projekt powstał w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Inicjatywa jest nie tylko ciekawa, ale też bardzo przyszłościowa. Kto wie, być może właśnie dzięki takim zajęciom w przyszłości doczekamy się polskiego Billa Gatesa?
23 czerwca 2017
Niemcza
MiGBP w Niemczy ogłosiła konkurs na średniowieczny wypiek! Główny cel to oczywiście kultywowanie tradycji pieczenia w oparciu o dawne receptury. Bibliotekarze mają nadzieję nie tylko na wymianę przepisów kulinarnych, lecz także na aktywizację społeczności lokalnej. Na poszukiwanie inspiracji mieszkańcy gminy mają całe wakacje, rozstrzygnięcie nastąpi bowiem 9 września 2017 roku.
28 czerwca 2017
Domaniów
W GBP w Domaniowie oraz jej filii w Wierzbnie trwa akcja „Jabłko”. Bibliotekarze rozdają owoce wszystkim, którzy odwiedzą placówkę i zachęcają do stworzenia wakacyjnego duetu jabłko+książka. Wszystko to dzięki współpracy z fundacją „Teraz Życie” oraz lokalnymi władzami.

Pomysł jest prosty, ale sympatyczny. Niewielki drobiazg może sprawić, że mieszkańcy chętniej będą odwiedzać bibliotekę.
28 czerwca 2017
Głogów
W Głogowie nastąpiło otwarcie Retroteki, czyli biblioteki pomyślanej jako nawiązanie do atmosfery domowego spokoju i czasów dzieciństwa, która powstała w istniejącej od 2000 roku filii nr 3. Impulsem do działania był dla bibliotekarzy stale powiększający się księgozbiór i chęć aktywizacji czytelników. Placówka jest pomyślana jako miejsce gier, zabaw i twórczej swobody, można tam posłuchać muzyki na gramofonie, porysować, porozmawiać i oczywiście poczytać.

Zmiana aranżacyjna robi ogromne wrażenie. Trzeba przyznać, że Retroteka wygląda bardzo zachęcająco i jest oryginalna, ponieważ na przekór popularnym tendencjom w swojej stylizacji odwołuje się do czasów minionych. Wszystko to sprawia, że aż chce się tam przebywać, z czym na pewno zgodzą się mieszkańcy Głogowa.
28 czerwca 2017
Strzelin
Biblioteka Publiczna w Strzelinie ogłosiła otwarcie „Wakacyjnej Wypożyczalni Babć”. Pod taką nazwą kryje się możliwość pozostawienia dzieci powyżej 3 roku życia pod opieką bibliotekarek, które zorganizują dla nich edukacyjne zabawy. Wypożyczalnia jest czynna od 10:00 do 12:00 w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki.

To dobry i bardzo praktyczny sposób na odciążenie rodziców i równoczesną promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. Nawet dwie godziny darmowej opieki nad dzieckiem w ciągu dnia znaczy bardzo dużo. Bibliotekarze ze Strzelina, jak widać, dobrze to rozumieją.
Czerwiec 2017
Bystrzyca Kłodzka, Pielgrzymka, Zagrodno
Biblioteka Publiczna w Bystrzycy Kłodzkiej organizuje bezpłatne kursy językowe na poziomie podstawowym. Oferta dotyczy języka angielskiego oraz niemieckiego i jest skierowana do osób zamieszkałych na terenie powiatu kłodzkiego w wieku powyżej 50 lat oraz osób, której przekroczyły 30 rok życia i nie posiadają wyższego wykształcenia. 4-miesięczny cykl zajęć zostanie zakończony zewnętrznym egzaminem TELC. Podobne akcja odbywa się również w Pielgrzymce oraz Zagrodnie (kolejno jest to projekt „Język angielski kluczem do sukcesu” oraz „Akademia języka niemieckiego”).

Nawet małe biblioteki potrafią korzystać z funduszy unijnych i zaktywizować mieszkańców, niosąc kaganek oświaty. Inicjatywa jest z pewnością użyteczna i dostosowana do potrzeb lokalnej społeczności.
Czerwiec 2017
Leśna, Wiązów
Biblioteka Publiczna w Leśnej po raz pierwszy wzięła udział w Nocy Bibliotek. By wydarzeniu dodać nieco emocji, zorganizowano grę, polegającą na wydostaniu się z pokoju pełnego literackich zagadek. Co ciekawe, uczestnicy byli wybierani losowo. Na szczęście zadania nie były zbyt trudne do rozwiązania i każdy zdołał wydostać się na czas. Pozostali mogli obserwować zmagania w transmisji na żywo.

Bibliotekarze z Leśnej wykazali się świeżością spojrzenia. Przede wszystkim akcja nie została ograniczona do wydarzenia dla dzieci i wykorzystała popularny dziś sposób na rozrywkę – tzw. escape room – do propagowania czytelnictwa. Warto dodać, że podobne wydarzenie odbyło się także w Wiązowie, gdzie młodzież rozwiązywała zagadki logiczne, m.in. z użyciem kart i szachów. Również w tym wypadku wszyscy poradzili sobie z wyzwaniem. Bibliotekarzom z Leśnej i Wiązowa życzymy takiej samej kreatywności w przyszłym roku.
Czerwiec 2017
Lwówek Śląski
PiMBP w Lwówku Śląskim w czerwcu 2017 roku zakończy realizację projektu grantowego „Na dobry początek”. Kwota 10 tys. złotych została przeznaczona na doposażenie kącika malucha i realizację działań kulturalnych adresowanych do dzieci oraz ich opiekunów.

Warto dodać, że do komisji konkursowej wpłynęło aż 577 wniosków, a jedynie 60 z nich zostało pozytywnie rozpatrzonych. Gratulujemy!
Czerwiec 2017
Jelenia Góra
Pracownicy Książnicy Karkonoskiej postanowili uczcić Rok Rzeki Wisły (ogłoszony przez sejm RP) i zorganizowali wystawę tematyczną pt. „Literacki spływ Wisłą”. Ponadto na stronie internetowej biblioteki (tutaj >>) udostępniono nagrania, na których bibliotekarze czytają na głos legendy związane z Wisłą (jak np. o rybaku w Zastowie czy o Wandzie).

Godne podziwu zaangażowanie i ciekawy pomysł na uatrakcyjnienie wystawy. Warto dodać, że wiślane święto to wynik oddolnej inicjatywy społecznej. Bardzo dobrze, że biblioteki również chcą przyczynić się do należytej realizacji projektu i nie ograniczają się jedynie do działań tradycyjnie im przypisywanych.

Równie ciekawą (i szlachetną) inicjatywą była prowadzona przez cały czerwiec zbiórka książek dla polskich dzieci na Ukrainie. Biblioteka przyłączyła się do akcji na prośbę Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Książki można było zostawić u pracowników Książnicy, w specjalnych koszach oraz wrzutni.


I jeszcze jedno wydarzenie z biblioteki jeleniogórskiej, które zasługuje na uwagę. Otóż tamtejsi bibliotekarze postanowili odnowić zwyczaj wysyłania pocztówek i wobec tego skierowali do czytelników prośbę o przesyłanie kartek z wakacji. Akcja nosi tytuł „Pocztówkowy szał”, a jej rezultatem ma być wystawa zorganizowana jesienią.
Czerwiec 2017
Twardogóra
BPMiG w Twardogórze postanowiła uhonorować swoich czytelników. Tak powstała wystawa prac mieszkańców gminy, na której zaprezentowano różne formy aktywności twórczej. Przeważały hafty, dziewiarstwo i szydełkowanie, ale wśród przedmiotów można było znaleźć także filcowe zabawki, przykłady metaloplastyki, grafiki, rzeźby, portrety, decoupage i wiele innych.

Choć wystawa to tzw. miszmasz, pomysł jest całkiem miły – to ukłon w stronę czytelników, którzy mogą nie tylko pochwalić się umiejętnościami, ale i dowiedzieć czegoś o sobie nawzajem.